1. YAZARLAR

  2. Elif Cecanpınar

  3. Nedir bu kişisel veri?
Elif Cecanpınar

Elif Cecanpınar

Avukat
Yazarın Tüm Yazıları >

Nedir bu kişisel veri?

A+A-

Merhabalar, bugün sizlerle son zamanlarda her yerde sıklıkla karşılaştığımız ve duyduğumuz bir kavram üzerine konuşacağız.

Kişisel verilerimiz…

Kişisel veri nedir? Neden bu denli gündemimizi işgal etmektedir?

7 Nisan 2016 tarihinde 6698 sayılı Kişisel Verileri Korunması Kanunu yürürlüğe girdikten sonra kişisel veri kavramı da doğrudan bizim hayatımıza dâhil oldu.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kişisel veri kavramını 5.maddesinde “kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü veri” şeklinde tanımlanmışsa da ben, kişisel veri kavramını biraz daha basite indirgeyerek bu yazıyı okuyan sizi, diğerinden ayıran ve size ait olan her şeysizin kişisel verinizdir diyorum.

Evet, evet doğru duydunuz. Bu yazıyı okuyan yeşil gözlü hanımefendi sizin kişisel veriniz yeşil gözlerinizdir, bu yazıyı okuyan ve şu an kareli kırmızı pijamalarını giymiş olan beyefendi, kareli kırmızı pijamalarınız sizin kişisel verinizdir. Yani kısacası, size ait olan her şey sizin kişisel verinizdir.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu “kişisel veri” kavramının yanında bir de “özel nitelikli kişisel veri” kavramını düzenlemiştir. Kanunun 6. Maddesinde “Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri özel nitelikli kişisel veridir.” şeklinde tanımlanmıştır. Aslında özel nitelikli kişisel veri isminden ve madde içeriğinden de anlaşılacağı üzere özel olarak korunması gereken verilerinizdir. Bazı verilerinizin diğerlerine oranla özel olarak korunması gerekir. Çünkü bu “özel nitelikli” verilerinizin ayrımcılığa yol açması gayet muhtemeldir.

Peki… Bizim kişisel verilerimiz bu zamana kadar değersizdi de şimdi ne oldu da birden değerli olmaya başladı? Aslında bu herkesin aklında dönüp duran soru.

Bu durumu da şöyle anlatacak olursam, teknolojinin gelişmesiyle beraber dünyada paradan daha değerli olan tek şey “veri” oldu. Çünkü kullanmakta olduğunuz bilgisayarlarla birlikte verileriniz dünyadaki en önemli maddi varlık olan paraya çevrilir oldu. Dolayısıyla hem her bir devlet hem de her bir ticari işletme size ait olan verilerinizle ilgilenir duruma geldi. Bu da sizin verilerinizin öneminin farkında olmanızı ve verilerinizin bir devlet erki tarafından korunmasını zorunlu kıldı.

İşte bu sebeptendir ki; kişisel veri kavramı bu aralar gündemimizi sıklıkla meşgul ediyor. Gerek ülkemizde gerek diğer devletlerde çeşitli “veri koruma otoriteleri” kuruluyor, verilerin korunması adına kanunlar çıkarılıyor. Benden söylemesi, bu konu daha uzun yıllar bizim gündemimizden düşmeyecek.

Bu yazımla beraber kişisel veri kavramına bir giriş yapmak istedim. “Kişisel verilerin korunması” yazı serisi halinde devam edecek olan yazılarımla birlikte hepimize yabancı olan kişisel verilerin korunması hukukunu yakından tanımaya başlayacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT