1. YAZARLAR

  2. Gizem Öztanaş

  3. Okul öncesinde İngilizce eğitiminin önemi nedir?
Gizem Öztanaş

Gizem Öztanaş

Eğitimci - Detail Haber Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Okul öncesinde İngilizce eğitiminin önemi nedir?

A+A-

Günümüzde birçok ebeveynin çocukları için oldukça önemsediği bir dönem olan okul öncesi süreci; bir takım soru işaretleriyle birlikte devam ederken, İngilizce eğitiminde nasıl olabileceği  oldukça merak söz konusu.  Çocuklar için geleceğe ilk adım olarak adlandırdığımız bu eğitim öğretim dönemini en etkin ve verimli şekilde vermeye çalışmanın yanı sıra, geri dönütlerini almak tabii ki ilk hedefimiz.

Bildiğimiz üzere 2 - 6 yaş grubu çocuklarımız artık okullarda İngilizceyi  aktif düzeyde  öğrenmeye başlıyor. Çocuklar için en verimli dönem olarak adlandırdığımız bu süreçte birçok değişik yabancı dil (İngilizce) eğitim metotları kullanılıyor ve interaktif şekilde öğrenmelerini sağlıyoruz. Bunların bir kısmını kas motor gelişimlerini dikkate alarak, kendi yaş gruplarına göre planlayarak veriyoruz. Bir kısmını ise teori ve pratik yöntem dediğimiz ikili sistemi baz alarak  öğretiyoruz.

Eğitimlerimizin tabii ki de oyun, eğlence ve drama ağırlıklı olması ilk hedefimiz. Üstelik yeniçağ zihin gelişim metotlarından Scamper’da kullanarak bunu İngilizceye uyarlayabiliyoruz. Evet  bu tamamen eğitimcinin kendi yaratıcılığına  bağlı olarak ilerler. Okul öncesinde İngilizce eğitimini  ileriki  yıllarda olumlu  geri dönüt olarak alıyoruz ve bunu temelde sağlıyoruz. Bilindiği gibi bu yas dönemi algı olarak en acık süreçtir ve uzmanlarımıza göre çocuklarda  iki dil eğitimi verilmesinde herhangi bir olumsuz etki yaratmamaktadır. Üstelik   0-6  yaş grubu çocuklarda beyin gelişiminin uygun olması;  bu dönemde farklı dünya kültürünü tanımaları ve  bir başka dil bilincinin varlığını zorlanmadan algılayabilmeleri  büyük bir kazanım.

Peki, okul öncesi İngilizce kaç yaş için uygundur?

Bu sorunun cevabını çok net şekilde söyleyebilirim ki; 0-6 yaş dönemindeki  her çocuk yabancı dil eğitimi  için hazırdır. Çünkü  Bu yaştaki  çocuklarda algılama mekanizması oldukça aktiftir ve dil otomatik olarak beyne kaydedilir. Boş ve öğrenmeye meraklı bir  zihin verilen tüm bilgileri rahatlıkla depolar ve bilincine yerleştirir. Hatta kesin olarak söyleyebilirim ki yabancı dil eğitimi 3 yasından önce başlandığı zaman daha da etkili olabiliyor. Ve  etkin olarak bir dilin kullanımı da 4 yas itibariyle mümkün oluyor. Buradan da çıkarabileceğimiz gibi 3 yas öncesi çocuklar yabancı dile ne kadar maruz kalırlarsa bu dili öğrenmeleri o kadar kolay oluyor. Bu yas grupları ise ‘aynı anda öğrenme’ yöntem sayesinde iki dili birden kolaylıkla öğrenebiliyor.  Sonuç olarak İngilizce eğitimine 0-3 yas arası en uygun dönemdir. Bu yasların dışında ilk kez eğitim alan okul öncesi öğrencisinin eğitim dili İngilizce olan anaokuluna gitmesi de aradaki farkı hızla kapatmaya  yetecektir.

Okul öncesinde ideal İngilizce eğitimi nasıldır? 

Ağırlıklı olarak oyun seklinde, drama  ve yaratıcı akıl oyunları ile verilince çocuklar çok daha fazla eğleniyorlar. Birtakım görsel hafızayı da destekleyen ve duyarak  öğrenmelerini  sağlayan yöntemlerle de ilerleyince  bilginin kalıcılığı çok daha  artıyor  ve  olası ara  verme  durumunda  ise  konu  tekrar edildiğinde  çocukta  daha verimli etki bıraktığı için hatırlama  süreci  minimuma düşüyor. Ve tabi ki Yabancı dil de dâhil bütün eğitimleri bir çocukta  içselleştirmenin yolu  sevgi ışığından geçiyor. 

İşte bu en önemlisi.
 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/GizemOztanas

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT