1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kumpasçı hakim-savcıların duruşmasında 'kelepçe' polemiği! Jandarma: Kaçma ihtimaliniz var
Kumpasçı hakim-savcıların duruşmasında 'kelepçe' polemiği! Jandarma: Kaçma ihtimaliniz var

Kumpasçı hakim-savcıların duruşmasında 'kelepçe' polemiği! Jandarma: Kaçma ihtimaliniz var

Ergenekon hakim ve savcıları davasında tutuklu sanıklarla jandarma görevlisi arasında celse arasında 'kelepçe' polemiği yaşandı. Sanık Mehmet Ali Pekgüzel, 'Kelepçe kaçma ihtimali olana takılır' diye tepki gösterince, jandarma görevlisi de 'Kaçma ihtimali

A+A-

Aydınlık'tan Olcay Kabaktepe'nin haberine göre, Ergenekon davasına bakan eski hakimler Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk, Sedat Sami Haşıloğlu, Ercan Fırat, Fatih Mehmet Uslu, Nihat Topal ve eski savcılar Mehmet Ali Pekgüzel ile Mehmet Murat Dalkuş’un yargılanmasına ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde devam edildi.

Yargıtay ana binadaki salonda görülen duruşmaya tutuklu sanıklardan Hüsnü Çalmuk, Fatih Mehmet Uslu, Mehmet Ali Pekgüzel, Hasan Hüseyin Özese ile tutuksuz yargılanan sanık Ercan Fırat'ın yanı sıra mağdur ve müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

BİLGİSAYARDAKİ BELGELERİ SİLDİĞİNİ KABUL ETTİ

Duruşmada tutuklu sanıklardan Hüsnü Çalmuk savunmasına kaldığı yerden devam etti. Hakkındaki suçlamalara değinen Çalmuk, masaüstü bilgisayarlardaki belgelerin silinmesi konusuyla ilgili olarak, "Suçlamanın temeli HSYK Başmüfettişinin değerlendirmesidir. Bu iddianın her yeri yanlıştır. Bir belgenin içinde ne olduğunu bilmeniz mümkün değil. Bir CD'yi bilgisayara yükleyip sildiğinizde, onu tam silmezseniz, bu CD bilgisayarda kalmaya devam eder. Başka biri gelip bunları tekrar yükleyip baktığında, 'Sen devletin gizli belgelerini niye burada bıraktın?' diyebilir" ifadelerini kullandı.

'DEMİRBAŞ LİSTESİNE İMZA ATMADIM'

Duruşma ilk başladığında kendisinin olmadığını kaydeden Çalmuk, "Sekizinci duruşmada ben başladım. Duruşma başladığında salona bilgisayar alınması lazım. Ben geldiğimde bilgisayarların çoğu vardı. Ancak hakimlerin odasında yoktu. Herkes kendisi laptoplarını getiriyordu. Bir hakim demirbaş listesiyle uğraşmaz. Siz hiç demirbaş listesine imza attınız mı?" dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Haydar Metiner de, "Evet attım" karşılığını verdi. Kendisinin imza atmadığını söyleyen sanık Çalmuk, başkan Metiner'in, 'Bilgisayarları silen programı nereden buldunuz?' sorusuna, "İnternetten bu programı buldum" cevabını verdi.

SANIKLAR 1 GÜN DAHA FAZLA CEZAEVİNDE KALMASIN DİYE ÇOK ÇALIŞMIŞ

Suçlamanın 'İstanbul Adliyesine kayıtlı 2 bilgisayarda neden silme işlemi gerçekleştirdin?' şeklinde olması gerektiğini savunan Çalmuk, "Mahkememiz yanlış yapmamıştır. Hepimizin hayatından zaman çaldılar. Hakimler devlet sırrını incelerler. Belli sayfadaki belgelerin davayla ilgisini görüp tutanağa geçirirler. Dijital birçok delil mahkeme heyeti tarafından incelenmiştir. Genelkurmay belgelerini incelerken 6-7 bilgisayarı kullanmak durumunda kalmıştım. Sanıklar 1 gün fazla cezaevinde yatmasın diye çok yoğun çalıştık. Vicdanınız bu insanlar cezaevinde kalmasın diyor ancak deliller ortada" beyanlarında bulundu.

HAKİM: DEVLETİN MALINI KORUYAMAMIŞSINIZ

Mahkeme başkanının sorusu üzerine, söz konusu bilgisayarlarda silme kararını heyetin verdiğini kaydeden Çalmuk, "Hasan Hüseyin Özese, Sedat Sami Haşıloğlu ve ben vardık heyette. Bu programı kullanıp sildiğin zaman uzun yıllar bilgisayar kullanılır" şeklinde konuştu. Mahkeme başkanı Haydar Metiner'in, "Bu işi kayıt dışı yapmışsınız" demesi üzerine sanık Çalmuk, "Silme işi nasıl yapılır Genelkurmaydan öğrendik. Genelkurmayın nasıl belge sildiğini biliyoruz. Biz hardiski kırmayalım devlet zarar görmesin diye sildik. Devletin malını korumak bir hakimin en önemli görevi" beyanlarında bulundu. Bu ifadelere mahkeme başkanı Haydar Metiner, "Devletin malını koruyamamışsınız" karşılığını verdi. Sanık Çalmuk da, "Koruduk. Genelkurmayın bilgisayarları çöplükte, bizimkiler depoda. Kastımız var. Kastımız ceza almamak için tedbir almak. Bunların kişisel veri olduğunu değerlendirip silme kararı verdik" ifadelerini kullandı.

JANDARMA: KAÇMA İHTİMALİNİZ VAR

Duruşmaya 15 dakika ara verildiği sırada tutuklu sanıklarla jandarma görevlisi arasında kısa bir gerginlik yaşandı. Duruşma arasında avukatlarıyla görüşmek isteyen sanıklara jandarma izin vermedi. Jandarma görevlisinin “Kelepçe takalım, duruşma başladığında getirelim” demesi üzerine sanıklardan Mehmet Ali Pekgüzel “Kelepçe kaçma ihtimali olana takılır” diyerek tepki gösterdi.

Jandarma görevlisi de Pekgüzel’e “Kaçma ihtimaliniz var” şeklinde yanıt verdi ve tutuklu sanıklara kelepçe takıp salondan çıkardı.

HAKİM: ELBETTE KELEPÇE TAKACAKLAR

Duruşma başlayınca sanık avukatı bu duruma tepki gösterince mahkeme başkanı Haydar Metiner, "Jandarma görevlileri kendi üzerlerine düşen görevi yapıyor. Onlar bu görevi aksatırsa asıl ben hesap sorarım. Sanıklar tutuklu olduğu için elbette kelepçe takılacak" karşılığını verdi. Duruşma başladığında da sanıklardan Hüsnü Çalmuk, mahkeme başkanının kendisine yönelik, 'Bu savunmaya beni inandıramazsın' dediğini kaydederek reddi hakim talebinde bulundu. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, duruşmayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle talebin reddini istedi. Mahkeme başkanı Metiner de aynı gerekçeyle talebin reddedildiğini açıkladı.

'YARGILAMAYA GÖLGE DÜŞÜRME RİSKİ VAR'

Duruşmada söz alan müştekilerden Oktay Yıldırım, tutuklu ve tutuksuz sanıkların bilgi-belge alışverişlerinin ve görüşmelerinin engellenmesi yönünde talepte bulundu. Yıldırım, davanın görüldüğü Yargıtay 8. Dairesi'ne verdiği dilekçede, "Huzurunuzda görülen davanın bütün sanıkları FETÖ üyeliğinden yargılanmakta olup bazıları ceza almıştır. Bununla birlikte sanık Ercan Fırat tutuksuz ve her türlü dış bağlantı olanağına sahip olmasına rağmen salondaki tutuklu sanıklarla rahatça görüşebilmekte ve onları yönlendirmektedir. Bu kişiler avukatlarıyla bile gözetim altında görüşürken, Ercan Fırat ile mahkeme salonunda rahatça görüşebilmeleri, yargılamaya gölge düşürme riski taşımaktadır. Bu nedenle tutuklu ve tutuksuz sanıkların bilgi-belge alışverişlerinin ve görüşmelerinin engellenmesini talep ediyorum" ifadelerini kullandı. (Kaynak: Aydınlık - Olcay Kabaktepe)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT