1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Naksan Davasında şok gerçekler! İşte gerekçeli karar..!
Naksan Davasında şok gerçekler! İşte gerekçeli karar..!

Naksan Davasında şok gerçekler! İşte gerekçeli karar..!

Naksan Davasında açıklanan gerekçeli karar, bilinmeyen bir çok gerçeği de gün yüzün çıkardı.

A+A-

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Naksan davasında açıkladığı gerekçeli karar, bilinmeyen bir çok gerçeği de gün yüzüne çıkardı. Gerekçeli kararda, Taner Nakıboğlu’nun FETÖ elebaşı ile yüz yüze görüşüp direktifler aldığı, örgütte söz sahibi olduğu vurgulanırken, Cahit Nakıboğlu’nun Mehmet Kocatürk’ü fabrikadan kovmasına rağmen, örgütle temasını devam ettirdiğine dikkat çekiliyor. Emre Nakıboğlu’nun ise itiraflarında tutarsızlık gösterdiği, sohbet ve himmet toplantılarını organize ettiği gerekçeli kararda yazıyor.

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesince Naksan Holding eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu ile eşi ve 2 oğlunun da aralarında yer aldığı 9 sanığa, 2 yıl 1 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası verilen davanın gerekçeli kararı açıklandı. Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu ile eşi ve 2 oğlunun da aralarında bulunduğu 9 sanığa çeşitli suçlardan hapis cezası verilen davanın gerekçeli kararında, örgütün sermayesiyle kurulan holdingin yasal ve yasa dışı işlemler için çift muhasebe kaydı tuttuğu belirtildi.

CAHİT NAKIBOĞLU’NUN ÜYELİKLERİ VAR

Gerekçeli kararda, Naksan Holding Yönetim Kurulu üyesi Cahit Nakıboğlu’nun KHK ile kapatılan HÜRSİAD’a üye olduğu, bu derneği yanı sıra GAPGİAD ve TUSKON gibi FETÖ derneklerinin programlarının ve gezilerinin, telefon ajandası ile maillerinde bulunduğu belirtildi. Aynı zamanda sohbet programlarının da telefon ajandasına yer aldığına dikkat çekilirken, gizli tanık Yeşil ve bazı tanık ifadelerine göre, gezi olaylarına kadar sohbet toplantılarına katıldığı belirtiliyor.

CAHİT NAKIBOĞLU FUAT AVNİ’Yİ TAKİP ETMİŞ

Cahit Nakıboğlu'nun cep telefonundaki incelemede, FETÖ elebaşının videosunun tespit edildiği ve vaazlarının yayınlandığı çok sayıda siteye giriş yapıldığı belirtilen kararda, sanığın holdingde ele geçirilen bilgisayarındaki araştırmada ise "bağış ve yardımlar" isimli dosyada, örgütle iltisaklı çok sayıda kuruma yüklü miktarlarda para gönderildiğinin belirlendiği ifade edildi. Gerekçeli kararda, Nakıboğlu’nun telefonunda FETÖ’ye ait bazı haber kanallarının dijital materyallerinin izine rastlanıldığı, Fuat Avni’yi takip ettiği ve ekran görüntüleri aldığı, örgütle bağlantılı sosyal medya hesaplarını takip ettiği, Zaman Gazetesine dönemsel ödemeler yaptığı, Güney Eğitim Kurumlarına okul yapımı için arsa bağışlayarak finansal destek sağladığı belirtiliyor.

EL KONULAN 14 ŞİRKETTE ÜYELİĞİ VAR

Naksan Holding bünyesinde el konulan şirketlerden 14’ün de Cahit Nakıboğlu’nun başkan veya üye sıfatıyla yer aldığına dikkat çekilirken, bu şirketlerden 2011-2015 yılları arasında Kimse Yok Mu Derneği’ne 76.523.36 TL, İpek Eğitim Vakfı’na 3.1.2014 tarihinde 650 bin TL, TUSKON’a 13.01.2012 tarihinde 25 bin TL bağışta bulunduğu, holding bünyesindeki şirketlerden FETÖ derneklerine dönemsel olarak para yatırıldığı tespit edildi.

KOCATÜRK’Ü FABRİKADAN KOVDU AMA…

Gerekçeli kararda, Cahit Nakıboğlu Mehmet Kocatürk ilişkisi de detaylı şekilde ele alındı. Cahit Nakıboğlu, ilk duruşmasında Mehmet Kocatürk’ü 2012 yılında fabrikadan kovduğunu, buna bazı siyasiler ve işadamlarının tanık olduğunu belirtmişti. Gerekçeli kararda, dinlenen tanıklardan işadamları M.Durdu Yetkinşekerci ve M.Ali Sağlamcılar’ın, Mehmet Kocatürk’ün bir ortamda yanlarına gelerek, Cahit Nakıboğlu’nu kendisini fabrikadan kovduğunu belirttiğine vurgu yapıldı. Aynı şekilde, İsrafil Çalışkan’da 21 Şubat tarihli fadesinde Kocatürk’ün Nakıboğlu tarafından kovulmasını bizzat Mehmet Kocatürk’ten duyduğunu belirti. Gerekçeli karar da,  Cahit Nakıboğlu’nun 2012 yılında Mehmet Kocatürk’ü fabrikadan kovsa da, 2012 yılı sonrasında da örgütle bağını devam ettirdiği kanaatine varıldığı belirtildi.

NAKIBOĞLU NEDEN İTİRAFÇI KABUL EDİLMEDİ?

Cahit Nakıboğlu, duruşma boyunca sürekli itirafçı olmak istediğini belirtmişti. Gerekçeli kararda, Nakıboğlu’nun bu talebinin neden kabul edilmediği detaylı şekilde anlatılıyor. Karara göre, Gaziantep Emniyet müdürlüğü tarafından 11.01 2018 tarihinde gönderilen cevap yazısında Cahit Nakıboğlu’nun verdiği beyanların örgütün dağılmasına katkı sağlayacak mahiyette olmadığı, ayrıca kendisinin örgüt üyesi olduğunu kabul etmediği, kendisinin örgüt içindeki faaliyetlerine yönelik hiç bir beyanda bulunmadığı, gerçeği söylemesi şartını sağlamaması nedeniyle etkin pişmanlıktan faydalanmadığı ifade ediliyor.

YÖNETİCİLİKTEN DEĞİL ÜYELİKTEN

Savcılık iddianamede Cahit Nakıboğlu hakkında örgüt yöneticiliğinden ceza istese de, mahkeme Nakıboğlu’na örgüt üyeliğinden ceza verdi. Gerekçe kararda, Nakıboğlu’nun eylemlerinin örgüt yöneticiliği için yeterli olmadığı, sorumluluk ve faaliyetlerinin sınırlı olduğu, geniş bir alanda emir verme talimatının bulunmadığı, bu nedenle alt sınırdan cezaya çarptırıldığı belirtiliyor.

CİHAN DAĞCI-BÜLBÜL BİLAL İLİŞKİSİ

Örgüt üyeliğinden 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Cihan Dağcı’nın ise cezasının gerekçesinde Celalettin Demirelli’nin organize ettiği sohbet toplantılarına katıldığı, Emre Nakıboğlu’nun ifadesine göre ise örgüte himmet toplama ve eleman kazandırma faaliyetlerinde bulunduğu, toplanan paraları da Bülbül Bilal isimli örgüt üyesine teslim ettiğine vurgu yapılıyor. Cihan Dağcı’nın 08.02.2002’de açtığı Bank Asya hesabını, 2013 yılına kadar aktif olarak kullandığı ancak, FETÖ elebaşının para yatırılması yönündeki talimatının ardından para yatırmadığı belirtiliyor.

EMRE NAKIOĞLU BANK ASYA’YA 2 KİLOGRAM ALTIN YATIRMIŞ 

Gerekçeli kararda, Emre Nakıboğlu'nun FETÖ elebaşının çağrısından sonra Bank Asya'da hesap açtırarak 2 kilogram altın karşılığında 175 bin lira ve yine farklı tarihlerde değişik miktarlarda para yatırdığı, bilgisayarındaki incelemede FETÖ elebaşına ait 64 video klasörünün bulunduğu, bunlardan bazılarının içinde çok sayıda video bulunan alt klasörlere ayrıldığı ve yine örgüt elebaşına ait bin 279 ses dosyasının bulunduğu bilgisine yer verildi.

TOPLANTILAR ORGANİZE ETMİŞ

Emre Nakıboğlu’nun Organize Sanayi Bölgesi’nde toplantılar organize ettiği belirtilirken, Akteks firmasında 15 günde bir yemekli örgütsel sohbet toplantıları gerçekleştirdiği, sohbetleri Celalettin Demirelli isimli örgüt mensubunun verdiği, tanık ifadeleri ile bunların doğrulandığı, örgüt ile bağlantısını gösteren dijital deliller bulunduğu, örgüt mensuplarının kullandığı kakaotalk haberleşme uygulamasının telefonunda yer aldığına dikkat çekildi.

ABİSİYLE PENSİLVANYA’YA GİTTİ AMA…

Gerekçe kararda, tanık ifadesine göre Emre Nakıboğlu’nun 2012 yılının 11 veya 12. ayında Taner Nakıboğlu ile Emre Nakıboğlu’nun FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüşmek için Pensilvanya’ya gittikleri ancak görüşemeden geri döndükleride ifade ediliyor.

İTİRAFLARINDAKİ SAMİMİYETSİZLİK EMRE’Yİ YAKTI

Emre Nakıboğlu’nun defalarca etkin pişmanlıktan faydalanmak istemesine rağmen, verdiği beyanların örgütün dağılmasına katkı sağlayacak mahiyette olmadığı, ayrıca kendisinin örgüt üyesi olduğunu kabul etmediği, kendisinin örgüt içindeki faaliyetlerine yönelik hiç bir beyanda bulunmadığı, gerçeği söylemesi şartını sağlamaması nedeniyle etkin pişmanlıktan faydalanmadığı ifade ediliyor. Kararda, Emre Nakıboğlu’nun samimi olmadığı, tanık olarak dinlendiği bazı davalarda soruşturma aşamasında verdiği ifadeleri geri çektiği, Pensilvanya’ya gittiğini gizlemeye çalıştığı, tüm bilgileri kendini kurtarmak için vermiş olacağına kanaat getirildiği yazıyor.

BELEDİYE UYGUN FİYATA ARSA VERDİ

Gerekçeli kararda en uzun bölüm ise Taner Nakıboğlu ile ilgili. Taner Nakıboğlu’nun İpek Kültür ve Eğitim Vakfı’nın kurucu olduğu Zirve Üniversitesi’ne kuruluş aşamasında verilen bir bölümü Hazine’ye, bir bölümü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazileri, 6.19 TL gibi çok uygun bir bedelle satın aldığı, daha sonra imar değişikliği yaptırıp özel proje sahasına dönüştürerek, Antepia’yı kurduğu ve yapılan konutları 368 bin TL ile 1 milyon 523 bin TL arasında değişen fiyatlarla sattığı belirtiliyor.

FETULLAH GÜLEN’LE DOĞRUDAN TALİMAT ALIYOR

KHK ile el konulan 40 şirkette yönetim kurulu başkanlığı veya üyeliği bulunan Taner Nakıboğlu’nun, bizzat FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’den talimat aldığı, örgütün diğer kurum ve kuruluşlarının finanse edilmesinde belirleyici rol alıp söz sahibi olduğunun anlaşıldığı, bu şekilde örgüt içerisinde inisiyatif ve karar verme gücüne sahip olduğu, örgütün varlığının ve etkinliğinin gelişiminin sağlanması, hedeflerinin belirlenmesinde rol aldığı, bu şekilde örgütün etkin karar alma mekanizması içerisinde yer aldığı kanaatine varıldığına dikkat çekiliyor.

2012’DE GÜLEN İLE GÖRÜŞTÜ

Tanık ifadesine göre 2011 yılının 11 ve 12. ayında Pensilvaya’ya Fetullah Gülen’in evine giden ama görüşemeyen Taner Nakıboğlu, 2012 yılında gezi amacıyla gittiği ABD’de, Pensilvanya’ya gidip FETÖ elebaşı ile görüştü.

KOCATÜRK’E BEDELSİZ EV KİRALADI

2012 yılından sonra Mehmet Kocatürk’le teması kestim diyen Taner Nakıboğlu’nun bu ifadesindeki çelişki de gerekçeli kararda yer alıyor. Taner Nakıboğlu’nun Antepia’da Mehmet Kocatürk’e ücretsiz daire kiralanması yönünde talimat verdiği, bunun için 500 TL sembolik ücret belirlendiği ama bu ücretin hiç bir zaman tahsil edilmediği ve dairenin de Mehmet Kocatürk’ün eşi Ayşe Kocatürk adına kiralandığına dikkat çekiliyor. Taner Nakıboğlu’nun ajandasında Kocatürk ve FETÖ mensupları ile görüşmeler için alınmış çok sayıda randevu bulunduğu belirtilirken, belirli aralıklarla bu kişilerle toplantılar yapıldığı ve himmet biktarını belirlediği ifade ediliyor.

MESUT ÇEVEN’DEN ŞOK İFADE

Naksan davasında aynı zamanda sanık olan ve 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Mesut Çeven, ilk gözaltında alındığında, avukatı olmadan verdiği ifade de ise şok itiraflarda bulundu. Çeven, Taner Nakıboğlu’nun Fetullah Gülen’den bahsettiğini, Pensilvanya’ya gidip dua aldıklarını, 2015 yılı seçimlerinde Ak Parti dışındaki bir partiye oy vereceğini söyleyerek kendilerini etkilemeye çalıştığını, 17-55 Aralık sonrasında her şeyin daha iyi olacağını, bir defasında 50, bir defasında da 15 koyun kesip FETÖ’ye bağışladığını söyledi. Ancak, Çeven bu ifadelerini avukatı olmadan söylediği için geri aldı ve inkar etti.  

ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİNDEN CEZA

"FETÖ yöneticiliği" suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanık Taner Nakıboğlu'nun, örgütün "Gaziantep bölge imamı" firari sanık Mehmet Kocatürk ile sık sık görüştüğüne işaret edilen kararda, şunlar kaydedildi: "Sanığın, örgütün amaçları doğrultusunda holdingi idare ettiği, emir ve direktif verdiği, örgüt içinde inisiyatif aldığı ve karar verme gücüne sahip olduğu, örgütsel faaliyetlerin organizasyonunda, icrasında, harekete geçiren, engelleyen veya durduran olarak rol üstlenebildiği ve bu faaliyetleri denetleyebildiği anlaşılmıştır. Örgüt sermayesinin yönlendirilmesi, organize edilmesi ve örgütün diğer kurum ve kuruluşlarının finanse edilmesinde sanığın belirleyici rol alıp söz sahibi olduğu, örgütün varlığı, etkinliği ve gelişiminin sağlanmasında, hedeflerinin belirlenmesinde rol aldığı ve örgütün etkin karar mekanizması içinde bulunduğu kanaatine varılmıştır."

193 SAYFALIK GEREKÇELİ KARAR

Naksan Holding'e kayyum atanmadan önce ortaklarının Mehmet Hilmi (firari), Osman (firari), Cahit, Ferhan, Taner (tutuklu) ve Emre Nakıboğlu (tutuklu) olduğu belirtilen, 193 sayfalık gerekçeli kararda, holdingin FETÖ'nün sermayesiyle kurulduğu ve bünyesindeki firmaları kayıt dışı gelirlerle finanse ettiği kaydedildi.

Holdinge bağlı 51 şirket bulunduğu, bunlardan sadece 11'inin aktif olduğu bildirilen kararda, holdingin FETÖ'nün sermayesiyle ticari alanda faaliyette bulunmak üzere kurulduğu, yasal ve yasa dışı işlemler için çift muhasebe kaydı tutulduğu belirtildi.  Kararda, şirketler ve sanıklarca farklı tarihler ve milyon liralarla ifade edilen meblağlarda bağışta bulunulan Zirve Üniversitesinin (KHK ile kapatılan), FETÖ elebaşının talimatıyla kurulduğu ve isminin de onun tarafından verildiği vurgulandı.

KAYIT DIŞI İŞLEMLER İÇİN X

Kayıt dışı işlemlerin "X" başlığı altında muhasebeleştirildiği ve burada "bağış", "zekat", "sadaka", "yardım" başlıklarında yer alan alt kayıtlarda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan dernek ve vakıflara milyon liralarla ifade edilen yüklü miktarlarda para gönderildiği vurgulanan kararda, Naksan Holding'in doğrudan ABD'deki FETÖ kuruluşu "The Respect Institute Inc."e para transferi yapmasa da holding çalışanları, yöneticileri ve ortağı olduğu firmalar ve eğitim kurumlarında çalışanlar aracılığıyla gönderdiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca Erdal Budak, Yasin Araz, Halil Yiğit, Ümit Murat Tunç, M.Adnan Kızıoğlu, Zafer Özcan tarafından 16 bin, 8 bin, 11 bin 5 bin, 17 bin 600 ve 6.800 TL doğrudan para transeri gerçekleştirildiği, bu şahısların naksan holding ile bağlantılı Güney Eğitim Kurumları ve Zirve Üniversitesinde maaşlı çalıştıkları tespit edildi. 

ŞÜPHELİ İŞLEMLER VAR

Kararda, holding hesaplarındaki bazı şüpheli işlemlere de yer verildi. Holding bünyesindeki Adularya Enerji'nin, Taner Nakıboğlu'ndan 28 milyon 844 bin lira alacağının olduğu ancak söz konusunu firmanın son 6 yılda oldukça yüksek tutarlarda zarar ettiği belirtilen kararda, zarar eden bir şirketin ortaklarına bu kadar yüksek tutarlarda borç vermesinin, ticari teamüllere uygun bulunmadığı gibi yapılan bu borç alışverişinin şüpheli olduğunu da gösterdiği kaydedildi. Adularya Enerji'nin, holdingin başka bir firması olan Baltacı İç ve Dış Ticaret Şirketi'nden 482 fatura kapsamında 3 milyon 169 bin lira mal ve hizmet alımında bulunduğu ancak alım tutarına karşılık 55 milyon lira gibi yüksek bir rakamı avans olarak göndermesinin şüpheli olduğu ifade edilen kararda, yine başka bir firmanın da müşteriden 23 milyon 382 bin lira tahsil edildiği yönünde kayıt oluşturulduğu ancak bu tutar karşılığında herhangi bir mal ve hizmet tesliminin gerçekleşmediği aktarıldı.

GEREKÇELİ KARARDAN

Bu şekilde firmalar arasında çok fazla sayıda benzer hesap hareketinin tespit edildiğine dikkati çekilen kararda, şu ifadeler kullanıldı: "Holdinge bağlı bazı firmaların ticari faaliyette bulunmak amacıyla kurulmadığı, sadece grup şirketler arasındaki para alışverişlerine aracılık etmek için kurulduğu, şirkete ödenen sermayelerin firma içerisinde kullanılmayarak diğer grup şirketlerine kanalize edildiği anlaşılmıştır. Firmaların ticari faaliyeti ve yatırımlarının olmamasına rağmen böyle bir para trafiğinin içinde yer almasının, ticari teamüllere aykırı olduğu, para trafiğinin ne amaçla gerçekleştirildiği irdelendiğinde, grup şirketlerinden biri tarafından sağlanan kayıt dışı hasılatın, kayıt altına alınması amacıyla bu yolun izlendiği anlaşılmıştır."

NE CEZA VERİLMİŞTİ?

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Kasım'da görülen karar duruşmasında, Taner Nakıboğlu'na "terör örgütü yönetme" suçundan 15 yıl, kardeşi Emre Nakıboğlu'na 11 yıl 3 ay, babaları Cahit Nakıboğlu ile Murat Zar ve Cihan Dağcı'ya "terör örgütüne üye olmak" suçundan 8 yıl 9'ar ay, Cahit Nakıboğlu'nun eşi Ferhan Nakıboğlu'na "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 2 yıl 1 ay, Emre Özkaya ile Mesut Çeven'e "terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay, Arif Çiftçi'ye ise "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası vermişti. (Kaynak: Gaziantep Pusula)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT