1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP Milletvekili Atay'dan sert çıkış: Basında şantaja, OSB'de ranta izin vermeyeceğiz
MHP Milletvekili Atay'dan sert çıkış: Basında şantaja, OSB'de ranta izin vermeyeceğiz

MHP Milletvekili Atay'dan sert çıkış: Basında şantaja, OSB'de ranta izin vermeyeceğiz

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, gündeme dair önemli ve sert açıklamalar yaptı. Atay, Gaziantep'teki şantajcı gazetecilerle ilgili flaş bir çıkış yaptı.

A+A-

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, gündeme dair flaş açıklamalar yaptı. Atay, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki arsa rantı, şantajcı gazeteciler ve elektrik kesintileri konusunda uzun süre konuşulacak çarpıcı açıklamalar yaptı.

Atay'ın açıklamaları şöyle;

ARSA RANTÇILARI ORGANİZE SANAYİYİ KİLİTLEDİ

Yatırımcı arsa bulamıyor ama OSB'de yıllardır boş duran parseller var. Birileri 10 Dolara alıp 100 Dolara satmak için arsa toplamış. Bunlar sanayici değil. Sanayici olmadıkları için de fabrika kurmuyorlar.  Gaziantep sanayisi kilitlenmiş durumda. Bu kişiler kimdir, derseniz? Gerek milletvekili, gerek gazeteci, gerek iş adamı, gerek parası olan köy ağası kim olursa olsun eğer OSB’de arsa alıp oraya fabrika kurmuyorsa, rant peşinde ise bu Gaziantep’e yapılmış en büyük kötülüktür. Gözünü para hırsı bürümüş bu insanlara çağrı yapıyorum; Bir an önce bu arsalara ya sanayi tesisi kursunlar ya da devretsinler. Yoksa bu kişileri teşhir edeceğim.

ŞANTAJCI GAZETECİLERİ BASINDAN TEMİZLEYELİM

Ben bir gazeteci annenin çocuğum. Ancak  son zamanlarda, basını şantaj aracı olarak kullanmak isteyenlerin arttığını görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili gazete manşetleri de atıldı. Buradan tüm bürokratlara, yerel yöneticilere ve iş adamlarına çağrı yapıyorum;  Lütfen kim kapınıza gelip şu haberi yaparım, bunun karşılığında bana şu parayı vereceksiniz diyorsa hemen Savcılığa suç duyurusunda bulunun. Hem yargı hem de siyasiler olarak biz hesap soralım.  Böylece şantajcılar basından temizlensin. Ben bir milletvekili olarak sonuna kadar bu konudaki şikayetleri takip edeceğim. Hep birlikte şantajcı gazeteciliğe izin vermeyeceğiz.

YAPMAYACAKLARSA TASI TARAĞI TOPLAYIP GİTSİNLER

Bir kez kar yağdığında bile biz elektrikte bu rezilliği çekiyorsak bunun sorumlularından hesap sorulmalı. Enerjisa faturayı bir gün geç ödersen elektriğini kesiyor ama yapması gereken yatırımları yapmıyor. Hala elektrik direkleri tam olarak yeraltın alınmadı. Yeni mahallelerde eski trafolar kullanılıyor. Eski trafolar tamir edilip tekrar kullanılıyor. Halkın sağlığı ile oynuyorlar. Gaziantep halkının sinirini, psikolojisini bozuyor. Kar yağdığında  12 saat elektrik alamayan  mahalleler var. İlk fırsatta bununla ilgili soru önergesi vereceğim. Enerjisa ya sorumluluklarını yerine getirsin ya da tası tarağı toplayıp Gaziantep'ten gitsin.

GAZİANTEP SANAYİSİ KİLİTLENMİŞ DURUMDA

Yeni imara açılacak olan Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili konuşan Atay, arsa rantına dikkat çekti. Atay, şöyle devam etti: “Gaziantep’teki en büyük problemlerden bir tanesi Gaziantep gerçekten büyüyen bir şehir. 6 tane OSB’miz var. OSB’ye gittiğimizde çok yoğun bir taleple karşılaştığımızı görüyoruz. OSB Başkanımız Cengiz Şimşek ile konuştum. Şu anda OSB’de arsa yok fakat gezdiğimizde yüzlerce boş parsel görüyoruz. Zamanında birileri tarafından alınmış. Bu birileri sanayici değil. Bunu sadece rantiye için yani ben bunu bir arsa olarak 10 dolara alayım 100 dolara satayım diyen zihniyet Gaziantep OSB’den arsa toplamış. Bu arsaların parası, miktarı günü geçtikçe artıyor. Bunu bir yatırım olarak görüyor. Fakat sanayici olmadığı için oraya bir sanayi kuruluşu da yapmıyor. Gaziantep sanayisi kilitlenmiş durumda. Bu kişiler kimdir derseniz A,B,C,D olması fark etmez.

İSTER GAZETECİ, İSTERSE DE MİLLETVEKİLİ OLSUN!

Kim olursa olsun gerek milletvekili, gerek gazeteci, gerek iş adamı, gerek parası olan köy ağası kim olursa olsun eğer OSB’de bir arsa aldı ve bunu sanayi kuruluşu yapmayarak sadece rantiye için tutuyorsa bunlar şehre kötülük ediyorlar. Kim olursa olsun yine altını çizerek söylüyorum OSB’yi rantiye alanı olarak birileri görüyorsa bu Gaziantep’e yapılmış en büyük kötülüktür. Çünkü yapılacak bir sanayi kuruluşunda yüzlerce insan ekmek bulmaktadır. Sadece 3 kuruş fazla kazanacağım diye arsayı kapatıp aradaki siyasi ilişkileri veya başka ilişkileri kullanarak arsaları kapatıp buradan biraz daha fazla para kazanayım hırsıyla gözünü para hırsı bürümüş insanların Gaziantep’in sanayisiyle, Gaziantep insanının iş umuduyla oynamaya hakkı yoktur. Bu insanlara çağrı yapıyorum. Bir an önce bu arsalara yatırım yapsınlar sanayi kuruluşu kursunlar, insanları ekmek sahibi yapsınlar. Yapmayacaklarsa da bunu bir an önce sanayi kuruluşu olarak kullanabilecek, yatırım yapabilecek sanayicilerimize devretsinler. Yoksa bu kişileri tespit ettiğim takdirde açıklamaktan çekinmeyeceğim. Bunları teker teker basın huzurunda basın toplantısı yaparak afişe ederim ve bu arkadaşlar yatacak yer bulamazlar. Bunu da açıkça sizin vasıtanızla söylüyorum. Şahinbey OSB arsası spekülatörlerine kapalı. Neden? Çünkü hazine arazisi. Şahinbey’de rantiye olmayacak oradakiler ucuz olacak. Buradakilerin de arsalar elinde patlayacak.”

GAZETECİ BİR ANNENİN ÇOCUĞUYUM

Son dönemlerde Gaziantep’te tehdit ve şantajla gazetecilik yapan kişiler ile ilgili konuşan Atay, çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Ben bir gazeteci annenin çocuğum" diye başlayan Atay, şöyle dedi:  "Benim annem gazete emekçisi ve gazeteden emekli. Sabah Gazetesinden emekli ve hala emekli maaşını emekçi bir basın çalışanı olarak alır. Benim kardeşim uzun yıllar Anadolu Ajansı’nda Bölge Müdürlüğü ve sahada gazetecilik yaptı. Gazeteci bir ailenin çocuğuyum. Gazetecilerin derdini bilirim. Yerel basın çok zor. Yerel basının ihtiyaçları var ama gerekli desteği görüyorlar mı derseniz gerekli desteği göremiyorlar. Gerekli saygıyı görüyorlar mı derseniz gerekli saygıyı da göremiyorlar. Bunun sebebi  gazeteciliği bir kamu mesleği gibi görmeyen, gazeteciliği gazetecilik anlayışı dışında, objektif gazetecilik dışında, gazeteciliği bir habercilik anlayışı dışında gazeteciliği ne yaparım da ben para kazanırım birine gidip şantaj yapabilir miyim diye düşünenlerin varlığıdır.

KİM OLURSA OLSUN...

İftira niteliğinde bir bilgi geldiğinde teyit etmeden, 'Benim elimde böyle bir haber var siz bana şu kadar para verirseniz ben bu haberi kullanmam' diyebilen bazı şahsiyetlerin basın camiasına sızdığını görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili gazete manşetleri de atıldı. Şantajcı gazetecilik eskiden beri vardır. Ama şu dönemde hala bir iş adamına, siyasiye elinde olan veya olmayan iftira niteliğinde ucundan tutabileceği bir şey varsa bunu hemen paraya çevirmek istiyor. Mesela bir iş adamı bir olay sebebiyle yargılanıyor. Henüz bir ceza almamış veya ceza almamış beraat etmiş. 'Efendim ben bunu çıkartırım, yayınlarım. Ben yayınladığım takdirde sen kendini ifade edinceye kadar çamur at izi kalsın. Senin aile itibarın, şerefin, iş adamlığın hepsi aşağıya iner. Bana şu kadar para verirsen ben bu haberi yazmam' diyen şahsiyetin kim olursa olsun Gaziantep basın camiası içerisinde yer almaması lazım.

ŞANTAJCILARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

Ben burada sizin vasıtanızla şunu da söylüyorum siyasilere, il başkanlarına, ilçe başkanlarına, milletvekillerine, şehrin valisine, emniyet müdürüne, sanayicisine lütfen kim kapınıza gelip şu haberi yaparım bunun karşılığında bana şu parayı vereceksiniz diyorsa bunu bir an önce hızlı bir şekilde cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunun. Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurunda bulunun ki bundan adliye önünde hesap sorulsun bizde siyasi olarak hesap soralım. İftiracı gazetecilik, objektif olmayan gazetecilik, dayanağı, bilgisi, belgesi olmadan birilerine çamur atarak gazetecilik yapıp bu işi geçim kaynağı haline getiren şahıslar basın camiası içerisinden temizlensin. Basın hak ettiği saygın, şerefli ve onurlu yerine kavuşsun. Bunun için hepimize görev düşüyor. Ben sadece Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’na demiyorum. Siyasi olarak da bizim görevimiz. Sanayici olarak sanayicinin görevi. Eğer bir gazetecinin şantajına bir iş adamı veya A,B,C,D,E şahsı maruz kalıyorsa lütfen Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurunda bulunsun. Ben milletvekili olarak bunun sonuna kadar hem Cumhuriyet Savcılığı’nda hem Adalet Bakanlığı’nda takipçisi olacağım. Şantajcı gazeteciliğe izin vermeyeceğiz çünkü bu şehir bunu hak etmiyor.”

Milletvekili Atay, önceki gün yağan kar nedeniyle kentin büyük bölümünün uzun süre elektriksiz kalmasından dağıtım şirketi Enerjisa'yı sorumlu tuttu. Enerjisa'nın gerekli yatırımları yapmadığını ifade eden Atay, "Gerekli yatırımları yapmayarak Gaziantep halkına bu rezilliği yaşatmaya devam edeceklerse taslarını taraklarını toplayıp gitsinler" dedi. Atay, elektrik kesintileri ile ilgili şöyle devam etti: Önceki gün yağan kar yağışı sonrasında kentin bir çok noktasına uzun bir süre elektrik verilememesini değerlendiren Atay, “Trajikomik olan şu Türkiye’de karın herhalde en yağdığı şehirlerden bir tanesi Gaziantep. Senede bir veya iki defa kar görürüz, kara hasret bir memleketiz. Ama bir defa kar yağdığında bile biz elektrikte bu rezilliği çekiyorsak bunun sorumluları mutlaka bulunmalı ve hesabı sorulmalı. Eskiden TEDAŞ derdik. Devlet elektriği şehre dağıtır bunun gelirini toplardı. Şimdi özelleştirildi. Enerjisa denilen özel bir şirkete verildi. Özel şirkete verilirken de belirli şartlar altında verildi. Nasıl verildi? Sen sadece git Gaziantep halkından para topla demediler. Ne dediler? Sen git Gaziantep halkından para topla aynı zamanda sen Gaziantep’e yatırım yap dediler. Yapacağı elektrik yatırımı nedir? (Kaynak: Gaziantep Güneş)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT