1. YAZARLAR

  2. Kutluhan Tencan

  3. Peki sizde heyecanlı mısınız?
Kutluhan Tencan

Kutluhan Tencan

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Peki sizde heyecanlı mısınız?

A+A-

Bireyin heyecanı ya büyük toplumsal değişimlerden ya da bireyin özel yaşamındaki olaylar sayesinde gelişir ve alevlenir.

Bireysel heyecanların uzun solukluluğu tartışılır. Birden alevlendiği gibi birden de sönümlenebilirler. Bizi fazlasıyla heyecanlandıracak bir kişiyi ya da bir nesneyi isterken, fethetme duygusuyla hareket edip, onu kazandığımızda da bir kenara atabiliriz. Şu an ki sistemde de zaten heyecan denilen şey genellikle anlık hazlar ve zevkler oluyor.

Sabah kalktığımızda genellikle bir sersemlik anı yaşarız, kısa bir süreliğine. Ertesi gece mutlaka yorgun yatmışızdır ve bu yorgunluk o sersemlik dakikalarında da kendini gösterecektir. Aynanın karşısındaki sıkkınlığımız da alışılmışın dışında değildir. Ne de olsa bugün heyecanlanacak bir durum beklemiyoruzdur. Rutin gerçekleştirilen ritüeller için heyecanlanacak değiliz.

Hâlbuki ne çok sebep var, sabah kalktığımızda sesimizin karga gibi olmasına aldırmayıp, en çok keyif aldığımız şarkıları evin duvarlarında yankılatmak için.

ÇÖKEN DEĞERLER

Ülkemizde ve dünyada dengeler altüst oluyor. Amerika’nın dünya jandarmalığı sona eriyor. Burada dikkat çekmek istediğim şey, harita üzerinde bir siyasi değerlendirme değil. Bu siyasi sonuçların, insanlığa yansımaları. Çöken bir sistem sadece askeri ve ekonomik argümanları ile çökmüyor, yaratmak istediği insan profili ve toplumsal yapı modeli de çöküyor.

Bireylerden, kişisel çıkar makineleri yaratmak isteyen neoliberalizm hiç bu kadar çaresiz kalmamıştı. İnsana yalnızlıktan, hiçlikten ve umutsuzluktan başka vaadi olmayan kapitalist-emperyalist sistemin ayakları birer birer kırılıyor. Yarattıkları tüketim toplumu artık kendilerini tüketiyor.

Her gün büyük maddi kaynaklarla yarattıkları araçlara insanlar aldırış bile etmiyor artık. Çok satanlarda gördüğümüz yazarları, bugün bu ülkenin işbirlikçisi, haini oldu.

Gazetelerinin tirajları yerlerde ne yapsalar yükselmiyor, bir zamanlar her gün istisnasız bayiden alan okurları, suratına bile bakmıyor o gazetenin.

Kitapçılarda boy boy gösterilen niteliksiz, kese kâğıdından farksız olan dergilerinin rezillikleri, sosyal medyada yine kendi okuyucuları tarafından afişe ediliyor.

Yaratmak istedikleri kültürsüzlük kültürü can çekişiyor. Lüks avizeler ışığındaki mekânlarının ampulleri tek tek patlıyor. Nerede bir tarihi mekân varsa insanlar oraya gidiyor. Çünkü insanın kendisi orada, o tarihin içinde. İsmini bile okuyamadığı yerlerde değil.

Arkadaşlığın ve sevginin; emeğine, fedakârlığına düşman olana, şimdi yeni dünyanı arzulayan insanlar düşman. Yalnızlığa düşman artık insanlar, sevgisizliğe. Kendisini eritip, kurutmak isteyen sisteme düşman insan. Yeteneklerini hiçbir zaman keşfetme imkânı vermeyen bu düzene düşman. Evet düşman olduğu, istemediği çok şey var artık insanımızın. Bu güzel. Ama beni en çok heyecanlandıran, bu olgular için insanın çözüme yönelmesi. Kendisinin de bu çözümde yer alma arzusu.

YENİ DÜNYAYI KURMA

İnsanın mutlu olamadığı dünya için yeni keşifler yapma vakti geldi.

Eşitlikçi, paylaşımcı, üreten, sevgi dolu bir dünya. Herkesin sıradan ama yetenekli olduğu bir dünya. Bu dünyanın keşfi başlamıştır. Ve işte bu dünyanın kurucuları, yani Avrasyacılar şimdi görev başında. İnsanın insanı sömürdüğü dünyayı onlar yıkacak ve kardeşliği, huzuru bu topraklarda hâkim kılacak. Türkiye’nin ve dünyanın önündeki görev budur.

İşte bu Yeni Dünyayı kurma heyecanlandırıyor bizleri. Bunun öncüsü olmak, parçası olmak, bizi coşkun ırmaklara çeviriyor. Sönmeyecek ateşimizin kıvılcımı buradan geliyor. Bir şiir dizesi uykularımızın kaçmasına vesile oluyor. Çünkü Yeni Dünyanın şifrelerini veriyor o dizeler. Ufkumuzu açıyor, hayallerimizi genişletiyor, gerçekçiliğimizi arttırıyor.

Bakkal Hasan ağabeyin vicdanı heyecanlandırıyor bizi. Onun çalışkanlığı, namusu, dürüstlüğü. Heyecanlandırıyor çünkü Yeni Dünyanın değerleri bunlar olacak.

Heyecanlanmak için etrafınızda kurulan yeni dünyaya alıcı gözle bakmanız yeterli. Eminim ki, görünce sizde bu değişimin bir parçası olmak için heyecan duyacaksınız. 


SOSYAL MEDYA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/KutluhanTencan

İnstagram.com/kutluhantencan

Facebook.com/kutluhan.tencan

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT