1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Perinçek'ten Erdoğan'a çağrı: Golan’a yanıt Şam’a büyükelçilik açmaktır!
Perinçek'ten Erdoğan'a çağrı: Golan’a yanıt Şam’a büyükelçilik açmaktır!

Perinçek'ten Erdoğan'a çağrı: Golan’a yanıt Şam’a büyükelçilik açmaktır!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ABD Başkanı Donald Trump’un Golan Tepeleri’ndeki İsrail işgalini onaylayan kararına Hükümet’in verdiği tepkinin yetersiz olduğunu söyledi.

A+A-

ABD’nin, 1967 yılında İsrail’in işgal ettiği Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak tanımasına tepkiler büyüyor. ABD’ye tepki gösteren ülkelerin başında Türkiye geliyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD’nin Golan Tepeleri kararı ve aynı saatlerde İsrail’in Gazze’yi bombalaması, barış karşıtı çatışmacı zihniyetin yeni bir tezahürüdür. Kim tarafından desteklenirse desteklensin, işgal ve savaş politikaları gayrımeşrudur ve gayrı insanidir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise "ABD Ortadoğu’da sorunun parçası olmayı sürdürüyor" ifadeleri kullanıldı. İsrail’in işgalci olduğu vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi: "497 (1981) sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Kararı başta olmak üzere, uluslararası hukukun vahim bir ihlalini teşkil eden bu talihsiz karar, ABD yönetiminin Ortadoğu’da çözümün değil, sorunun parçası olmaya yönelik tutumunu sürdürmekte olduğunu göstermektedir. Söz konusu karar, Suriye’nin ve tüm bölge ülkelerinin toprak bütünlüğüne önem atfeden ülkemiz ve uluslararası toplumun sorumluluk sahibi üyeleri bakımından tamamen hükümsüzdür."

SURİYE İLE ORTAK HAREKET EDİLMELİ’

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise Hükümet’in tepkisini yetersiz bulduğunu açıkladı. Perinçek, "Golan Tepeleri Suriye toprağıdır. İsrail orayı işgal etmiş durumda. Bu işgale karşıyız. Trump’un desteklemesi elbette mahkum edilecek bir tavırdır. Ama Türkiye’nin yalnız mahkum etmekle kalması çok eksik bir davranış olur. Burada yapılacak şey, Suriye Devleti ve Suriye Hükümeti ile İsrail’in bu işgaline karşı olan bütün ülkelerle birlikte hareket etmektir" dedi.

Türkiye Hükümeti’nin "Trump’un bu kararını tanımıyoruz" demesinin kendisini hiçbir şekilde ikna etmediğini kaydeden Perinçek, Erdoğan’a şu çağrıyı yaptı: "Bugün ABD’ye verilecek en etkili yanıt Şam’a büyükelçi atamaktır. Hemen Şam’a büyükelçi atanmalı ve vakit geçirmeden göreve başlaması sağlanmalıdır. ABD ve İsrail’e karşı tavır böyle olur. Golan Tepeleri’nin işgaline karşı yapabileceği en karakterli, en sağlam duruş budur."

EN ANLAMLI DESTEK

Perinçek daha sonra şunları söyledi: "Yapılan açıklamalar sıradan. Ağırlığı olmayan açıklamalar. Ağırlığı olan açıklama şudur: ‘Suriye Devleti’yle beraberiz. Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunma konusunda yapacağı her eylem haklıdır, yerindedir. Biz onlarla beraberiz ve bu konudaki dayanışmamızı ve kararlılığımızı göstermek için derhal Şam’a büyükelçi gönderiyoruz.’ Yapılacak açıklama budur. Bunu yapan hükümete hükümet derim. Bu bocalamalarla, bu kararsızlıklarla, bu tutarsızlıklarla önümüzdeki dönem Türkiye’yi hiç kimse yönetemez. Çünkü savaşlar bu tür tutarsızlıkları affetmez. Türk askeri yollayıp da Golan Tepeleri’nde savaşacak değiliz. Ama Suriye’ye verilecek en kararlı destek, protestolardan falan çok daha anlamlı destek, Şam’a büyükelçinin gönderilmesidir." (AYDINLIK)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT