1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mavi Vatan’da Balyoz komutası
Mavi Vatan’da Balyoz komutası

Mavi Vatan’da Balyoz komutası

Türk Donanması’nın tüm denizlerde müşterek yürüttüğü Mavi Vatan Tatbikatı başladı. Tatbikatın en tepesindeki tüm komutanların kumpas mağduru olması dikkat çekiyor.

A+A-

Türk Deniz Kuvvetleri’nin Karadeniz, Akdeniz ve Ege’de müşterek olarak düzenlediği Mavi Vatan-2019 Tatbikatı dün başladı. Gün doğumuyla birlikte Ereğli, Aksaz, Gölcük, Foça, Umuryeri, Erdek, Mersin ve İskenderun’dan demir alan gemiler, jenerik senaryo dahilinde pek çok eğitim yapacak. 8 Mart’a kadar sürecek olan eğitimlere 103 gemi ve 20 bin personelin yanında deniz-hava vasıtaları, kıyı birlikleri, SAT-SAS timleri ile Kara, Hava ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları katılıyor. Tatbikatta ANKA, UMTUS, CİRİT gibi milli sistemler de kullanılırken, MİLGEM’in son fazı olan TCG Burgazada gemisi de ilk kez bir tatbikata katılım sağlıyor.

AYDINLIK BARBAROS’TA

Aydınlık'tan Tevfik Kadan, tatbikatı F-244 borda numaralı TCG Barbaros firkateyninden takip etti. Erken saatlerde Gölcük’ten demir alan Barbaros, hemen liman çıkışında Asimetrik Harp Eğitimi kapsamında “terörist bot ve terörist uçak eğitimleri” gerçekleştirdi. Saat 13.00’te Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, helikopter ile Barbaros’a geldi. Buradaki duruma ilişkin bilgi alan Tatlıoğlu, daha sonra gemiden ayrıldı. Gün boyu yangın, posta çantası, yaralı taşıma ve yaklaşma eğitimleri icra eden Barbaros, gece 23.59’da Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. 03.30’da Çanakkale’den çıkan gemi, fiili atış eğitimleri için Kuzey Ege’ye doğru yol aldı.

165 KİŞİLİK EKİP YÖNETİYOR

Tatbikat, Deniz Harp Merkezi Komutanlığı’nda kurulan 165 kişilik Tatbikat Kontrol Merkezi tarafından sevk ve idare ediliyor. Tatbikatın başında bulunan Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu ise Kemalreis firkateyninde bulunuyor. Amiral Tatlıoğlu’nun altındaki Kuzey, Güney ve Batı Görev Grup Komutanları da harekatın başındaki diğer kişiler. Tatbikatın yönetim kademesindeki hemen hemen herkesin kumpas davalarına maruz kalması ise dikkat çekiyor. Donanma Komutanı Ercüment Tatlıoğlu askeri casusluk kumpasında hedef alınmıştı. Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Cem Okyay, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Hasan Özyurt ve Batı Görev Grup Komutanı Yalçın Özkütük ise Balyoz mağduru.

MAVİ KORKU

Türk Deniz Kuvvetleri’nin gövde gösterisi, Yunan basınında da yankılandı. The Greek Observer, tatbikatın Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail ve Mısır ile Doğu Akdeniz’de gaz arama faaliyetleri yürüten şirketlere yönelik açık bir tehdit olduğunu ileri sürdü. Tatbikat için kapatılan alan içinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı ilan ettiği sözde ruhsatlandırma sahalarının da bulunduğuna dikkat çeken gazete, Meis Adası etrafında da eğitimlerin yapılacağını bildirdi. Yunanistan, yedi kilometrekarelik Meis Adası’nı gerekçe göstererek Türkiye’nin 100 bin kilometrekarelik deniz yetki alanını gaspetmeye çalışıyor.

YENİ TATBİKAT MİMARİSİ

Yunan iddialarının aksine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tatbikatın rutin bir faaliyet olduğunu vurguluyor. Daha önce her denizde müstakil olarak icra edilen tatbikatlar, geçen yıl oluşturulan yeni tatbikat mimarisi kapsamında birleştirildi. 462 bin kilmotrekarelik deniz yetki alanımızda müşterek icra edilen faaliyet, her yıl tekrarlanacak. Mavi Vatan’ın sınırlarının çizilmesi ise Yunanistan’ın Meis’ten doğan hukuk dışı iddialarına yanıt niteliği taşıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT