Yeşiller Senatörü Lidia Thorpe parlametoda yemin ettiği sırada İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth'i sömürgeci olarak tanımladı. Senatör'e Kraliçe'yi sömürgeci olarak tanımladıktan sonra, Avustralyalı parlamenterler tarafından bağlılık yeminini tekrarlanması söylendi.

"BUNU DÜZGÜN YAPMAZSANIZ, SENATÖR DEĞİLSİZ"

Yeni bir seçim sonrası parlamentonun başlangıcı için yemin etmek için kürsüye yürüyen Yeşiller Senatörü Lidia Thorpe, sağ yumruğunu havaya kaldırarak Kraliçe'yi sömürgeci olarak tanımladı. Thorpe'nin yemininden sonra, parlamentodaki meslektaşları tarafından azarlandı. İçlerinden biri Thorpe'ye"Bunu düzgün yapmazsanız, senatör değilsiniz" diye bağırdı.

Parlamentoda yemin ederken Kraliçe Elizabeth'e 'sömürgeci' diyen senatör Lidia Thorpe'nin yemini kabul edilmedi

"SÖMÜRGECİ MAJESTELERİ" DEDİ

İsveçli gazetecinin sorusuna sinirlenen İbrahim Kalın, röportajı yarıda kesti İsveçli gazetecinin sorusuna sinirlenen İbrahim Kalın, röportajı yarıda kesti

Thorpe'un yemini şu şekilde: "Egemenim Lidia Thorpe, sadık olacağıma ve sömürgeci majesteleri ikinci Elizabeth'e gerçek bir bağlılık göstereceğime ciddiyetle ve içtenlikle yemin ederim" dedi.

Parlamentoda yemin ederken Kraliçe Elizabeth'e 'sömürgeci' diyen senatör Lidia Thorpe'nin yemini kabul edilmedi

YEMİNİN TEKRAR OKUNMASI GEREKİYOR

Parlamento, Thorpe'un ettiği yemini kabul etmedi ve senatöre "Kartta yazılı olduğu gibi yemini tekrardan okumanız gerekiyor" dedi.