1. YAZARLAR

  2. Gizem Gonce

  3. Mal rejiminin sona ermesi hali
Gizem Gonce

Gizem Gonce

Avukat
Yazarın Tüm Yazıları >

Mal rejiminin sona ermesi hali

A+A-

Siz değerli okuyucularıma bu yazımda mal rejimlerinin sona erme halinden bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere Türk Medeni Kanunu’nun 202 ve 218 maddelerinde mal rejimlerine uygulanacak hükümler ayrıntıları ile düzenlenmiştir. Mal rejimin tasfiyesinin talep edilebilmesi için öncelikle taraflar arasındaki mal rejiminin son bulması gerekmektedir. Devam eden mal rejimi sözleşmelerinde tasfiye ancak ve ancak sona erme ile doğmaktadır. Mal rejimini sona erdiren durumlar şu şekilde Türk Medeni Kanunu’nda düzenlenmiştir.

Eşlerden birinin vefat etmesi halinde mal rejimi ölüm tarihi itibariyle hüküm ifade etmektedir. Bu husus mal rejiminin ölüm sebebiyle sona ermesidir.

Bir diğer sona erme hali ise; eşlerden birinin farklı bir mal rejimi seçmesi durumudur. Yeni bir mal rejiminin seçilmesi ile birlikte eski mal rejimi sona ermektedir.

Tarafların boşanması veya evlenmesi halinde de mal rejimi sona ermektedir. Boşanma davası ya da evliliğin iptali davası açıldığı tarih itibariyle mal rejimi sona ermektedir.

Son olarak, hakim tarafından mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi halinde de dava tarihi itibariyle mal rejimi sona ermektedir.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

instagram.com/erengoncehukuk

instagram.com/gizemgnce

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT