1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Milletvekili Filiz'den hemşirelere kutlama!
Milletvekili Filiz'den hemşirelere kutlama!

Milletvekili Filiz'den hemşirelere kutlama!

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. İmam Hüseyin Filiz, 12 Mayıs Hemşireler günü ve 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

A+A-

Milletvekili Filiz, “Sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan hemşirelerimiz üstlendikleri görev ve sorumluluk anlayışlarıyla kutsal bir mesleği ifa etmektedirler” dedi.

Mesajında, modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florance Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs’ın tüm dünyada Hemşireler günü, 12-18 Mayıs tarihlerinin de Hemşirelik Haftası olarak kutlandığını anımsatan Milletvekili Filiz, “Hemşireler dil, din, ırk ayrımı gözetmeden bütün hastaların yardımına koşar ve sağlıklarına kavuşmaları için çalışır. Bu sebeple; Hemşireler, kutsal ve saygı duyulması gereken bir mesleği ifa ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“Hemşirelerimiz, her türlü durum ve koşullarda görevlerini şefkatle, güler yüzle yerine getirme gayreti içerisindedir” diyen Filiz, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Birçok kişiye göre Hemşire, "Beyaz Melek", "Şefkatli bir kadın", "Anne", "Bacı"dır. Hemşireler, sağlık problemleri olan insanların, bir tıbbi kuruluşa başvurmalarından ayrılmalarına kadar olan bütün süreçlerde birebir yanlarında olan bir sağlık personelidir. Bu kutsal görevi ifa eden hemşirelerimizin hak ettiği ücret ve sosyal hakları da bir an evvel iyileştirilmelidir.”

Milletvekili Filiz mesajında, sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığı oranında maaş almalarının sağlanması, lisansiyer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi ve diğer ek göstergelerin kademeli olarak artırılması gerektiğine de işaret ederek, “Uluslararası Hemşireler Konseyi 2020 yılı sonuna kadar ulaşılması gereken bazı hedefler belirledi. Bu hedeflere ulaşılması için ülkemizde de acilen yapılması gerekenler bulunmaktadır. Hemşirelik eğitiminin niteliğinin arttırılması bunların başında gelmektedir” dedi.

Olumsuz çalışma koşulları ve iş yükünün, hemşirelerin mesleki uygulamalara yeterli ve nitelikli zaman ayıramamalarına da yol açtığını kaydeden Milletvekili Filiz, mesajının devamında şunları söyledi:” Bu sorun için daha etkin istihdam planlaması ve iş analizleri yapılmalıdır. Hemşirelerin çalışma ortamında da sorunları bulunmaktadır. Sağlıkta şiddetten en fazla etkilen grup hemşirelerdir. Yine, performansa dayalı çalışma en başta onların çalışma koşullarını zorlaştırmakta; özlük ve emeklilik haklarında kayıplara yol açmaktadır. Hemşireler, böyle bir sağlık ortamında, görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Tam da bu nedenle ‘yardımcı sağlık personeli’, ‘hekim dışı sağlık personeli’, ‘diğer sağlık personeli’ olarak sınıflandırılmadığı bir ekip hizmeti bilincini hak etmektedirler.”

Milletvekili Filiz, mesajını şöyle tamamladı: “Toplum sağlığının ve insanın yaşam kalitesinin artırılması için sabır, özveri ve sevgiyle mesleklerini ifa eden, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm hemşirelerimizin, 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü ve 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası’nı kutlar, mesleklerinde üstün başarı, özel hayatlarında mutluluklar dilerim.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT