1. YAZARLAR

  2. Gizem Öztanaş

  3. Okul öncesi dönemde okula uyum
Gizem Öztanaş

Gizem Öztanaş

Eğitimci - Detail Haber Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Okul öncesi dönemde okula uyum

A+A-

Çocuklar için yeni döneme alışkanlık süresi ne kadar kolay atlatılır gibi görünse de, zaman alan bu durumda özverili davranarak durumu kolaylaştırmak bizlere düşüyor. Yapılabilecek tüm imkanları kullanarak evinden uzaklaşan çocukları uyum noktasında birleştirmek ilk hedefimiz haline geliyor. Bu nedenle de bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Bunları sıralamak gerekirse;

Rutini bozmayın

Okul öncesi dönem için yeni bir duruma uyum sağlamak oldukça zor. Bu nedenle çocuğun hayatında okula başlamak büyük bir yenilik olsa da onu etkileyecek baksa bir değişim olmamasına dikkat edilmelidir. Örneklendirecek olursak; çocuğun oryantasyon sürecinde eve yeni bebek gelmişse bu oldukça sorun çıkaracaktır. Çünkü bebeğin kabulleniş süresi ile evden uzaklaşma durumunu kabullenme aynı süreçte durumu daha da zorlaştıracaktır.

Kitap okuyun

Okula başlamadan önce okulla ilgili çocuk kitaplarından faydalanılabilir. Kitapların, resimlerinin çok, yazılarının ise az olmasına dikkat etmek gerekir. Okulda yapacakları ile ilgili görsellerden yararlanarak çocuğu bilgilendirmek, okulla ilgili olumlu bir hava yaratmak uyum sürecini kolaylaştırır.

Doğru bir izlenim yaratın

Genellikle ebeveynler çocuğun okulu sevmesi için okul hakkında “bir sürü oyuncak var istediğin kadar oynayacaksın, arkadaşların olacak, çok eğleneceksin” gibi tamamen olumlu bir tablo yaratarak çocuğu beklenti içine sokar. Ancak çocuk, okulda bazı sınırların olduğunu, dilediği gibi davranamayacağını, oyun oynamanın dışında etkinliklere de katılması gerektiğini gördüğü zaman hayal kırıklığı yaşar. Bu durum ise okula karşı ilgi göstermeme gibi uyum sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle okulla ilgili çocuğa doğru bilgi vermek okula uyum sorunu yaşamamak adına önemli bir noktadır.

Öğretmeni ile tanışın

Belirsizlik çocukta kaygı yaratır. Çocuğun fikir sahibi olduğu, gördüğü, bildiği bir olaya adapte olması çok daha kolaydır. Bu nedenle okula başlamadan önce çocuğa okulu gezdirmek, öğretmeni ile tanıştırmak çocuğun kaygı düzeyini azaltarak, uyum sürecini hızlandırır.

Kademeli başlangıç yapın

Nasıl ki ek gıdaya geçerken çocuğun alışması ve sindirebilmesi adına az miktarda belli başlı yiyecekleri tattırıyor, zamanla çeşitleri ve porsiyonları artırıyorsak, okula başlarken de böyle kademeli bir geçiş, oryantasyonu kolaylaştırır. İlk günler, birer saat olmak koşuluyla, gün geçtikçe çocuğun uyumuna göre okuldaki etkinliğe katılımı ve öğretmenle olan iş birliği süreç içinde düzenlenmelidir.

Okullarda belli başlı kurallar vardır ve çocuklar bu kurallara uyarak özgürce davranabilmektedir. Aynı şekilde ev içinde de sınırların olduğu bir ortamda yetişen çocuk, okulda kurallara uymakta zorluk yaşamaz. Ancak her istediği yapılan, sınırsız yetiştirilen, her zaman istediği gibi hareket eden çocuklar, okula uyum sağlamakta zorluk çeker.

Sorumluluk verin

Dökecek, kıracak, beceremeyecek, çocuğa bir şey olacak korkusuyla çocuğun kendi basına bir şey yapmasına izin vermeyip her işini üstlenen ebeveynlerin çocukları, okula uyum sürecinde zorluk yaşarlar. Çocuk okulda, evdeki gibi sorumluluklarını üstlenen bir ebeveyn bulamayınca ne yapacağını, nasıl davranacağını bilemez. Bunu bir becerisizlik ve başarısızlık olarak içselleştirir. Bu durum sonucunda da öz güven kaybı yaşar ve başaramayacağını düşünerek okula gitmek istemez.

Gerçekçi olun

Çocuğa aile ortamında prens, prenses, paşa gibi unvanlar takmak ve çocukla oynanan tüm oyunlarda çocuğun kazanmasını sağlamak, okula uyum sürecini zorlaştırır. Çünkü çocuk okul ortamında da aynı ilgi ve alakayı görmek, tüm oyunlarda en iyi olmak ister. Ancak okulda kendi gibi pek çok çocuk vardır ve tüm çocuklara eşit davranılmaktadır. Bu durumda çocuk okula gitmek yerine el üstünde tutulduğu ortamlarda kalmayı tercih edecektir.

İşte söylemiş olduğum bu ve benzeri durumlardan dolayı okula uyum süreçlerini en kolay hale taşıyabilmek bizlerin elinde. Bu tür tutum ve davranışları göz önünde bulundurarak çocukların okula uyum süreçlerine katkı sağlamış olmak gayet mümkün.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT