1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. KURUMSAL GELİŞİM DENGE MODELİ
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KURUMSAL GELİŞİM DENGE MODELİ

A+A-

Gelişen dünyada her geçen gün sertleşen rekabet şartları organizasyonların kendilerini yenilmeleri gerçeğini ortaya koymuştur. Bu yenileme, sürekli ve profesyonelce olması gerekmektedir. Organizasyonlarının büyüdüğünü, geliştiğini gören girişimciler hedeflerine varmada daha da motive olacaktır.

Bir işveren işletmesinde ne görmek ister?  

Bu sorunun farklı kişilerce verilecek cevapları yine farklı olacaktır. Ancak alınacak tek ortak yanıt vardır ki o da “ benim işletmem ne kadar başarılı? “ sorusunun cevabına ulaşabilmek olacaktır.

Başarının ölçütü ticari işletmeler için tabi ki işletmenin karlılığıdır. İşte bunu cari yıl içinde göremeyen, yani işletmesinin nereye doğru gittiğini analiz edemeyen bir girişimci ne yazık ki bize göre başarılı bir girişimci değildir. Çünkü işletmesi için alması gereken kararlar güncelliğini yitireceğinden zamanında müdahale yeteneğini kaybedecek ve başarı şansı o oranda azalacaktır. Çalışanların ve şirket kurallarının stabil olduğu, karlılık ve gelişim odaklı bir sistemin varlığının olduğu bir işletmenin varlığı; işletmenin devamı ve girişimcinin iyi bir iş adamı olması için gereklidir.

İşte bu amacın gerçekleşmesi Kurumsal Gelişim Denge Modeli ile sağlanabilir.

Süreç, başlangıç noktamız olan mevcut durumdan, stratejik planlama kapsamında belirlenecek hedeflere ulaşmak olacaktır. Bu hedefe ulaşmak için organizasyonunuzun stratejik, operasyonel, pazarlama, mali ve insan kaynakları perspektiflerinden çalışmalar yapılmasıdır.

Kurumsal Gelişim Denge Modeli 10.1, organizasyonların kurumsal gelişimleri esas alınarak altı evre, 10 adımdan oluşan; teorik ve pratik bilgilerin harmanlanması ve deneyimler ile sabitlenerek başarıya ulaşmış bir programdır. Dolayısıyla bu programın uygulanması şirketleri başarıya götürecektir.

kgdm.jpg

Modelin Amacı Nedir?

Model, organizasyonun pazarlama, mali, İ.K. ve stratejik perspektifinin dengeli şekilde büyümesini amaçlamaktadır. Çünkü organizasyonların bu dört süreci birbirinden ayrılmaz ve hatta tamamlayıcı niteliktedir. Bu sebeple bir organizasyonun büyümesi isteniyorsa bu dört adımın dengeli bir şekilde atılması gerekmektedir. İşte Kurumsal Gelişim Denge Modelinin de hedefi budur.

Model Her sektöre uygulanabilir mi?

Bu model, şirketlerin genel dinamiklerini geliştirmek üzerine olduğu için her sektörde uygulanabilir bir modeldir. Evrensel bilgi,  şirketlerin kendi yapılarına uygun özgün hale getirilerek uygulanmaktadır. İşin doğası; sınırlı sayıda projeye odaklanma, yoğunlaşma, bilimsel çalışma ve hepsi için özgün çözümler üretmeyi gerektirir.

Her şirket için reçete aynı mıdır?

Bir firmanın gelişmesi için standart bir reçetesi yoktur. Dolayısıyla şirketlerin kurum kültürü farklı olduğundan her şirkete farklı reçeteler yazılmalıdır. Bu reçete, ancak profesyoneller tarafından yapılabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT