1. YAZARLAR

  2. Dr. Kahraman Kıskaç

  3. Mutasyonlu virüs ne demek? Korkmalı mıyız?
Dr. Kahraman Kıskaç

Dr. Kahraman Kıskaç

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mutasyonlu virüs ne demek? Korkmalı mıyız?

A+A-

Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik.

RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS CoV-2 bir RNA virüsüdür.

Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

Exeter Üniversitesi'nden Dr. David Strain, virüsün mutasyonla birlikte, hücrelere daha kolay girdiğini tespit ettiklerini ifade ederek, “Bu yüzden vatandaşları daha hasta ve bulaşıcı hale getirdiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Virologlar, yeni varyantın spike proteininde meydana gelen mutasyon nedeniyle, virüsün hücrelere daha kolay girdiğini ve insanları daha kolay enfekte ettiğini söylüyorlar. Dr. Strain ve bazı doktorlar bu nedenle, hastanelerde tedavi gören genç ve kadın hasta sayısındaki artışı, virüsün spike proteininde meydana gelen mutasyona bağlıyorlar.

Kısaca Teorikmen her şeyin sil baştan olması demektir. Ama gel görelim ki pratik teorideki gibi olmuyor.

Mutasyon demek canlı hücrenin yaşamak için kendine yeni vücutlar bulma yöntemidir. Değişmezse yok olup gidecektir.

Pandeminin ilk dönemlerinde çoğu bilim adamı, Koronavirüs’ten kurtuluş reçetesine aşının yanında mutasyonları da eklediğini unutmayalım. Bugün dünyada muhtemelen 5 bin üzerinde virüsün mutasyona uğradığını her gün duyuyor ve okuyoruz. Ancak bunun çok büyük kısmı beklediğimiz gibi hastalık yapma kabiliyeti yitirmiş gözüküyor. Ancak bazı varyantları örneğin İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika mutant virüsleri baskın duruma geçmiş olup yaşamak için daha hızlı yayılma yolunu bulmuştur.

Ve bugün mutant virüslerin yüzde 30 - 70 oranında daha hızlı yayıldığını çalışmalar göstermektedir. Buraya kadar sorun yok. Ancak henüz mutant virüslerin hastalığı, çocuk ve gençlerdeki etkileri, ölümlü vakalardaki artışta etkisi ne kadar olduğunu kesin bilmemekteyiz. Aşıların etkisinin düşmesini tüm bilim adamlarımız gibi bizde bekliyorduk. Ancak burada aşılar arasında en az etkilenecek olanın inaktif aşılar olacağını da öngörmüştük. Bu öngörülerimizi doğruluğunu ileriki zamanlarda daha iyi anlayacağız.

Peki, bu hep böyle gidecek mi?

Hayır!

Nasıl ki 5 bin mutasyondan 2-3 baskın varyant olarak ortaya çıktıysa da bu eski çalışmalar da gösteriyor ki yakın zamanda mutasyonlar katlanarak artacak, belki mevsimsel griplere dönüştüğüne ve hastalık yapma oranının düştüğüne hep birlikte şahit olacağız.

Sonuç olarak:

Koronavirüsle savaşımızda ilk dalgadan daha çok tecrübeliyiz. İlk zamanlar doğru bildiğimiz yanlışlar olmasına rağmen, virüs mutasyon geçirirken biz bilim adamları olarak da değişime ayak uyduruyoruz. Yapılan ilk tedavi protokollerinden tutalım, korunmaya kadar daha iyi nasıl başarılı oluruz diye kendimizi yeniliyoruz.

Örneğin; Bir 7500 kişilik Kovid-19 hastası üzerinde yapılan çalışmada bulaş yolunun 1 kişi dışında kapalı alanda olması. Bizim kapalı alanda kalma süresi ile virüs bulaşma oranının doğru orantı olarak arttığını gösteren net bir çalışmadır. Ayrıca virüsün ilk başta her türlü yüzeylerden bulaşabileceğini düşünürken bugün bunun sadece laboratuar ortamında teoride kaldığını hepimiz yayınlarla okuduk.

Kısaca virüs mutasyon geçirirken, biz bilim adamları olarak da mutasyona kadar değişim yaşadık ve yaşıyoruz. İlk başta elimizde olmayan en büyük silahımız aşı olmak şartıyla bu mutasyon virüsünden de en az oranda etkilenmek için var gücümüzle tedbirleri elden bırakmadan çalışıyoruz.

Sağlıklı günler dilerim.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

İnstagram.com/drkhrmnkskc

Twitter.com/DKiskac

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT