Şirketlerde yeni dönem İK yapılanması ilk adımını dijital İK planlaması olarak atmaya başladı. Gelişmekte olan genç yöneticilerimizi bir sonraki adıma götürecek olan yolda yetenek programları geliştiren İK‘lar kabuk değiştirme dönemi içerisinde gelişiyor.

Mentorluk stratejilerinden, yüksek performans koçluklarına kadar kilit eğitimler alan ve gelişmekte olan genç yöneticiler için zaman tahmin edilenin daha ötesinde önem taşıyor. BabyBoomer kuşağı yöneticilerimizin yönetim stratejileri aksine dijital planlar üzerine kurulu bir süreç  ile gelişen Y kuşağı yeni yapılanmalarda yerini alıyor. Şirket için kritik öneme sahip projelerde X kuşağının deneyimleri ile iş birliği içinde çalışarak takım çalışmasının önemini vurguluyor. Zaten İK’nın organizasyonlara ulaşabilmesinde örnek olmasını beklemek artık şirket kültürlerinde hayal olduğunu düşünmekten çok uzak. Artık kabul ediliyor ki İK’nın tüm organizasyonlara dokunabilmesini başarmak şirket için hayati önem taşıyor. Çalışanların şirket bağlılığı, memnuniyeti, başarılı çalışanların kayıp edilmemesi, performans yükseltme, kariyer gelişimleri tüm bunların tamamıyla doğrudan ilgili. Yapılan araştırmalar ve yaşanılan deneyimler gösteriyor ki şirketinden memnun olan çalışanlarda işlerinden ayrılabiliyor ve insanlar işlerini değil, aslında daha çok yöneticilerini terk ediyor.  İK’nın büyük rol aldığı tüm bu süreçlerde kötü günü yönetmek yine İK’ya düşüyor.  Çalışanın işe alımından şirket kültürünü tanımasına yardımcı olmak, departmanına adaptasyon süreçlerini oryantasyon eğitimleri ile desteklemeye, performans yönetiminde mentorluk yapmaktan, çalışanın özel hayat döngülerinde ki sorunlara destek olmaya, kariyer gelişimini destekleyen eğitim koçluğundan, yöneticileri ile olan problemlerde aralarında köprü olmaya kadar iyi ve kötü tüm haberleri çalışanlara aynı etik tavırda itina ile bildirmek İK’ya düşüyor.

Tüm bu süreçlerin sonunda çalışanların algısında büyük resmin tam ortasında olan İK, kaçınılmaz olarak resmin en önemli parçalarından oluyor. Çalışanın daha işe alım aşamasında ki mülakat sürecinden çekindiği İK, aday aşamasından çıkıp işe alıştırma sürecinde ki oryantasyonlar da en büyük desteği sağlıyor. Yöneticisi ile yada iş süreçlerinde  yaşanılan sorunlarda gelen çalışanlara dengeyi sağlamak için destek oluyor,  performans değerlendirme süreçlerinde koçluk sağlayıp, kariyer gelişimlerinde daha fazla sorumluluk alabileceğini gösteren kişilere yapılan terfi ödüllendirmelerinde süreci yönetiyor, eğitim programlarında çalışanın memnuniyetini, bağlılığını ve geleceğini takip ediyor onların mevcut kariyerlerinde kariyer planlarını birlikte geliştiriyoruz. Tüm bu süreçlerin dışında en önemlisi üst yönetim ile çalışanlar arasında ki dengeyi kurmak hep bize kalıyor. Üst yönetime stratejik ortak olurken, Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde piramidin sadece üst kısmına bakan kralın sevimsiz veziri olmadan yadasürekli çatışmayı destekleyen, nabzı yükselten bir İK’cı da olmamak için uğraşırken “NE İK’YMIŞ BE !” söylemleri kulağa geliyor. Dijital İK yapılanması yaparken kahve molalarında koridorlardan çekilmeden sohbetten uzaklaşmayıp, İK’nın değerinin sadece departman ile sınırlı kalmaması, departman çalışanlarının insanların kalbinde ki değerini de unutmaması…

Her ne kadar çalışanlar İK’nın sihirli değneği olduğunu düşünmek istese de, CEO’nun veya yönetim kurulunun ılımlı olmadığı şeylerin sitemlerinin İK’ya kalması da çabası.

Biz mesai çalışanlarımızı ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Onları ailemize katıp, onlar ile büyümek ve onların başarılarının en büyük destekçisi olmak için çalışıyoruz.

Gerçekten “NE İK’YMIŞ BE!”

Twitter.com/sedaozyetkin