1. YAZARLAR

  2. Dr. Kahraman Kıskaç

  3. Koronavirüs’te 3’üncü dalgaya genel bakış: Vaka çok ama hasta yok
Dr. Kahraman Kıskaç

Dr. Kahraman Kıskaç

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Koronavirüs’te 3’üncü dalgaya genel bakış: Vaka çok ama hasta yok

A+A-

Evet, bu başlığımız da ne demek istediğimiz kısaca özetledim aslında... Ocak ve Şubat ayını nerdeyse Kovidsiz atlattık. Bu dönemde batı Koronavirüs’ün ağır dalgasını yaşarken ülkemiz olarak 3’üncü dalga gelmeden 65 yaş üstünü ve kritik sağlık çalışanlarımızın aşılamasını bitirdik.

Şubat ayının ortalarında 3’üncü dalganın geleceğini öngördük.

Mart’ta aşılama ile birlikte kısmi kısıtlamalarda gevşemeye gittik. Eğer ki aşılamada belli bir düzeye gelmeseydik bu kısmi gevşemelere gidemeyecektik. 3’üncü dalgada Martın ortasından sonra özellikle Karadeniz bölgemizden başlayan odakla tüm Türkiye’mizde vaka artışlarının hızla dağıldığına hep birlikte şahit olduk. Bu arada yerel ve yerinde kararlar ile Türkiye’mizin her bölgesine aynı oranda dağılmadan aşıda zaman kazanmış olduk.

Bu dalgada çok bilinmeyenli denklem gibi etkenler vardı. Örneğin yüz yüze eğitime kısmen başladık, buna karşın aşılamaya da devam ettik. Yüz yüze eğitime ara vermemizdeki en büyük sebep çocukların hafif geçirmesine karşın evdeki ebeveynlerine bulaşı engellemekti. İşte aşı ile bu etkeni büyük çoğunlukla engelledik. Aşı yapılan 65 yaş üstü hasta olsa bile, hafif atlattığına bizzat şahit olduk. Bugünlerde vaka artışları aşırı yükseldiğini hepimiz görüyoruz ama hastanelerdeki 1-2 dalgadaki gibi bir yığılma ya da yoğun bakımlarda yer bulamama sorunumuz şimdilik yok. İşte başlığımızda da özetlediğimiz gibi “Vaka çok ama hasta yok” sloganımız tamda bunun içindi.

3’üncü dalgayı daha hafif atlatıyoruz atlatacağız demiştik öylede oluyor. Ne kadar yeni vaka sayılarımız tavan yapsa da hasta ve ağır hasta sayılarımız aynı oranda artmıyor.

Bu dalgada bana göre en önemli stratejik kararı kritik kronik hastalarımıza aşılama başlamasıyla geçtik. Ölüm oranlarını düşürmenin en önemli mesajıydı.

Aşılama ile her geçen gün lehimize işliyor, yaza daha güzel gireceğimizi umut ediyorum ve öngörüyorum.

Hep sağlıklı kalmanız dileğimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT