Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Liderlik

A+A-

Günümüzde karıştırılan, sanki eş anlamlıymış gibi kullanılan deyimlerden bir tanesi yönetici-lider kavramları. Sanki iki terim aynı işlevi görüyormuş gibi kullanılır. Hal böyle olunca bir liderden beklenmesi gereken özellikler, sırf ayırım yapılamaması nedeniyle, göz ardı ediliyor. Özellikle örgütlerde lider vasfı örgütü yukarıya çeken en önemli unsurdur.

Lider kime denir?

Lider ya da Önder, mensup olduğu halkın toplumuna yarar sağlayan değişimi yönetmek için, sorumluluğusezgizekâ ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişi; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir. 

Liderlik öyle bir özelliktir ki, batmak üzere olan bir ülkeyi yeniden var eder, zarar eden şirketi kâra geçirir, verimsiz kullanımları verimli hale getirir, kapanmak üzere olan bir STK’ yı, yıldızı parlak hale getirir.

İyi bir liderde olması gereken özellikler:

1. Dinlemek

"Dinlemeyi severim. İnsanları dikkatle dinleyerek çok şey öğrendim. Çoğu insan karşısındakini hiç dinlemez. " - Ernest Hemingway
 
İyi lider karşısındaki kişiyi etkin bir şekilde dinler. Peki etkin dinleme nedir?

İletişim içinde bulunulan kişiyi yargılamadan, sözünü kesmeden, bedene uygun biçim vererek, göz teması kurularak yapılan dinlemeye denir.

Etkin Dinlemenin Faydaları nelerdir?

* Açık ve dürüst iletişime yardımcı olur. 

* Kişiyi herhangi bir konuda tartışmaya yüreklendirir.

* Olumsuz duyguları tartışma fırsatı verir.

* Kişi temel sorununu kendi fark eder.

* Anlaşıldım duygusunu yaşar, karşıdaki kişiye olumlu duygular besler.

* Karşıdaki kişileri anlamaya ve dinlemeye hazır duruma getirir.

2. Hikaye Anlatma

"Hikaye anlatma, fikirleri bugünün dünyasına koyabilmenin en iyi örneğidir." - Robert McAfee Brown

Dinledikten sonra, liderlerin ürünlerini satabilmek için ama daha önemlisi fikirlerini satabilmek için, onları bir hikayeyle özdeşleştirmesi gerekir. Anlatılan bir hikaye insanları büyüler ve harekete geçmeye teşvik eder. İyi bir hikaye ya da örnek ile özdeşleştirmek ise anlatılan şeyin daha iyi anlaşılmasını da sağlar.

Size hikaye anlatabileceğiniz bir sır vereyim. Masal kitapları okuyun. Ve örnek hikayeleriniz masal kitaplarından olsun. Çünkü onlar sıkı bir hayal ürünü sonucu ortaya çıkmıştır. Bizim ket vurduğumuz bütün duvarların hiçbiri yoktur orada. E gerçekten ders almamız gereken hikayelerdir.

3. Samimi Olmak

"Kendim olmanın beni bu kadar zengin edeceğini bilseydim, buna daha erken başlardım. Oprah Winfrey
 İyi bir lider, ne diyorsa odur ve kıyaslamanın ötesinde bir bütünlüğe sahiptir. Hakiki bir liderin özelliklerinden olan açıklık ve tevazu, insanları harekete geçirici ve pozitif bir enerji yaratır. Müşteriler, çalışanlar ve hatta medya bile kendi gibi olan bir insanın başarıya ulaşmasını ister.

Eskiden kişinin kişisel benliği ve herkese açık benliği arasında bir çizgi vardı. Sosyal medya bu çizgiyi bulanıklaştırdı.

4. Şeffaflık

"Küçük bir iş adamı olarak, gerçekten başka kaldıracınız yok." John Whittier
İş hayatında saklanacak bir yer yok, biri gerçeği saklamaya teşebbüs ettiğinde gerçek er ya da geç ortaya çıkacaktır. Açıklık ve şeffaflık; personel, müşteri ve iş arkadaşlarını daha mutlu kılar. Daha önemlisi, şeffaflık, gece uyumayı kolaylaştırır. Yalan söylemediğinde, kişi insanlardan bir şey saklamadığı için insanlarla daha rahat konuşur ve endişelenmez. Mutlu olmak bir lideri daha üretici yapar.

5. Takım Oyunu

"Yetenek maçı kazandırır ama zeka ve takım oyunu şampiyonluğu." - Michael Jordan
 Çalışılan kurum büyük ya da küçük olsun, çalışanlarla sürekli iletişim halinde oluruz. Diğerlerinin başarı kazanmasını, öne çıkmasını ve inovatif fikirleri teşvik etmek sevilen bir liderin yaptığı işlerdir. Bir liderin örgütü içerisinde çözüm için yaratıcı düşünebilmeyi içeren bir başarı kültürü yaratması gerekmektedir.

6. Sorumluluk

"Hayatın %10'u başımıza gelenler, %90'ı ise onlara nasıl tepki verdiğimizdir." Charles Swindoll
İyi bir lider, müşterilerine, personellere ve yatırımcılara karşı sorumluluk sahibidir. Şirketteki tüm çalışanlar, şirketi daha iyi ya da daha kötüye götürecek bir iş yapabilir. Önemli olan, kazanan bir lider olarak bunun farkında olmak ve sorumluluk kültürünü şirkete içselleştirmeyi başarmaktır.
 
Gelen bir e-mail, sesli mail, bir not ya da tweet'e güzel bir şekilde cevap vermek onu gönderen müşteriniz ya da iş arkadaşınıza önem verdiğinizi gösterir ve organizasyonun tümü üzerinde pozitif bir etki yaratır.

7. Uyumluluk

"Sizin için değişim bittiğinde, siz de bitmişsiniz demektir." - Ben Franklin
 Pazar, hiç bir zaman şimdiki kadar hızlı değişmeye açık olmamıştı. Bir lider, koşullardaki ve zorluklardaki değişiklikleri yönetmede esnek ve değişikliklere karşı harekete geçmede atak olmalıdır. İnatçılık, artık modern bir liderde istenen özellikler arasında yer almıyor. Onun yerine, alçak gönüllülük ve istekli olmak bir lider için gerekli özellikler.
 
 8. Tutku

"Bir işi iyi yapabilmenin tek yolu yaptığınız işi sevmektir." - Steve Jobs
 Yaptığı işi seven biri, tüm gün boyunca çalışmak zorunda değildir. Çünkü bu durum onun için bir zorunluluk yaratmaz, keyif verir.  Bir şirkete tutku ve istek katabilen liderler diğerlerine göre önemli derecede avantajlıdır. Çünkü tutku bulaşıcıdır ve diğer çalışanlara ve müşterilere de geçer. Tutku, iş verimini artıran etkenlerin başında gelir.

9. Basitlik

"Eğer bir olayı basit bir şekilde açıklayamıyorsanız, onu yeterince anlamamışsınız demektir." Albert Einstein
Dünya daha önce hiç olmadığı kadar karmaşık. Genellikle müşterilerin en iyi tepki verdiği şey basitlik -tasarım, işlev ve yapı olarak-. Karmaşık projeleri, problemleri ve fikirleri daha basit bileşenlere ayırarak anlatmak, müşterilerin, personelin ve diğer paydaşların daha iyi anlamasını sağlar. Ve lider onları bir kez daha kazanır.
 
10. Kendine Yapılan İyiliği Unutmamak

"Durmak ve hayatımızda fark yaratan insanlara teşekkür etmek için zaman ayırmalıyız." - John F. Kennedy
 İyi bir lider, başarıya ulaşmasına yardımcı olan, katkıda bulunan kişilere teşekkür etmeyi bilendir. Bir danışmana, müşteriye, çalışma arkadaşına ya da diğer paydaşlara teşekkür etmeyi bilmek; bir lideri mütevazi, takdir edilen biri yapar ve çevresine olumlu etki bırakır. Ayrıca kişiyi de daha iyi hissettirir.

Yukarıdakilerin dışında iyi bir lider olabilmek için altın kural: size nasıl davranılmasını istiyorsanız diğer insanlara da öyle davranın.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/emrihan_aydin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT