Döviz kurunda yaşanan düşüş sonrası otomobil fiyatları daha da düşecek mi? Doğuş Otomotiv CEO'su Bilaloğlu açıkladı.

Son yıllarda döviz kurunda yaşanan artış hepimizin malumu. Durum böyle olunca elektronikten otomobile, gıdadan giyime kadar birçok sektörde fiyatlar daha önce hiç olmadığı kadar yükseldi. Özellikle aralık ayının başlarından itibaren okların tamamen yukarı dönmesiyle ardı ardına zam haberleri gelmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta doların 18, euronun ise 20 liralara kadar yükseldiği ülkemizde açıklanan yeni ekonomi modeli sonrası döviz kurunda ciddi bir düşüş yaşandı. Kısa süre içerisinde doların 11, euronun ise 13 liralara kadar gerilemesiyle fiyatlar da doğru orantılı şekilde hızla güncellenmeye başlandı. Peki otomotiv sektörü özelinde bu indirimler yeterli mi? Daha da düşecek mi? Doğuş Otomotiv CEO’su Bilaloğlu açıkladı…

VOLKSWAGEN, KURDAKİ DÜŞÜŞ SONRASI FİYATLAR GÜNCELLEDİ

Son günlerde kurdaki yaşanan düşüş sonrası Almanya merkezli otomobil üreticisi Volkswagen, fiyatlarda değişiklik yaptı.

MARKALAR, KENDİ POLİTİKALARINA GÖRE FİYATLARDA İNDİRİM YAPACAK

Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Bilaloğlu, döviz kurunda yaşanan düşüş sonrası en çok merak edilen konulardan biri olan fiyat indirimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Togg’un yeni sedan modeli dünya basınında Togg’un yeni sedan modeli dünya basınında

Bilaloğlu’na göre otomotiv sektörü, üretici ithalatçı farketmeksizin döviz kurlarına doğrudan indeksli. İthalatçılar, yüzde 100 dövize bağımlıyken, üreticilerin durumu ise yerlilik oranına göre değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle döviz kurlarında yaşanan artış sonrası markalar, kendi politikası ve stok durumuna göre fiyatlarda değişikliğe gidiyorlar.

Markaların döviz kurunda yaşanan artışı doğrudan fiyatlarına yansıtmadığını belirten Bilaloğlu, böyle bir durumun yaşanması halinde ise satışların aniden duracağını ifade etti. Aynı şekilde fiyatlarda yapılacak indirimde de markaların kendi politikası ve stok durumunun önemli olduğunu söyledi.

CEO, fiyat indirimi konusunda da şu ifadeleri kullandı;

Döviz kurları yüzde 20-30 oranında artarken otomobil fiyatları aynı oranda artmıyorsa, döviz kurları gerilerken de fiyatların aynı oranda düşmeyeceği aşikar

Doğuş Otomotiv CEO’su Bilaloğlu’nun açıklamalarını göz önünde bulundurursak, otomobil fiyatlarında yakın zamanda bir indirim yapılacağını, ancak bunun müşterilerin beklediği seviyede olmayacağını söyleyebiliriz.