1. YAZARLAR

 2. Emrihan Aydın

 3. Markanıza sahip çıkın
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Markanıza sahip çıkın

A+A-

15 yıllık iş deneyimimde şunu gördüm ki, Türk iş dünyasının standartları diğer ülkelere göre oldukça karmaşık hatta standart yok diyebiliriz. Girişimin başından sonuna kadar düzensizlikler mevcut. Hal böyle olunca şirket sahibi iş insanları esas işi olan üretim, kontrol ve iş geliştirme konularına odaklanmak yerine günlük ortaya çıkan, standartlaşamamaktan, sorunlarla uğraşıyor. En basiti tüm dünyada daha girişimin başında işleyiş şu şekildedir: iş fikri bul, işe dönüştür, modelini oluştur, finansal kaynak oluştur, resmi başvurularını yap, markanı bul ve tescil et….. diye gider. Fakat nedense ülkemizde basit olarak görülen detaylar ilerleyen zamanlarda ciddi itibar kaybı ve maddi kayıp olarak geri dönüyor. En basiti girişimin başında ve/veya ürün-marka yaratma evresinde bulunan isim tescil edilmiyor. Sonraya bırakılan tescil ilerde marka büyüyünce başkası tarafından kullanılması ve/veya tescil edilen kişinin ihtar çekmesi ile sıkıntılı süreç başlamasına neden oluyor.

Küçük bir detay gibi gözüken konu ilerleyen zamanda ana gündem olarak iş insanlarının önüne geliyor. Markala şirketin değeri ise tescil edilmeyen markalar en büyük kayıp olarak görülebilir. İş insanlarının birincil görevi nedir? Markalaşma ile üretime katkıda bulunacak modelleri oluşturmak. Ölçeği ne olursa olsun bir kişiye bile istihdam sağlayan her iş insanı kutsal bir görevi yerine getirmektedir. Peki böylesine önemli misyonu olan statüde bulunanlar neden böyle basit ama önemli konuları atlarlar? Şunu kimse unutmasın en büyük ticari risk tescil edilmemiş markalardır.

Marka tescili için doğru zaman ve doğru akış nedir?

Marka bulunduktan sonra, henüz görsel çalışmaları yapılmadan, Türk Patent Kurumunda ön araştırması yapılmalıdır. Bu araştırmayı internet üzerinden herkes yapabilir. Benim tavsiyen ve olması gereken profesyonel destek ile markalaşma çalışması yapılmalıdır. Ön araştırma sonucunda marka tescil başvurusu yapılmalı ve sonrasında görsel çalışması yapılmalıdır. Yaklaşık 6 aylık sürecin sonunda markanıza herhangi bir itiraz ve/veya Türk Patent Kurumu tarafından “red” gelmez ve markanız tescil edilir ise işte o zaman marka kullanılmalıdır.

Marka Tescilin Faydaları nelerdir?

 1. - Tescilli markanın aynısı veya benzeri başka firmalarca veya kişilerce ; söz konusu tescilli markanın aynı mal ve/veya hizmetleri için kullanılamaz, taklit edilemez.
 2. - Türk Patent Kurumu’ nca tescil edilmemiş bir marka hukuken size ait değildir. Hukuki ihtilaf durumunda hakkınızı arayabileceğiniz tek savunma aracınızdır.
 3. - Marka ancak tescille korunabilir hale gelir.  10 yıl boyunca korunurlar.
 4. - Markanızın başkasına devri, lisans konusu olabilirliği, rehin veya teminat olarak gösterilebilirliği tescille mümkündür.
 5. - TSE, TSEK belgesi başvurularında , TR uzantılı domain (web adresi) taleplerinde ve benzeri bir çok resmi başvuruda işletmelerden marka tescil belgesi talep edilmektedir.
 6. - Markanızı korumanın en ucuz yolu marka tescilidir.
 7. - Ticaret Unvanları ve işletme adları başka kanunlarla tescilli olsa bile, marka olarak tescil edilmedikçe marka sayılmazlar.
 8. - Ürün ihracatı, yurtdışı fuar katılımı gibi uluslararası faaliyetlerinizde beklenmedik mağduriyetlerle karşılaşmayı önler.
 9. - Marka tescili, Rekabette öne geçmeyi sağlar.
 10. - Marka tescili, benzer bir markanın piyasaya çıkmasına itiraz edebilme hakkı ve önceliği verir.
 11. - Marka tescili, Lisans verebilme veya Franchising yoluyla başkalarına kiralama olanağı sağlar.
 12. - Marka tescili, Alt markalar yaratma olanağı verir.

Markasını tescil ettiren bir şirket taklit edilmekten korkmaz. Taklitçilere karşı da önlem alınmış olur. Markasını tescil ettiren bir firma başka şirket evraklarında, reklamlarında kendi markasına benzer biçimler görmez. Aksi bir durumda tescilli şirketlerin hakkını arama durumu doğar. Maddi ve manevi zararını karşılamaya hakkı vardır. Taklit edilen şirket taklitçileri mahkemeye verdiği andan taklitçi şirketin malları piyasadan toplatılır, üretim araçlarına el konulur. 1 ila 4 yıl arasında taklitçilere hapis istenebilir. Veya yüksek para cezaları alırlar. İş yerleri ise en az 1 yıl süre ile kapatılır ve hatta ticaretten men edilebilir.

Siz siz olun markanızı tescil ettirin. Tescil edilmemiş marka(ları)nız sizin değildir. Şirket unvanının tescil edilmiş olması demek marka olarak kullanabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Türkiye’  de markanızın tescili için yetkili tek kurum Türk Patent Kurumu’ dur. Bir marka danışmanı olarak tüm iş insanlarına iki tavsiyem bulunmaktadır. Üretin ve bol sayıda markanız olsun. Bu iki kavrama odaklananların başarısızlık şansı bulunmamaktadır.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

twitter.com/emrihana

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT