1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Kurumsal Detoks
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurumsal Detoks

A+A-

Piyasalarda klasik bir ritüel vardır. Yaz aylarında çalışanların tatil haklarını kullanması, işverenlerin tatillerini yapmaları, ki genellikle bütün yazı kapsayan bir tatildir, şirketlerin verimini düşüren bir dönem olarak karşımıza çıkar. Bu dönem genellikle, çalışmaların eski temposuna döndüğü ve yeni sezon olarak kabul edilen, eylül ayında biter. Bu durum yazılı olmayan fakat tüm piyasaların kabul ettiği bir gerçektir. Hal böyle olunca yaz döneminde cirolar düşer, işler yavaşlar. Elbette yaz dönemi iş yapan sektörlerde bu durum tam tersidir.

Peki şirketler böyle durağan dönemde ne yapmalıdır? Bu dönemdeki cirosal düşüşleri, verim kayıplarını nasıl ve ne zaman telafi etmelidir?

Güzel bir söz vardır, bir ağacı 6 günde keseceksen 5 gün bıçağını bile 1 gün ağacı kes. Bu sözden yola çıkarak şirketlerde “sezon” denilen dönemde verimli olmak için “ölü” dönemlerde yenilenmek gerekir. Verimlilik kavramı geniş bir alanda kullanılır. Hatta çoğu zaman yanlış kullanılır. Verimlilik kurumsal verimlilik ve kişisel verimlilik olarak ikiye ayrılır işletme yönetimi açısından. Kişilerin verimi bağlı bulundukları departman verimliliğini, departmanların verimliliği ise kümülatif olarak kurumsal verimliliği doğurur. Kurumsal verimlilik kârlılık ve müşteri memnuniyeti olarak ikiye ayrılır. Yani tüme varımın son halkası müşteri memnuniyeti ve kârlı bir organizasyon yapısıdır.

Bu yapıyı kurabilmek için durağan dönemlerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Hazırlıkların yapılması, şirketin faaliyetlerin yoğun olduğu dönemdeki planlamalarının yapılması önem taşımaktadır.

Bu dönemde yapılacak çalışmaları iki ana başlıkta toplayabiliriz.

  1. Kurumsal sistemin oluşturulması ve/veya iyileştirilmesi
  2. Eğitim faaliyetleri

Kurumsal sistemin oluşturulması ve/veya iyileştirilmesi konusunda şirket iş modelini daha kârlı hale getirmenin yollarını arayıp kısmi ya da bütünsel revize gerçekleştirmelidir. Şirketin dönemsel bazdaki stratejik, finansal, pazarlamasal, operasyonel ve insan kaynaklarındaki modelleri gözden geçirmelidir. Değişen dünyada değişen iş hayatındaki güncel kurallar ve modelleri örneklemeli bu örnek modeller ile kendi şirketini kıyaslamalıdır (benchmarking).

Eğitim faaliyetleri bir şirketin beşeri sermayesinin en önemli bölümüdür. Şirket çalışanlarının eğitim alması, bireysel, departmansal  ve  nihayetinde kurumsal verimliliği getirecektir. Dolayısıyla sezon olmayan dönemlerde şirketler yaptıracakları “eğitim ihtiyaç analizi” ile eğitime yatırım yapmalıdır. Alınan eğitimler neticesinde verimliliğin artacağı aşikardır. Bu sebeple eğitim ihtiyaç analizi sonucu ortaya çıkacak eğitim listesi, şirket içinden belirlenecek bir sorumlu nezaretinde eğitim takvimi çıkartılmalı ve bu sorumlu, yapılan eğitimler sonundaki iyileşmeleri üst yönetime raporlamalıdır.

Şirketler ne zaman başarılı olur?

Eğitim bir maliyet kalemi olarak değil yatırım kalemi olarak kabul edildiği zaman. Son bir uyarı, siz siz olun eğitim bedelleri konusunda pazarlık yapmayın. Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız bir de cehaleti deneyin… Hepinize sıcak yaz aylarında bol eğitimli günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT