1. YAZARLAR

  2. Ebru Akkuş

  3. Ne kadar anlıyor ve iletişim kurabiliyoruz?
Ebru Akkuş

Ebru Akkuş

Kişisel Gelişim Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ne kadar anlıyor ve iletişim kurabiliyoruz?

A+A-

Toplumumuzun en büyük yarası olan fakat birçok kişinin fark edemediği iletişim, bireysel ilişkilerden tutunda, kurumsal alanları kapsayacak sorunlarla karşılaşılmasına neden olur. Gerek aile, gerekse iş hayatınızda doğru algı ve iletişim bütün hayatınızı olumlu yönde değiştirebilir. Olmadığı takdirde ise; günümüzde yaşadığımız, ‘herkes herkesle iletişim halinde ama kimse kimseyi anlamıyor ve anlaşılmadığını söylüyor’, deriz ve mutsuz bir ruh haliyle yaşamaya devam ederiz.

Peki, kim, kimi neden anlamıyor? Neden herkes yalnızlık hissinde? Neden çocuklar evebeyinleriyle, evebeynler çocuklarıyla, eşler birbiriyle, patronlar elemanlarıyla, elemanlar patronlarıyla (bu sıralama uzar gider) anlaşamıyor. Gerçekten iletişim, empati kurabiliyor ve anlamaya çalışıyor muyuz? Yoksa anlaşılmama hususundan çok mu memnunuz. Herkes herkesi dinliyor fakat kimse kimseyi algılayıp anlamak istemiyor mu? İletişim sadece dinlemek mi? İletişim dinlemekle birlikte, anlamaya çalışmak, empati kurmak ve duygu barındırmak mı? Yani bütünüyle anlamak mı?

Peki, herkesten önce kendimizle ne kadar doğru iletişim kurabiliyoruz? Birçok insana sorsak kendinizi ne kadar tanıyor ve ne istiyorsunuz diye! Emin olun alacağım cevap, çok iyi tanıyorum, mutlu olmak, zengin olmak, sağlıklı olmak veya her şeyi yoluna koymak istiyorum gibi cevaplar olur. Yani somut olarak belirlemekte sorun yaşayacaktır. Bunun tek nedeni ise kendisi ile doğru iletişim kuramamaktır. Somut olmayan hiçbir şeye ulaşmak mümkün değildir ve sürekli bir girdapta dönüp durmalarına sebep olacaktır.

Mutlu olmak! Mutluluğun sizin için somut anlamı nedir? Gerçekten neye sahip olursanız veya ne yaşarsanız mutlu olursunuz. Zengin olmak; neye veya nelere sahip olursanız zengin olmuş olursunuz. Ve bunlar için neler yapmamız gerekiyor. Yani kendimizle ne kadar iletişim halindeyiz yoksa istiyor ve akışa mı bırakıyoruz. Eyleme dökülmeyen hiçbir amaç gerçek sonuca ulaşmayacaktır. İletişim kuramadığınız noktada sonuçta olmayacaktır. Hedeflerine ulaşmış ve başarılı birçok insana baktığımızda iletişimlerinin ne kadar kuvvetli olduğunu görürüz, asıl olan kendileri ile iletişimlerinin kuvvetli olmasıdır ve ne istediklerini gerçekten somu halde bilmeleridir.

Sizden farklı yaratılmamışlardır, farklı düşünce ve davranmışlardır. Çözümün kendileriyle doğru iletişim olduğunu keşfetmişlerdir. Kendimizin, duygularınızın, isteklerinizin, beklentilerinizin tam olarak farkına varamadan yani kendimizle doğru iletişim kuramadan eş, çocuk, arkadaş, iş, özel, sosyal vs. ile doğru iletişim kurabilir veya anlayabilir miyiz? Her şey kişinin önce kendisi ile doğru iletişim kurmasından geçer. Bunu başaran kişi ise herkesle doğru ve sağlıklı iletişim kurabilir. Yani her şey; sizinle başlar, sizinle büyür ve harika bir siz olur.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

İnstagram.com/egem_danismanlik

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum