1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Obama İsrail'i destekliyor
Obama İsrail'i destekliyor

Obama İsrail'i destekliyor

ABD Başkanı Barack Obama, Gazze'deki durum hakkında İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştüğünü söyledi. Obama, 'İsrail'in kendisini savunma hakkını' desteklediğini vurguladı.

A+A-

Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Barack Obama, ABD ve müttefiklerinin Gazze'deki krizin tırmanmasından endişe ettiğini söyledi.

Obama, "İsrail'in sivil kayıpları en aza indirecek şekilde davranmaya devam etmesini umduğunu" da ekledi.

Barack Obama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bölgeyi ziyaret etmeyi planladığını da İsrail Başbakanı Netanyahu'ya bildirdiğini aktardı.

DÜŞÜRÜLEN MALEZYA UÇAĞI


ABD Başkanı Barack Obama, Malezya yolcu uçağının Ukrayna’da Rus yanlısı ayrılıkçılar kontrolündeki bölgesinden atılan karadan havaya füze ile düşürüldüğünü söyledi.

Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bölgedeki şiddet olaylarını düşürmek için en büyük güce sahip olduğunu, ancak bunu yapmayı tercih etmediğini bildirdi.

ABD Başkanı ayrıca Ukrayna’daki Rus yanlısı ayrılıkçıların Rusya’dan devamlı destek aldığını ve bunlar arasında uçaksavar füzeler de olduğunu kaydetti.

NETANYAHU'YA SİVİL KAYIPLAR UYARISI


Obama, İsrail'in Gazze'ye kara saldırısında sivil kayıpları en aza indirgemek için çalışacağını umduğunu söyledi.

Obama, İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili, "Görüşmemizde, İsrail'e tüneller üzerinden terörist sızmaları tehdidini durdurma çabaları dahil İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonunu konuştuk" ifadesini kullandı.

Görüşmede, İsrail'in kendini savunma hakkına güçlü desteğini yeniden teyit ettiğini belirten Obama, "Hiçbir ülke, sınırları içerisine roketlerin fırlatılmasını ya da topraklarına tüneller yoluyla teröristlerin sızmasını kabul etmemeli. Hatta Başbakan Netanyahu ile görüşmem sırasında, Tel Aviv'de sirenler çaldı" dedi.

Obama, ABD ve müttefiklerinin, bölgede gerilimin tırmanması ve daha fazla masum can kayıplarının yaşanması riskine dair derin endişelerini de net olarak ortaya koyduğuna değinerek, "Bu nedenle, İsrail'in, topraklarına roketlerin fırlatılmamasını sağlamaya yönelik askeri çabalarını desteklesek de mevcut askeri kara operasyonlarının tünellerle başa çıkmak için tasarlandığını anladığımızı da söyledik. İsrail'in bu sürece sivil kayıpları en aza indirgeyen bir biçimde yaklaşmaya devam edeceğini umuyoruz ve hepimiz, 2012 Kasım'daki ateşkese geri dönülmesi için sıkı çalışıyoruz" diye konuştu.

Barack Obama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Mısır'ın ateşkes girişimini desteklemek için çalıştığını dile getirerek, görüşmede Netanyahu'ya, Kerry'nin, ilave istişarelerin ardından bölgeye seyahat etmeye hazır olduğunu söylediğini de kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT