1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Kurumsal İç Denetim
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurumsal İç Denetim

A+A-

Bir şirkette sistem kurmak kadar, o şirketin sisteminin devamlılığının sağlanması da önemlidir. Eğer ki bu sağlanamaz ise sistem kurma maliyetleri atıl bir yatırım olarak kalır. Bu sebep ile şirket içi denetim mekanizmasının kurulması; görev tanımlarının çizilip, işleyişinin net bir şekilde belirlenmesi ve en nihayetinde şirket büyüklüğüne göre en az bir kişinin görevlendirilmesi gerekmektedir.

Denetleme sisteminin “iç kontrol” vizyonu kadar denetlemenin esaslarının belirlenmesi de çok önemlidir. Doğru bir denetleme sistemi kuramazsanız bu çabaların hiçbir anlamı kalmaz.

Denetleme ilkeleri aşağıdaki gibidir:

  1. Eğer şirketinizde daha önce sistem var ise bu sisteme bağlı bir denetleme mekanizması kurulmalıdır.
  2. Eğer var olan sisteminize güvenmiyorsanız veya sisteminizin eksikleri olduğunu düşünüyorsanız sistemi revize etmeli, mükemmel hale getirmelisiniz.
  3. Şirketinizde sistem yok ise, o zaman işe öncelikle denetlenebilir bir sistem atmalısınız.
  4. Denetlenebilir bir sistem için her şey ölçülebilir hale getirmeniz gerekmektedir.
  5. Sisteminiz ölçülebilir ve denetlemeye müsait ise o zaman işe koyulabilirsiniz.

Denetlemenin En Önemli Detayı

Denetlemedeki en önemli esas, denetleyici pozisyonundaki kişinin denetlenecek birimlerde görev almamış olmasıdır. Organizasyon yapınız buna uygun değilse o zaman denetlemeci kendi birimini denetlemeyip ikinci bir kişinin esas denetçinin birimini denetlemesi sağlamalıdır.

Nasıl bir denetleme mekanizması kurmalıyım?

Denetleme mekanizması kurmanın en önemli adımı ana başlıklar halinde referans konuların belirlenmesidir. Hangi alanlarda ve alt başlıklarda denetim gerçekleştirilecek sorusuna cevap aranması gerekmektedir.

Daha sonra oluşturulan alt başlıkların açılımları yapılarak o alt başlıklarda nelere bakılacağının bilinmesi gerekmektedir.

Denetleme hangi sıklıkta yapılması gerekmektedir?

Denetlemenin standart belli bir periyodu yoktur. Fakat konu başlıklarına göre farklı terminlerin belirlenmesi uygundur. Söz gelimi talimatların yerine getirilmelerine haftalık olarak denetim yapılırken, araç bakımların denetimlerinin üç ayda bir yapılması uygun olabilir.

Denetleme terminlerini siz belirleyebilirsiniz.

Denetleme Sonunda Ne Olacak?

Denetleme sonundaki çıktıları üst yönetim toplantılarında idari kadro ile ele almalı, aksaklıkların giderilmesi için ayrı aksiyon planları oluşturulmalıdır.

İç denetimlerin en önemli unsuru çıktılarının ölçümlenebilir olmasıdır.

Unutmayın güven, kontrole mani değildir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT