1. YAZARLAR

  2. Seda Özyetkin

  3. Öneri Danışmanlığı ve Süreç Danışmanlığı
Seda Özyetkin

Seda Özyetkin

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Öneri Danışmanlığı ve Süreç Danışmanlığı

A+A-

Günümüzde gelişmekte olan işletmelerin temel ihtiyaçlarından biri olan danışmanlık sektörünün altın çağını yaşadığını kimse söyleyemez. Değişen rekabet koşulları, ekonomik dinamikler, enflasyon dengesizliği, işveren maliyetlerinin artan parametrelerle devam etmesi iş hacmi gelişen işletmelerin kör düğüm olmasına neden olduğu kuşkusuz bir gerçek.

İstihdam teşvikleri, yatırım teşvikleri ile desteklenen KOBİ’lerin iş yapma kapasitesi ve büyüme hacmi varken, KOBİ olmanın bazı güvenli alanlarını terketmeye dahi çekindiği gerçeği ile yüzleşiyoruz. Büyüme sancısı duyan girişimci, elini taşın altına koyup, nitelikli gelişime adım atmak için çekinik durumda.

İşverene zaruri bu değişimin parçası olmadan sürdürülebilir olamayacakları gerçeği soğuk duş etkisi yaratmaktadır.

Öneri danışmanlığı; süreçlere hatalı dinamikler kurgular şeklinde asla ifade edilemez. Fakat gerçek değişimin adımlarını öneri danışmanlığı ile atmamız mümkün değildir.

Süreç Danışmanlığı, süreçlerin analizleri, algoritmaları, sistem dizaynları, işletme dinamiklerinin akışları ile tüm kararı net alır. Tüm bu terzi işi dizayn da süreçlerkurumun haritasını doğurur. Süreçleri sahiplenen ve tüm fonksiyonların devir aşamasına ulaşması ile olgunlaşan dinamiklerdeki riski göğüsler. Ve tam bu yüzdendir ki, süreç danışmanları bu radikal değişimin günah keçisi ilan edilir.

İşverenin, süreç danışmanı organizasyonu sonucunda, evi haciz edilmiş bir yetişkin, elinden oyuncağı alınmış bir çocuk, annesinden ayrılan bir bebek kadar çaresiz, panik ve şiddetli değişen duygu dinamikleri içerisinde bulur. Kuşkusuz, kendini işe yaramayacak gibi hisseder. Tüm çığlık bunun dışavurumudur.

Kesinlikle, değişimi istemek ile yaşamak aynı değildir. Tüm paydaşlar için değişim zor, sancılı bir süreçtir. Şekilsiz bir taşın yontulması kadar da meşakkatli.

Bu dizayn yerle bir edilirken, alışkanlıkların ve korkuların terkedilmemesinin bedeli pek ağırdır. İlk perde de veto alan, tiyatro sahnesi misali. Öneri danışmanlığına evirilen bu çığlık, artık güvenli alanlarında zihindeki tehlikeyihissettirmez.

Tüm bu alışagelmiş deneyimleri yaşayan yüzlerce danışman dostum gibi, süreç danışmanlığı yapmaya hazır olan kişilerin, okyanusları terkedip, sığ sularda yarışa hazırlanması istenilen bu tablo KOBİ’lerimizin birçoğunun gerçeğidir.

Son olarak Claude Bernard’ın deyişini hatırlatmak isterim.

“Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.” 

Sevgilerimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT