1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Kurumsallaşma Yerelden Başlar
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurumsallaşma Yerelden Başlar

A+A-

Kurumsallaşmayan organizasyonların elbet bir gün son bulacağını açık bir şekilde ortaya koymuştuk. Bu durumun, özellikle kamusal yapıda, ne kadar önemli olduğunu yaşıyoruz. Kamuda kurumsallaşma için 4 aşamalı bir plan ortaya koymuştuk. Gelin bu modeli tekrar hatırlayalım:

Çözüm yürütmeye bağlı kendi içinde bağımsız bir birimin kurulması. Hiçbir bakanlığa bağlı olmadan, yürütme erkinin başına yani Cumhurbaşkanına doğrudan bağlı olacak bir birim. Dört alt birimden oluşacak bu yapı. Birinci alt birimde mevcut sistemi checkup edecek teknik teşhis birimi. İkinci alt birim teknik teşhis biriminin raporu ve görüşleri doğrultusunda gerekli sistemi kuracak danışman birimdir. Üçüncü alt birim ise kurulan sistemin tüm kamu kurumlarına adapte edecek eğitim birimi. Dördüncü alt birim ise kurumları denetleyecek ve eksiklikleri raporlayacak denetçi birim.

Bu yapı kendi içerisinde stratejik planını oluşturup bu dönüşümün kaç yıl içerisinde bitireceğini ön görerek işe koyulacak. Malum kamuyu kurumsallaştıran yapı da kendi içerisinde kurumsal olmalı. Tüm bu süreçte elde edilen çıktılar yürütme erki başkanına yani Cumhurbaşkanına raporlanmalıdır. Usul yönünden de sınırsız bir şekilde yargının tam denetimine tabii olmalıdır.

Peki 4 aşamalı planın yer aldığı model de işe nerden başlamalıyız? Kamuda kurumsallaşma deyince 80 milyon iç; 7,5 milyar dış olmak üzere toplam yaklaşık 8 milyarlık bir paydaş kitlesine hizmet veren bir yapıdan bahsediyoruz.

Çalışma modeli basit olmasına karşın bu kadar basit mi süreç? İşe nerden başlanmalı? Nasıl bir yol izlenmeli?

En büyük yanılgı, kurumsallaşma üst tarafta başlar alt taraflara doğru yayılır. Üst yönetim sürece istediği kadar inansın, organizasyonun tamamındaki personel süreci sahiplenmezse kurumsallaşma yarım kalır.

Kamuda da durum aynıdır. Merkezi yönetimde yapılan kurumsallaşma hareketleri taşradaki yerel teşkilatların ayak uyduramaması neticesinde çabalar boşa gider. Dolayısıyla kamuda kurumsallaşma yerelden başlar.

Yerelde gerçekleştirilecek çalıştaylarla mevcut durumun tespit edilmesi, olması gereken durumun ortaya konması ve aradaki farklar raporlanarak merkezi yönetimde bir havuzda toplanmalıdır. Böylece bölgesel farklılıklardan kaynaklanan farklı uygulamalarda bu raporlamalarla ortaya konmuş olacaktır.

Kurumsallaşma çalışması ayrı ayrı il/ilçe müdürlüğü olarak değil; il/ilçede bulunan müdürlüklerin tamamının katılımı ile gerçekleştirilecek çalıştay şeklinde yapılmalıdır. Her bir il/ilçedeki kurumsallaşma sorumlusu yerel yönetimler olan belediyeler mesul olmalıdır.

Aşağıdan yukarı toplanan bilgilerin bir havuzda eritilmesi ile merkezi yönetimlerde yapılan çalıştay sonuçları birleştirilip bir kümelenme çalışması yapılmalıdır. Bu çalışma sonucunda kamunun kurumsallaşma yol haritası çıkarılmış olacaktır.

Çok güzel bir söz var: global düşün, yerel hareket et. Kamunun sağlıklı bir şekilde kurumsallaşması için yerelden başlanmalıdır.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/emrihan_aydin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT