1. YAZARLAR

  2. Dr. Kahraman Kıskaç

  3. Kovid-19 sonrası süper grip mi geliyor!
Dr. Kahraman Kıskaç

Dr. Kahraman Kıskaç

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kovid-19 sonrası süper grip mi geliyor!

A+A-

2 yıla yaklaşan Kovid-19 ile mücadelemizin sonuna gelirken, gribi unuttuk. Bu dönemde, kapanmalar, kısıtlamalar, maske, mesafe, temizlikten dolayı ağır grip vakası görülmedi. Ancak tekrar normalleşmeler sonrası artan grip vakalarını, özellikle çocuklarda hastanelerimizde bir yığılma olduğu göze çarpmaktadır.

GRİP Mİ, COVİD Mİ?

Bunu tahlil tetkik yapmadan, tahmin etmek ne yazık ki imkânsız. Bundan bir sene önce burnu akana, hapşırana, ateşi olana, acaba Kovid-19 mi diye şüphe ile yaklaşıp ona göre tahlil tetkik istiyorduk. Ancak şu an her hapşırana, ateşi olana acaba Kovid-19 mu diyemiyoruz. Öncelik grip gibi tedavi ediyoruz. Ne zamanki klinik daha ağır seyrediyor, ya da geçmiyor o zaman Kovid-19 ileri tahlil ve tetkik öneriyoruz. O da Kovid-19 vakalarını yakalamada ve ayırt etmede ne yazık ki diğer dalgalara göre biz hekimleri zorluyor.

NEDEN SÜPER GRİP?

Aslında her yıl olabilen, ancak sık sık geçirip belki üç gün evde gıda takviyesi ve dinlenmeyle geçen grip, bu kez uzun süre vücut tanımadığı için, daha ağır seyredebileceğini düşünüyoruz. Özellikle kronik hastalığı, immün sistemi düşük hastalarımızı daha ağır seyredeceğini ön görüyorum.

Süper gribe karşı özellikle, risk grubunda olan kişilere Influenza aşısını öneriyoruz. Tam çare olmasa da hastaneye yatışı azalttığı klinik çalışmalardan gördüğümüz bir gerçek.

Bunun yanında mevsimin kışa doğru gitmesi, özellikle çocukların giyimleri ne dikkat etmeleri, soğukta fazla dışarda kalmamaları, oyun oynarken koşup terleyip tekrardan soğuğa maruz kalmamalarını, yeme içmelerine dikkat edip, vücut direncini yüksek tutmaları çok önem arz etmektedir.

Geçmeyen gripte en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurup, ileri tahlil ve tetkik yapılmasını öneriyoruz.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

İnstagram.com/drkhrmnkskc

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT