1. YAZARLAR

  2. Kutluhan Tencan

  3. Kopuk Bağlantılarımız
Kutluhan Tencan

Kutluhan Tencan

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kopuk Bağlantılarımız

A+A-

Modern insan anlamlandırma sorunu ile hep karşı karşıya. Mevcut konumumuza anlam vermekte büyük sancılar çekiyoruz.

Hangi ekonomik sistemle yönetiliyoruz, hangi akımlar iç dünyamıza yön veriyor, her gün uğraştığımız işlerin sonucu nereye varıyor, ufkumuz bir nesneye, bir mevkiye sahip olmaktan mı ibaret gibi sorular, kaçarak uzaklaştığımız sorular haline geliyor. Ama bilelim ki bu sorular bize anlam yükleyecek ve bizi insanlaştıracak.

Bölücülük

Bölücülük yalnızca PKK’ya veya FETÖ’ye ait değil. Nedensellikler, olaylar arasındaki bağlantılar, bizim bölüp parçalayarak un ufak halinde anlayacağımız şekilde değillerdir. Hepsi aslında bir bütündür. Ve bütünü parçalayarak büyük resmi kaybetmiş olmakla kalmayıp, elimizde kalan parçanın da anlamını yitiriyoruz.  Ormanın içindeyiz ama birkaç ağaca odaklandığımızdan, ormanı görmeyi es geçiyoruz. Hâlbuki insanın büyük hoşnutluk duyduğu durumlardan biri değil midir, yüksek tepelere çıkıp, olmuş olduğu çevreyi bütünüyle izlemesi.

O halde yaşadığımız süreci yorumlarken, her şeyi paramparça etmekte nereden geliyor. Ayrıca sadece parçalamıyor, elimizdeki kalanları da yüzeyselleştiriyoruz. 

Parçalanmışlığın kaynağı; Neoliberalizm

Neoliberalizm, en yalın açıklamayla emperyalizmin küreselleşme programının ideolojisidir. İdeolojiler kötüdür. Zaten dünyayı mahveden ideolojiler değil midir gibi, ideolojisizlik ideolojisini dayatır topluma. Bir kalıba girmektir neoliberalizm için ideolojiler. Vatanseverlik, milliyetçilik, halkçılık, sosyalizm, bilim bunlar öcüdür.

Neoliberalizm için akılsızlaşma ve yüzeyselcilik vardır. Bilimleri bile paramparça eden ve bununla övünen bir davranış pompalar. Arkeoloji, edebiyat, sosyoloji, iktisat, felsefe ve diğer bilimler bir bütün değildir.

Bilim insanları sık sık kendi uzmanlık alanlarına iltifatta bulunur. Onlar için önemli olan, maddi olayların ve süreçlerin açıklanması değildir.

Çalışmalar özel alanlara kuşkusuz odaklanacaktır. Ancak tek bir toplum bilimi vardır. Bu bilime, İbn Haldun’un tanımladığı “bilimlerin anası” içeriğiyle Tarih adını verebiliriz veya Tarihsel Materyalizm de diyebiliriz. (1)

Dünyayı Anlamlandırma

Hepimiz bir şeylere öfkeliyiz. Bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyoruz. Fakat şikâyetlerimizin, çözüme ulaşması için nelerin yapılması gerektiğinde çoğunlukla sessiz kalıyoruz. Çünkü göremiyoruz, çünkü dünyamızı netleştirecek gözlükten, ideolojiden yoksunuz. İdeolojiler yalnızca siyasetten ibaret değillerdir. Sizin hangi şiir dizelerini sevdiğinizi belirtir ideoloji.

 

Alnımızda yanar gençliğin tacı 
Yorgunluğun anasını satarız 
Elimizde neşemizin kırbacı 
Ufukları önümüze katarız… 

Göğsümüz kuvvetli, gönlümüz temiz, 
Tükenmez yolları tüketiriz biz, 
Ne saray, ne hamam, ne han isteriz. 
Nerde gün batarsa orda yatarız.

Nâzım’ın Yol Türküsü şiiridir işte ideoloji. Bu dizelerle bakmaktır dünyaya.

Dünyayı sırtlamıştır Nâzım, onun ufku öyle derindir ki hiçbir dünya malı çelemez aklını. Vermiştir her şeyini insanlığa. Yorgunluk, mutluluğudur onun. Ürettikçe, çalıştıkça kuvvetlenir. Gücü amaçlarından gelir Nâzım’ın.

İki batman şarap, bir buğday ekmeği;  
Bir koyun budu, bir de ay yüzlü sevgili;  
Daha ne istenir bilmem şu dünyada:  
Padişah daha iyisini bulabilir mi? 

Ömer Hayyam’ın yukarıdaki rubaileridir, ideoloji. Derinden sarsar, sorgulatır yaşam amacınızı.

Fethetme duygunuzu köreltir Hayyam. Sahip olmayı değil, dünyanın efendisi olmayı değil, insan olmayı yeğ tutar Hayyam. Paylaştıkça çoğalır sevgisi, sahip oldukça değil.

Kararlılık ve umuttur ideoloji, her ne olursa olsun kimse yıkamaz sizi. En ufak bir olumluluk, dünyayı değiştirmeye hizmet eder sizin için. Aklınız hep geleceği inşa etmektedir. Büyük devrimci Mustafa Kemal gibi.

Sahi ne demişti Atatürk’ümüz; “Arkadaşlar, gidip Toros Dağları’na bakınız. Eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda duman tütüyorsa şunu çok iyi bilin ki bu dünyada hiçbir güç asla bizi yenemez!”

Varın sizde insanlığa hizmeti öncelik haline getirin, varın bu büyük insanları yeniden keşfedip gelincik tarlası haline getirelim ülkemizi, dünyamızı.

(1) Doğu Perinçek, Og'dan Oğur'a, Kaynak Yayınları, 3. Basım, İstanbul, 2013, s.10

 

SOSYAL MEDYA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/KutluhanTencan

İnstagram.com/kutluhantencan

Facebook.com/kutluhan.tencan

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT