1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Liderlerden Kişisel Gelişim Dersleri
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Liderlerden Kişisel Gelişim Dersleri

A+A-

İnsanlığın ilk anından itibaren var olsa da kavramsal olarak 2000 li yılların başında “kişisel gelişim” tanımı hayatımıza girmeye başladı. Son yılların popüler alanı olmaya da devam ediyor. Dünyanın daha da karmaşık hale gelmesiyle birlikte, insanların daha çok “tutanacak dalı” olacağa benziyor. Bu alan, o kadar ilgi gördü ki sektör haline geldi. Yerli, yabancı birçok kişi bu alanda uzmanlaşarak insanlara danışılacak bir kaynak olmaya başladı.

Alan ile ilgili birçok teorem, analiz, test geliştirildi. Fakat sektörde işin sonunda gelinen nokta tarihteki yaşanmışlıklardan alınan dersler oldu. Liderlerin yüzyıllardır yaşanmışlıkları üzerine söyledikleri sözler birçok insanın gelişiminde adeta birer deniz feneri olmuş durumda. Bu yazımızda da sizler için tarihe damgasını vurmuş liderlerden deniz feneri olabilecek sözleri derledik.

Sektör haline gelen kişisel gelişimin tamamında maalesef işini hakkıyla yapamayan ya da ticari kaygıyla hareket eden ve sektörü aşağıya çeken bir kesim de yok değil.

Ben kişisel gelişimde ders alacağım kişiyi seçerken tek kritere bakıyorum. Konunun uzmanı olduğunu söyleyen ve danışmanlık yapacak kişi, yaşadığım sorunu daha önce yaşayıp üstesinden gelmiş mi? Yani benim içinde bulunduğum durumu tatmış mı? “Davulun sesi uzaktan hoş gelir” diye boşuna dememişler. Bu sebeple deneyimlememiş ve sayısı epey çok olan “kişisel gelişim uzmanları”’ ndan uzak durun derim.

Gelelim hayatımız için motive edebileceğini ve yön gösterebileceğini düşündüğüm sözlere.

Bir kere hayatın adil ve tek düze olmadığını kabul etmekle başlamalıyız işe.  Bakın Oscar Wilde ne demiş konu ile ilgili: “Hayat hiçbir zaman adil değildir ve belki de adil olmaması çoğumuz için en iyisidir.” Biraz düşününce ne kadar da farklı ve haklı olduğunu anlayabiliyoruz değil mi?

O halde hayat bir savaş ve bizlerde adil olmayan ve bol imtihanı olan bu düzende birer savaşçıyız. Bakın Sun Tzu ne diyor? “Başkasını ve kendini bilirsen sen, yüz kere savaşsan da tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip, kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilirsen, girdiğin her savaşta tehlikedesin demektir.”

Demek ki ilk kural kendimizi bilmek. Kendimizi bilmediğimiz zaman hiçbir şeyin kıymeti yok. Mevlana bu konuda ne güzel demiş. “Sen kendini tanımadığından neşelenmedin, huzura kavuşmadın. Eğer kendini tanısaydın, sende kimin misafir olduğunu bilirdin; memnuniyetsizlik, huzursuzluk denilen şeyler sana bir daha gelmezdi.”

Savaş dedik, kendimizi bilmekten bahsettik. Aslında verdiğimiz savaş kime? Kiminle savaşacağız bu adil olmayan düzende? Bu soruyu da Montaigne cevaplamış. Hayattaki en büyük düşmanın insanın kendisinin olduğu vurgusunu yapan Montaigne “Tanrı beni kendimden korusun” demiş. Ne kadar haklı değil mi? Bir insana en fazla zararı kim verebilir? Hiç düşündünüz mü? Biraz düşünürseniz size bu güne kadar en büyük zararı kendinizin verdiğini göreceksiniz.

Bu savaşta nasıl hareket etmemiz gerektiğini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bizlere çok güzel bir şekilde öğütlemiş. “Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, kimseyi üstün görmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülken için gerçek idealin ne ise onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes sana karşı çıkacaktır; herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır; önüne sonsuz engeller yığacaklardır, fakat sen bunlara dayanıklı olacaksın. Kendini büyük değil, küçük, bir hiç sayarak, kimseden yardım görmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bütün bunlardan sonra da 'büyük' derlerse söyleyenlere gülüp geçeceksin.”

Demek ki hayat adil değil, bir savaş içindeyiz, kendimizi bilerek hareket ederek, kendimizi kimseden üstün görmeden hareket içerisinde olmalıyız. Peki tüm bunların temelinde ne olmalı?

İşte makalemizin son sözü hayatın özü olan sevgi ile ilgili. Bakın D. N. Jackson  ne diyor? “Bir liderin büyüklüğü: İnançlarının derinliği, heveslerinin yüksekliği, görüşlerinin genişliği ve sevgisinin menzili ile ölçülür.”

Hayatınızın lideri sizsiniz ve konusu ne olursa olsun verdiğiniz savaşta sevgi temelli hareket ettiğiniz sürece her zaman kazanan siz olursunuz.

İşte kişisel gelişimin anahtarı bu. En büyük kişisel gelişim uzmanını merak ediyorsanız gidin hemen aynaya bakın. Çünkü araştırma, okuma ve idrak etme yeteneğiniz ile kendi başarı hikayesini siz yazacaksınız. Bunun için bir başkasına ihtiyaç yok. Ne demiş Gazi Mustafa Kemal Paşa “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT