1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kritik görüşme neler ele alındı? Erdoğan-Tillerson görüşmesi
Kritik görüşme neler ele alındı? Erdoğan-Tillerson görüşmesi

Kritik görüşme neler ele alındı? Erdoğan-Tillerson görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabulünde, Türkiye'nin öncelikleri ve beklentileri açık bir şekilde Tillerson'a iletildi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan ABD Dışışleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabulü sona erdi.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı kabulü saat 19.40'ta başladı ve saat 22.55'te bitti.

3 saat 15 dakika süren kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.

GÖRÜŞME SONRASI İLK AÇIKLAMA ABD'DEN

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert kritik görüşmenin ardından şu açıklamayı yaptı: "Türkiye ile verimli görüşmeler yaptık. Türkiye ile aramızdaki gerginliğin yükseldiği açık ama çalışabileceğimiz çok fazla alan var. Türkiye'nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz. NATO müttefiğimize saygı duyuyoruz. Ama herkes IŞİD ile mücadeleye odaklanmalı."

TÜRKİYE'NİN ÖNCELİKLERİ VE BEKLENTİLERİ AÇIKÇA İLETİLTİ

Görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada ise, "Olumlu ve verimli bir görüşme oldu. Irak, Suriye, bölgesel gelişmeler ve ikili ilşkiler konusunda Türkiye'nin öncelikleri ve beklentileri açıkça iletildi" ifadeleri yer aldı.

Yarın Çavuşoğlu ile de bir araya gelecek Tillerson'ın Türkiye'deki ikili görüşmelerinde, başta ABD'nin terör örgütü PYD/PKK'ya verdiği destek olmak üzere Türkiye-ABD ilişkilerinin ortak gündeminde öne çıkan konuların ele alınacağı ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacağı belirtiliyor.

rex-tillerson-erdogan-(1).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT