1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Papa: Yalvarırım durdurun şavaşları
Papa: Yalvarırım durdurun şavaşları

Papa: Yalvarırım durdurun şavaşları

Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francesco, İsrail-Filistin ve Irak gibi Ortadoğu ülkeleri ile Ukrayna'da yaşanan çatışmalara son verilmesini istedi.

A+A-

Hristiyanlık mezhepleri arasında en çok inanana sahip olan Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francesco, İsrail-Filistin ve Irak gibi Ortadoğu ülkeleri ile Ukrayna'da yaşanan çatışmalara son verilmesine yönelik, "Tüm kalbimle rica ediyorum, yalvarırım artık durun" sözleriyle çağrıda bulundu.

Papa Francesco, Vatikan'daki Aziz Petrus Meydanı'nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği Pazar duası Angelus'ta, dünya barışı için duasını yineledi. Ortadoğu'da ve Ukrayna'da yaşanan çatışmalara işaret eden Arjantinli ruhani lider, "Tanrı, o bölgelerin halk ve yetkililerine, tüm anlaşmazlıkların üstesinden gelmeleri için diyalog, müzakere ve uzlaşma azmi ile barış yolunda kararlılıkla yürümeleri için bilgelik ve güç versin" diye dua etti.

BİR DAHA ASLA SAVAŞ OLMASIN

Savaşla her şeyin kaybedildiğini, barışla hiçbir şeyin kaybedilmeyeceğinin hatırlanması gerektiğine değinen Papa, şöyle konuştu:

"Sevgili kardeşlerim, bir daha asla savaş olmasın! Özellikle yaşam umutları, gelecekleri yok edilen, ölen, yaralanan, sakat kalan, yetim kalan, savaş kalıntıları üzerinde oynayan ve gülümsemeyi bilmeyen çocukları düşünüyorum."

YALVARIRIM ARTIK DURUN

Papa, ifadelerinden sonra sağ elini kaldırıp, sesinin şiddetini yükselterek, "Yalvarırım artık durun, tüm kalbimle rica ediyorum. Artık durma zamanı. Lütfen artık durun" dedi.

Yarının Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasının 100'üncü yıldönümü olmasına değinen Papa, "Yarın bu dramı hatırlamak için bir yas günü olacak. Bu trajik olayı hatırlarken, geçmişteki hataların tekrar edilmemesini, tarihten dersler alınmasını diliyorum" dedi. 78 yaşındaki lider, alınan kararların merkezine kişisel çıkarların değil, ortak yarar ve her bir bireye saygının konulması gerektiğini ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT