1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Milli Fasondan Milli Markalaşmaya
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milli Fasondan Milli Markalaşmaya

A+A-

Ekonomik sınırların kalktığı, dünyanın tek bir pazar haline geldiği günümüzde, markalaşma sınırı yerelden globale yükseldi. Yerel ölçekte markalaşmak sokak arasında, sadece mahallelinin aradığı, bir işletme olmaktan farklı değildir.

Makro ölçekte ise ülkelerin gücünün göstergesi nitelik ve nicelik bakımından güçlü markaların olmasıdır.

Markalaşmanın temeli ise üretimdir. Ülkemizdeki markaların sayısı sanırım milyonları bulur. Fakat bir anket yapılsa kaçı akıldadır? Kaçı aranılan özellikler taşımaktadır?

Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmada en büyük itici gücü üretimdir. Fakat üretim tek başına yeterli değildir. Üretmek, verimden bağımsız olduğu takdirde sadece kaynakları kullanarak bir şeyler ortaya çıkarmaktır. Ülkenin bir değeri değildir. Mesela fason üretim yapan bir tekstil firması üretimi karşılığında elde ettiği gelir genel yönetim giderlerine gider. Hepsi bu. Marka değeri üretim başında da sonunda da 0 (sıfır)’ dır.

Peki biz bu 0’ ı nasıl + hale getiririz? Bir marka oluşturup bu tekstil ürününü oluşturduğumuz marka ile satışa sunsak; hatta yurtdışında aynı marka ile satış (yani ihracat) yapsak o zaman şirket elde ettiği gelirin yanında bir de o markanın değeri ortaya çıkar. Yani katma değer üretilmiş olur.

Fakat ülkemiz senelerdir fason üretimden bir adım öteye gidemedi. Uluslararası markalarımız bir elin parmaklarını geçmez.

Açık çağrı!!!

İş dünyasının kanaat önderleri 2023 projeksiyonu çizip bu projeksiyondaki hedeflerine göre performans sistemi uygulanmalıdır.

Ütopik bir düşünce mi?

Kanaat önderleri  şirketlerinde çalıştırdıkları mavi yakalılar ve beyaz yakalılar için performans sistemi uyguluyorlarsa ve maaş ve/veya primler bu sistem üzerinden belirleniyorsa, o kanaat önderleri de koltuklarında oturma sürelerini performansları belirlesin. Böylece kanaat önderi olmanın şartı seçim + performans olsun. Bu da milli demokrasi modelimiz olsun.

Ne zaman milli markalar oluşturursak, ülkemizin 2023 hedefine, bir adım daha yaklaşmış oluruz. Türk iş insanları bunu yapabilecek potansiyelde. Yeter ki bunun önündeki bürokratik ve ekonomik engeller siyasi erk tarafından açılsın.

Hadi gelin milat yapalım 2018’ i ve ekonomik milli dönüşüm çerçevesinde milli fasondan milli markalaşmaya geçelim. Ve ülkemizin en üst erkinden en alttaki işçisine kadar herkes taşın altına elini koysun ve bu vizyon için herkes üzerine düşeni yapsın.

Aksi durumda yıllardır alışkanlık haline gelmiş fason üretimimiz devam eder; sadece üretir, yabancı markaları ürettiğimiz ürünlerin üzerine çakarız.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/emrihan_aydin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT