1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

  3. Pandemi Sonrası Normalleşme ve Yeni Normal
Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

E. Binbaşı
Yazarın Tüm Yazıları >

Pandemi Sonrası Normalleşme ve Yeni Normal

A+A-

Koronavirüs (Covid-19) salgını Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılmış ve etkisi altına almıştır. Covid-19'un etkisinin boyutunu şu anda tahmin edebilmek zor gibi görünse de olumlu ve olumsuz yanlarının ileriki dönemlerde ortaya çıkacağı aşikardır. Gerek sosyal medyada gerek akademide gerekse de siyasal ve toplumsal alanda Covid-19'la ilgili tartışmalar, konuşmalar, yorumlar, paneller yapılmaktadır. Koronovirüsün toplumsal, siyasal, iktisadi etkilerinin olacağı, koronovirüs sonrası hayatın artık eskisi gibi olmayacağı bundan sonra farklı bir dünyada yaşayacağımız açıkca görülmektedir. "Yeni normal" adı verilen bu yeni dönemde neler olabilir?

Bu salgın süreci bitecek ancak bireylerin, toplumların ve ülkelerin bu süreçteki seçimleri önümüzdeki yıllarda yaşantımızı şekillendirecektir. Mevcut güvenlik algısı yerini korurken, sağlık güvenliği ve gıda güvenliği kavramları, tedarik zincirinin açık ve sürdürülebilir tutulması, kriz yönetimi gibi hususlar ön plana çıkacaktır.

Dijital dünya gelişecektir. Yeni teknolojilere ve koşullara ayak uydurma, hızlı algılama ve belirsizliklerle başa çıkabilme, krizleri etkili yönetme önem kazanacak, değer yargıları ve günlük alışkanlıklarımız değişecektir.

Evden çalışmak yeni normalin olmazsa olmazı haline gelecektir. Firmalar, kurumlar, kuruluşlar kendilerini bu yeni çalışma sistemine uydurmak zorunda kalacaktır. 

Pandemiyle birlikte eğitim sistemi, uzaktan eğitime yönelmiş ve hızlı bir şekilde uyum sağlamıştır. Yeni normalle birlikte eğitimin dijitalleşmesi, dijital platformda, online destekli bir karma eğitim sistemi ortaya çıkacaktır. Eğiticilerin rolü, özellikle akademisyenlerin rolü değişecek, tek taraflı yüzyüze eğitim yerine dijital platformda moderatörlük yapan bir danışmana doğru yönelme olacaktır. Koronovirüs günlerinde üretmeyen, değişikliğe ve teknolojiye uyum sağlayamayanlar yeni dönemde ancak cismen varlıklarını sürdürecektir.

Meslek seçimleri, istihdamın şekli değişecek ve yeni meslekler ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte var olan ama yaygın olarak bilinmeyen ve aynı zamanda yeni kavramlar da ortaya çıkıp günlük ve akademik literatüre girecektir. Bunlar arasında "Yeni Normal", Silikon Vadisi Kapitalizmi", "Post- Pandemi", "Filyasyon" gibi kavramlar konuşulmaya başlanacaktır. 

Aynı zamanda kriz dönemlerinde özellikle sağlık ve gıda temininde kendi kendine yetebilen kentler ile özellikle büyük kentlerde daha rahat ulaşım ve ihtiyaçları rahat ve kolay elde edebilmek için kısa mesafeli kentler oluşturulacaktır. 20 dakikalık şehirler büyük kentlerin içinde yer alarak adeta kent içinde kent haline gelecektir. 

Türkiye bu salgın dönemini en rahat atlatan ülkeler arasında yer almıştır. Yaşlılarını ölüme terk edilmediği, hiç kimsenin hastane koridorlarında yatmadığı, solunum cihazı sıkıntısının çekilmediği, tedarik zincirinin açık olduğu ve temel ihtiyaçların hiçbir aksama olmadan sağlandığı, hiçbir dükkan ve işyerlerinde yağma olayının olmadığı, kamu düzeninin etkili olarak sağlandığı bir süreci başarıyla yönetmiştir. Bununla da kalmamış başta Batılı ülkeler olmak üzere birçok ülkeye sağlık malzemesi yardımı yapmıştır.

Başka bir salgın ya da felaket yaşamamak temennisiyle.....

Sosyal Medya Takip İçin;

YouTube kanal: https://www.youtube.com/channel/UC9EYaxfUKIwl6H7tf-nhbEg?view_as=subscriber

https://twitter.com/AliFuatGokce

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum