1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Naksan davası! Gizli tanıktan şok ifadeler
Naksan davası! Gizli tanıktan şok ifadeler

Naksan davası! Gizli tanıktan şok ifadeler

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu ile oğlu Taner Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 25 sanığın yargılanmasına 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

A+A-

DETAILHABER.COM - HABER MERKEZİ
Gaziantep’te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Naksan davası ile İpekyolu Vakfı davası birleştirildi. İpekyolu Vakfı davasında tutuklu yargılanan Cihan Dağcı ve Murat Zar’da Naksan davasına katıldı.

GİZLİ TANIK PAPATYA’DAN ŞOK İFADELER

Mahkeme heyeti, Naksan davasında gizli tanık Papatya’yı dinledi. Gizli tanık Papatya, “Nakıboğlu ailesinin FETÖ/PDY’ye maddi manevi destek verdiklerini biliyorum. Örgütün temsilcileri geliyordu, onları şahsen tanımıyorum. Onlara elden nakit para veriyorlardı. Kendilerine bağlı oldukları okullar vardı. Kendilerine yakın kişi ve kurumlarla daha yakın ilişkilere giriyorlardı. Sosyal konumlarını kullanarak nüfus ediyorlardı. Fabrikada çalışanların hepsini zaman gazetesine abone yaparlardı. Bunu baskı olarak değil de manevi yönden yaparlardı. “Bu sizin himmetiniz olur” derlerdi. Ancak bazıları da kovulmamak için abone olurdu. Ayrıca kendilerinin bursuyla okumuş öğretmenlerden imam atayarak işçilere sohbet veriliyordu” dedi.

“CAHİT NAKIBOĞLU'NDAN HABERSİZ KUŞ UÇMAZ”

Papatya daha önceki ifadesinde, “Naksan Plastik A.Ş, Cahit Nakıboğlu’nun kontrolündedir. Kendisinden habersiz kuş uçmaz. Osman (Nakıboğlu), personelden, Mehmet Hilmi (Nakıboğlu), arsa alım satımlarından Taner de (Nakıboğlu) Royal Halı ve Zirve Üniversitesi’ne bakardı. Personel maaşının asgari ücreti bankaya ödenir, kalan kısmı elden ödenirdi. Bu şekilde SGK primi az ödenerek devletten para kaçırılırdı. Firma satışları faturasız ya da düşük miktarda faturalandırılarak satış yapılırdı. Nakıboğlu ailesi FETÖ’ye bağlı bir ailedir. FETÖ’ye bu aile tarafından yıllık 2-5 milyon lira para aktarılırdı. Şirketin kaydedilmeyen paraları örgüte aktarılırdı” dedi. Mahkeme başkanı ifadelerinin doğru olup olmadığını sordu. Gizli tanık ifadesinin doğru olduğunu söyledi.

GİZLİ TANIK PAPATYA KİMLİĞİ AÇIĞA ÇIKAR DİYE CEVAP VERMEDİ

Sanık avukatlarının “Ne zaman yaşandığı” sorusu üzerine gizli tanık kimliğinin açığa çıkmaması için cevap vermek istemedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı 17-25 Aralık’tan önce mi sonra mı olduğunu sordu. Gizli tanık öncesinde olduğunu söyledi.

“MASAK RAPORUNDA BİLE YOK, NEREDEN BİLİYORSUN”

Sanık avukatı, tanığın yıllık 2-5 milyon lira yardım yapıldığını söylediği bunun MASAK raporların da bile olmadığını belirterek, nereden bildiğinin sorulmasını talep etti.

“ÖDEMELER KAYIT DIŞI”

Söz hakkı verilen gizli tanık Papatya, “Ödemeler kayıt dışı ödendiği için MASAK’ın bilmesinin imkânı yok. Muhasebe kayıtlarına girmeden nakit ve çekle ödemeler yapılmaktaydı” dedi.

“BU TOPLANTILARDA BURS, KURBAN TOPLANMASI GİBİ KONULAR KONUŞULUYORDU”

Tanık olarak dinlenen Özgül Avcı ise, “2002-2009 yılları arasında santral memuru olarak çalıştım. Emre Nakıboğlu o dönem öğrencimizdi, Cahit ile Osman Nakıboğlu okulun yönetimin kurulunda olduğunu biliyorum. Benim çalıştığım okul cemaatin okuluydu. Ondan önce sekreter olarak çalıştığım Aslanoğlu İnşaat firmasında, bana sohbet toplantısına katılacakların listesini veriyorlardı. Kişiler arasında Nakıboğlu ailesi de vardı. Bunu yaptıktan sonra listeyi yırt at, durmasın diyordu. Duyduğum kadarıyla bu toplantılarda burs, kurban toplanması, gazete dergi aboneliği yapılması gibi konular konuşulduğunu söylüyordu” dedi.

“MÜDÜRÜMÜZ MEHMET TAMER BİZE TOPLANTI İÇİN HAZIRLIK YAPMAMIZI SÖYLÜYORDU”

Avcı şöyle devam etti: “Kolejde çalıştığım dönemde bizim okulun üst katında misafirhane vardı. Akşamları sohbet toplantıları oluyordu. Mutfağa sohbet olacak hazırlık yapın diye talimat veriliyordu. 2010 yılında Zirve Üniversitesi’ne geçtim. Orada Bahaeddin Nakıboğlu ismini duyuyordum. Müdürümüz Mehmet Tamer bize toplantı olacağını Nakıboğlu’nun misafirleri geleceğini ve hazırlık yapmamızı söylüyordu.

EMRE NAKIBOĞLU’NUN İFADESİ İÇİN KOM ŞUBE’DEN FLAŞ RAPOR

Mahkeme başkanı, tutuksuz sanık Emre Nakıboğlu’nun etkin pişmanlık kapsamında verdiği ifade hakkında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nden gelen raporda, sanığın verdiği bilgilerin önemli olduğu ancak bu bilgilerin hakkında soruşturma yürütüldüğünü, bu nedenle örgütün dağılmasına faydalı olmayacağı bilgisinin yer aldığını kaydetti.

DİĞER GİZLİ TANIKLARA ULAŞILAMADI

Öte yandan mahkeme başkanı bugün mahkeme de tanık olarak dinlenmesi gereken gizli tanık Yeşil ve Lale ye ulaşılamadığı, Kılıç isimli gizli tanığın yurtdışında olduğu için ifade veremediğini söyledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT