Son zamanların en popüleri  ve  uygulandığı takdirde en etkili eğitimi Montesori. Akıllarda kalıcılığı bir yana başlı başına hayatımızın içinden bir bölümü eğitime aktarma şekli  bana  göre. Peki,  tam olarak nedir  bu  sistem? Nerden  günümüze gelmiştir?   İngilizceye uyarlanılabilir mi? Biraz konu üzerinden değerlendirme yapalım..

Günümüzde çeşitli  eğitim  sistemleri  varken birçoğumuz  ne yazık ki  içeriğine aşina değiliz. Ben de eğitimci  olarak Montesoriyi  ilk duyduğumda  tabii ki fikir sahibi değildim, ama araştırarak ve deneyimleyerek  öğrenmem  çok da  uzun sürmedi..

MONTESORİ NEDİR?

Montesori; İtalya da bir kadın doktoru olan  pedagog  Maria MONTESORİ  tarafından oluşturulmuş eğitim sistemidir. Maria Montesori  bu sistemle  çocukların temel  ihtiyaçlarını sağlayabilmelerine,  uygun bir alan oluşturulmasına  ve  kendi yeteneklerini  keşfetmelerini  sağlayabilmelerini hedeflemiştir. Üstelik bunun  için her çocuğun bireysel  haklarını ve tercihlerini  göz önünde bulundurarak, coçugun kendi isteği  doğrultusunda  öğrenme  yetisini  kazandırmayı  hedeflemiştir. Yani bunun için belirli bir alan değil de daha  özgün,  esnek ve  rahat  hissedebileceği  bir ortam  dâhilinde  eğitim verilmesini  uygun  görmüştür. Biraz daha detay verecek olursak; Her çocuk kendine uygun materyal seçimlerini  yapar ve kendi seçimlerinin dönütlerini  deneyimleyerek  görür.

Materyali  kullandıktan sonra  toplama ve  düzen  sorumluluklarının oluşması için yönlendirmeler yapılır.

Kendi seçimlerinin önemli olduğu hissettirilir bu da özgüven duygusunu pekiştirir.

Her bir eğitmen ve ebeveyn  çocuğa  saygı  duyarak içindeki potansiyeli; fikir ve kararlarına duyarak çıkmasını  destekler.

Doğal ortamlarda deneyimleyerek  öğrenmeleri  için uygun alan oluşturulur.Hatta bunlar için günlük yaşam metotları kullanılır..

İşte bunlar gibi örneklendirebileceğim  birçok maddelerle Montesorinin  çok değerli bir eğitim sistemi olduğunu anlayabiliriz.

Bu sistemdeki  temel  esas ise  çocuğun  disiplin bilincine sahip, özgüvenli  hatta zarafet kurallarını da içselleştirmiş, toplumu  ileriye taşıyabilecek yeni nesiller yetiştirmektir.

MONTESORİDE  DİL EĞİTİMİNİ  NASIL  UYARLIYOSUNUZ?

Yabancı dil bilincini çocukların yanında  aktif İngilizce konuşarak oluşturmaya  çalışsak da; Montesorinin materyalleri  oldukça  derslerimizin  eğlenceli  geçmesine  destek oluyor. Kâğıt üzerinden  çizme  boyama  değil de, daha  çok zekâ  geliştirmeye  yönelik  materyallerle İngilizce çeviri yaparak hatta uygun düzeyde hepsinin karşılığını öğreterek  ders yapmayı  tercih ediyoruz  diyebilirim. Mesela montesoriye has olan pembe kule çalışmasını ya da kahverengi  merdiven dediğimiz ahşap oyunları  sınıf içerisinde büyük küçük terimlerini  kullanarak, saymalarını sağlayarak ya da ağırlık birimlerini göstererek öğretebiliriz. Bu tamamen  öğretmenin  yaratıcılığa bağlı. Burada çocuklar hem İngilizce öğreniyor hem de  aktif montesori  çalışması yapıyor.

Üstelik Uygun çalışma ve öğrenme  ortamı  sağlanınca  klasik müzik ile de derslerimizi  renklendirebiliyoruz. Bu tamamen öğretmenin özgün tercihiyle sınıfı koordine etmesine bağlı. Birçok çalışmalar görsel  algıya, görerek ve dokunarak öğrenmeye  yönelik olunca  daha  kalıcı oluyor.  Montesori  çalışmaları da bu  yönde  eğitimi  hedeflerken, İngilizceyi  yapılan  çalışmalara paralel uyarlamak da  oldukça verimli oluyor.

Bizi en çok motive eden  ise; Çocuklarımıza  verdiğimiz bu eğitim sürecinden  aldığımız olumlu dönütler…