1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Muharrem İnce'den İsrail soruları
Muharrem İnce'den İsrail soruları

Muharrem İnce'den İsrail soruları

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin Meclis'te yaptığı bir konuşma sosyal medyada rekor kırıyor!

A+A-

CHP'li Muharrem İnce konuştu, sosyal medyadaki AK Parti karşıtları çoştu! İnce'nin İsrail ile ilgili AK Parti'ye sorduğu 14 soru sosyal medyada paylaşım rekorları kırarken İnce, Gazze'de yaşananların en önemli nedeninin Türkiye'nin izlediği Suriye politikası olduğunu iddia etti. İşte İnce'nin o konuşması;


Muharrem İnce, TBMM'de yaptığı konuşmada Erdoğan'ın İsrail politikasını eleştirdi. Türkiye'nin yıllardır değişmeyen dengeli politikasının AK Parti döneminde yerle bir edildiğini söyleyen İnce, Erdoğan'ın Mavi Marmara için İsrail'in özür dilediğini açıkladığını; ancak bu özür dilemeyle ilgili bugüne kadar ne bir ses kaydının ne de bir açıklamanın bulunduğunu söyledi. 

Muharrem İnce'nin AK Parti grubuna yönelittiği o sorular ve Meclis'teki konuşması;

"Şimdi, ben sizlere izninizle bir şey okumak istiyorum. Bunlar benim görüşlerim değil, bunlar Cumhuriyet Halk Partili bir milletvekilinin görüşleri de değil. Bakın, ne diyor birisi:

“İsrail en büyük zaferini AKP sayesinde kazandı. Birleşmiş Milletlerin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunda İsrail’in nükleer kapasitesi var mı, yok mu oylamasında Türk delegasyonu çekimser kaldı. Geçtiğimiz sene 2010 Mayısında da Türkiye İsrail’in OECD üyeliğini onayladı, veto ettiğimiz takdirde üye olması mümkün değildi. Daha önce bir çok ülke veto etmişti. Otel lobisinde değil, Birleşmiş Milletlerde, OECD salonlarında ‘one minute’ demek marifettir. Sayın Başbakanın kalbi Ali diyor, dili Muaviye söylüyor.” 

Bunu söyleyen HAS Parti Genel Başkanı şu anda da AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş. Bunu ben söylemiyorum, kendisi söylüyor. Bunu önce Genel Başkan Yardımcınıza gidip bir sormanız gerekir.

Sayın milletvekilleri, sizlere bazı sorularım olacak. Suçlamıyorum, bu sorularımın cevabını siz de Sayın Davutoğlu’na gidin, sorun.
 
1) İsrail’in NATO tatbikatlarına vetosunu hangi Hükûmet kaldırdı?
İsterseniz seçenek koyayım: A) CHP Hükûmeti. B) AKP Hükûmeti.

2) OECD üyeliğine vetoyu kim kaldırdı, hangi Hükûmet kaldırdı?

3) “Tepkim İsrail Devlet Başkanına değil, moderatöredir.” kim dedi?

4) Danimarka’da uçaktan indiğinde, İsrail daha özür dilemeden “Siyonizm konusunda yanlış anlaşıldım.” kim dedi?

5) Mavi Marmara baskınında yurttaşlarımız yaşamını yitirirken, üç şartımız vardı; özür dilenecek, tazminat ödenecek ve Gazze’ye abluka kalkacaktı. Şimdi bunlardan tazminatı, ailelerle ilgili bir sıkıntı çıktı, onlar kabul etmedi. Peki, bu özür nasıl dilendi? Obama’nın yanından telefonla aranıyor, özür dileniyor. Bu ses kaydını duyan var mı? Bu özrü gören var mı? Bu nasıl bir özürdür? Dünya diplomasi tarihinde böyle bir özür var mı?

6) “İsrail’de nükleer silah var mı?” diye yapılan oylamada çekimser hangi ülke kaldı? Çekimser kalan ülkenin Başbakanı kimdi?

7) Amerika Birleşik Devletleri’nde Yahudi lobilerinden dünyadaki tek Müslüman, Davut Yıldızı’nı alan kim? Davut Yıldızı’nı alan dünyadaki tek Müslüman kim?

8) 13 Şubat 2009′da Genel Başkan Yardımcınız Hüseyin Çelik imzasıyla bütün okullara -60 bin okula- bir genelge gönderildi. Millî Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzasıyla gönderilen genelgede “İsrail mallarını boykot etmeyin.” dendi mi?

9) Suriye sınırındaki o mayınlı arazileri -22′nci Dönemden milletvekilleri var, o dönemde milletvekilliği yapan bir arkadaşınız olarak söylüyorum- İsrailli firmalara vereceksiniz dediğimizde, bu kürsüye gelip: “Sizi gidi Yahudi düşmanları.” diye bize parmak sallayan milletvekilleri kimlerdi?

10) Kürecik kimi koruyor? Kürecik İsrail’e hizmet ediyor mu? Bunun bilgisini verin.
 
11) İsrail, Suriye uçaklarını vurmak için Türkiye hava sahasını kullandı mı?

12) Türkiye, İsrail uçaklarına yakıt sağlayan bir ülke midir?

13) Filistin’i destekleyen bir Suriye vardı. Orta Doğu’da dengeler böyle kuruluyordu. Suriye, Filistin’i destekleyen bir ülkeydi. Kendi derdine düşmüş bir Suriye’yi siz oluşturdunuz. Kendi derdine düşmüş bir Suriye oluşunca, tabii ki, Filistin’e destek veren bir Suriye olmadığı için sıkıntılarımızın büyük çoğunluğu da bundan kaynaklanıyor.

3 tane dost kaldı: Barzani, Bağdadi ve Katar Emiri ne yazık ki.

14) Türkiye Cumhuriyeti’nin onuru kırıldı. İsrail’de büyükelçi oturma düzeninde aşağılanarak, koltuğu daha düşük yapılarak, bir başka diplomatik böyle bir olay hatırlıyor musunuz?
Yine, size, kronolojik bir açıklama yapayım. Bunları kim söyledi?

23 Mart 2013: “Nisan’da Gazze’ye gideceğim.”

14 Nisan 2013: “Tarih kesinleşti. Mayıs sonu gibi Gazze’ye gideceğim.”

21 Nisan 2013: ABD Dışişleri Bakanı Kerry “Erdoğan’a Gazze’ye gitme.” dedim.

14 Mayıs 2013: “Kerry’nin demeci hiç şık değil, Haziranda Gazze’ye gideceğim.” 

18 Mayıs 2013: “Haziranda Gazze’deyim.” Aylardan temmuz. Bu sözler kime aittir? Seçenek istiyorsanız size bu seçenekleri de veririm.
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT