1. YAZARLAR

  2. Ayça Uluçay

  3. Ölüm senden büyük çocuk!
Ayça Uluçay

Ayça Uluçay

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ölüm senden büyük çocuk!

A+A-

Annesi, babası olmayanları düşünmeyin, kutlayın Anneler/Babalar Günü’nü ben buna karşı değilim, var olan şeyin kıymetini bilin ve de bunun varlığının tadını çıkarın.

Arkadaşım sen dikkat etsen, mağazadaki satış danışmanı diyecek ki:

– Anneler/Babalar Günü yaklaşıyor.
– Anneler/Babalar Günü kampanyamız var.
– Anneler/Babalar Günü indirimimiz var.

Onlar demedi mi kapitalizm her yerde zaten sen evden çıkmasan sana indirim mesajları yağacak, bilgisayarda iş yaparken yanda çıkan reklamlarda göreceksin. Kim görmüş ki kapitalizmin gücünün önüne geçilebileceğini, şuan benim bunları yazarak bile kapitalizme katkı sağlamam gibi?
Ölümü unutmayacaksın ama alışacaksın, zorundasın bu olacak; duyguların kalacak ama duyarsızlaşacaksın; Duyarsızlaşamıyorsan yine de gözyaşlarını içine akıtmasını bileceksin. Çünkü para duyarsız, kapitalizm duyarsız ve gerçek bu herkes ölecek, alışacaksın.

Nefes aldığın sürece her anne/baba denilişinde ne acını göstermeye hakkın var ne de yaşamaya hakkın var; kendine de başkalarına da bunu yaşatmaya hakkın yok. Ağzın “öldü” demesini bilecek, söylemek için boğazından düğümlenerek geçen bu kelimeyi dilin söylemeye “öldü” diye varacak.

Ölüm acı ama gerçek!

Bir çocuk anne/baba diye ağlayacak, annesine/babasına seslenecek, yanından geçen koku, gittiğin piknik, alınan hediye, varoluşundaki anılarını tazeleyecek -hım hiç olmayanlar tatmadı ne hissedecek bilemem – sen annesi/babası olmayan yaşamın anılarını tazeleyecek zaten, var olanın tadını çıkarmasını elinden alamazsın, sana yokluğu koyacak, sen alışacaksın çünkü ölüme isyan edemezsin ölüm senden büyük.

Varoluşları seveceksin ama gerçekten varoluşları, onların kıymetini bileceksin yokluk için üzülmek yerine sevdiklerinin kıymetini bileceksin yetinmek değil, olanın kıymetini bilmek diyorum sana! Olanın tadını çıkarıp, olmayanın acısına duyarsızlaşacaksın.

Hayatta olmayanı göz görmeyince gönül sevmeye devam eder tabi ki ama duyarsızlaşmayı da öğrenmelidir, gözümüzün gördüğü ölümlere bile alışıp duyarsızlaşabiliyorken görmediklerimize duyarsızlaşmak daha kolay olsa gerek çocuk.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT