1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MİT raporundan darbe sonrası FETÖ
MİT raporundan darbe sonrası FETÖ

MİT raporundan darbe sonrası FETÖ

MİT raporunda FETÖ’nün çalışma yöntemleri anlatılıyor. Terör örgütünün Türkiye aleyharı güç odaklarıyla işbirliği yaptığına dikkat çekiliyor. Deşifre olmamak için yüz yüze görüşmelerin yasaklandığı anlatılıyor.

A+A-

MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT), FETÖ’nün, örgüt açısından tehlike gördüğü ülkelerdeki mal varlıklarını başka ülkelere kaydırdığını veya güvenilir kişilere devrettiğini açıkladı. Meclis’te kurulan 15 temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na gönderdiği raporda MİT, FETÖ’nün darbe girişiminin bastırılmasının ardından, yurtiçi ve yurtdışı örgütlerindeki çalışma yöntemleri anlatılıyordu. Rapor, darbe davaları dosyalarına da girdi.

YURTİÇİNDE FAALİYETLERİ

Raporda FETÖ’nün yurt içindeki faaliyetleri şöyle sıralandı:

- Deşifre olmamış örgüt üyelerinin korunabilmesi amacıyla yüz yüze görüşmeler yasaklandı, akıllı telefonlar üzerinden internet tabanlı güvenli haberleşme uygulamalarını kullanıyorlar.

- Örgüt, internet tabanlı farklı iletişim kanalları üzerinden moral/motivasyon için mensuplarına “Her şeyin değişeceği, kısa vadede ülkede ciddi olaylar ve ekonomik kriz yaşanacağı, ikinci bir darbe ve/veya Devlet büyüklerine suikast girişiminde bulunulacağı” mesajları gönderiyor.

- Örgüt, mensuplarının cezaevinde uygulayacakları “hareket tarzı” hakkında yönlendirmelerde bulunuyor, cezaevlerinde örgütsel hiyerarşi kuruyor, örgütsel disiplinin/düzenin devamına çalışıyor.

- ByLock nedeniyle gözaltına alınan örgüt mensuplarına, ne şekilde ifade verecekleri konusunda talimat veriyor.

- Devlet kurumlarında çalışan ve açığa çıkmamış örgüt mensuplarını korumak amacıyla, bu kişilerin FETÖ/PDY karşıtı tutum sergilemeleri ve darbe karşıtı ifadeler kullanmaları yönünde uyarılarda bulunuyor.

- Farklı dini motifli yapılanma ve toplulukların içerisine gizlenmeye/kamufle olmaya uğraşıyorlar

- Diğer terör örgütleriyle işbirliği arayışlarını artırıyorlar.

- Kapatılan örgüt okullarından öğretmen ve sorumluların, eski öğrenciler ve aileleri ile irtibatlarını devam ettirmelerini sağlıyor.

- Yakalanma ihtimali bulunan örgüt mensuplarını yurtdışına kaçmaya teşvik ediyor.

- Kesilen finans kaynaklarını ikame etmek amacıyla yurtdışından para transfer etmeye çalışıyor.

- Sosyal medya üzerinden toplumsal huzursuzluk meydana getirmeye matuf paylaşımlarda bulunuyor, profesyonel bir psikolojik harekat yürütüyor.

YURTDIŞI FAALİYETLER

Raporda FETÖ’nün yurtdışındaki faaliyetleri, mal varlıklarının durumu hakkında şu bilgi verildi:

- Faaliyet gösterdiği ülkelerde mevcudiyetini koruyabilmek amacıyla siyasi temaslarda bulunmakta ve örgütün “darbe girişimi ile bir bağlantısı olmadığını” ileri sürüyor.

- Darbe girişiminin ardından örgüte karşı yürütülen soruşturmaları ve görevden almaları, dış basında ülkemiz aleyhinde gündem yaratabilecek şekilde yansıtmaya ve mağdur edildiği algısı oluşturmaya çalışıyor.

- Örgütlü, ılımlı İslam çerçevesinde faaliyet yürüten “Sivil Toplum Hareketi” gibi lanse etmeye yönelik propaganda yapıyor.

- F. Gülen’in farklı ülkelerin basın yayın organlarına röportaj vermesini sağlıyor, ABD, NATO ve AB’ye, demokrasiye dönülmesi ve darbe girişiminin araştırılmasına yönelik uluslararası bir komisyon kurulması için ülkemize baskı uygulanması çağrısı yapıyor.

- BM, AİHM gibi uluslararası kuruluşlara “mağdur edildikleri” iddiasıyla başvuruda bulunuyor.

- Sıkıntı yaşadığı ülkelerde malvarlıklarını ve kişileri, örgüte müzahir (arka çıkan) başka ülkelere kaydırıyor ya da söz konusu ülkelerdeki mal varlıklarını güvendiği kişilere devrediyor.

- Türkiye’den kaçan örgüt mensuplarına gittikleri ülkelerdeki üyeler tarafından sahip çıkılmasını sağlıyor.

- Örgüte ait olduğu bilinen eğitim kurumlarını görünürde devretmekle birlikte arka planda kontrol etmeyi sürdürüyor.

- Mevcut basın yayın organlarının faaliyetlerine son vererek “mağdur edildiği” algısını yayarken, yeni kurduğu basın yayın organlarıyla propagandaya devam ediyor.

- Terör örgütlerinin yanı sıra Türkiye aleyhtarı güç odaklarıyla, lobilerle, diasporalarla işbirliğine yönelik ilişkiler geliştiriyor. (Aydınlık)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT