Türk Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz hafta Irak'ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedeflere yönelik karadan ve havadan Pençe-Kilit Operasyonu'nu başlattı. Bu kapsamda onlarca terörist etkisiz hale getirildi.

PANİK İÇİNDELER

Rus kadın, Türkiye'ye neden geldiklerini anlattı Rus kadın, Türkiye'ye neden geldiklerini anlattı

Harekat nedeniyle PKK ve uzantıları bölgede sıkıştı. PKK'nın sözde elebaşlarından Duran Kalkan'ın savaşı şehirlere taşıyacaklarına dair küstah tehdidi ise bölgede yaşanan paniği gözler önüne serdi. Irak'ta hareket etme kabiliyetini kaybeden örgütün 'Suriye planı'nı hayata geçirmek istediği öne sürüldü. Ortaya atılan iddialara göre Suriye PKK'sı için Irak'ın kuzeyindeki sistemi; aynı senaryo, aynı proje ve aynı sistem ekseninde Suriye'nin kuzeyinde kurmaya çalışıyorlar.

Pençe-Kilit Harekatı'yla köşeye sıkışan PKK'nın Suriye planı: Kandil'i taşıyorlar

AYNI KURGUYU SURİYE'YE TAŞIYORLAR

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Suriye'nin kuzeyindeki terör yapılanması üç merkezli olarak kurgulanıyor. PKK/PYD-YPG'nin kamplaştığı ve eğitim yerlerini oluşturduğu bu bölgeler Haseki, Ayn İsa ve Tel Rıfat bölgeleri. Halen Tel Rıfat ve Ayn İsa Rusya, Haseki ise ABD kontrolünde. Örgüt, yıllar önce Irak'ın kuzeyinde yaptığı gibi şimdi de bu bölgelerde mayın döşeme, sabotaj, keskin nişancı eğitimleri alıyor, istihbarat toplama faaliyetleri yürütüyor. Terör örgütü, bölgede üç terör kampı kurarak Kandil'deki işleyişi buraya taşımak istiyor.

HASEKİ, TEL RIFAT VE TEL ABYAD'DAN GELİYORLAR

Son dönemde Türkiye'yi hedef alan saldırılar da bu bölgelerden geliyor. Haseki'den gelen ve büyükşehirlerde bombalı eylem hazırlığı yapan iki terörist geçtiğimiz hafta Resulayn ve Ceylanpınar'da yakalanmıştı. Tel Rıfat bölgesindeki PKK'lıların Mare'den polis noktasını hedef alması sonucu özel harekat polisi Aytaç Altunörs şehit düşmüştü. Yine PKK/PYD-YPG'nin Tel Abyad'daki Barış Pınarı harekat bölgesine yönelik son dönemde artan sızma ve taciz girişimleri de Ayn İsa merkezli olarak koordine ediliyor.