1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kobani olayları operasyonunda 82 gözaltı!
Kobani olayları operasyonunda 82 gözaltı!

Kobani olayları operasyonunda 82 gözaltı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014'teki Kobani olayları nedeniyle soruşturma kapsamında aralarında 7 ilde eski HDP'li vekillerin de bulunduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “Örgüt özellikle 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş sonrası oluşan otorite boşluğunda; uluslararası ve bölgesel gelişmeleri kendi lehine kullanmış, Suriye topraklarında kendine alan açmış; Afrin, Kobani ve El Cezire adlı yerel kantonlar oluşturarak Suriye’nin kuzey doğusunda devletleşme arayışı içine girmiştir. PKK/KCK/PYD/YPG terör örgütü, Suriye’de oluşan bu yeni durumdan aldığı cesaretle, bölgede terör devleti kurmak amacıyla harekete geçmiş; terör örgütünün yöneticilerinin talimatları doğrultusunda Devletimizin bağımsızlığını zayıflatmak, birliğini bozmak veya Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını Devlet idaresinden ayırmak için yeni bir strateji uygulamaya başlamıştır” denildi.

GÖZALTINA ALINAN İSİMLER

7 ilde başlatılan operasyonlarda 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltına alınan isimler arasında eski milletvekilleri de yer aldı.

Gözaltına alınanlar arasında eski milletvekili ve HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, MYK üyesi Alp Altınörs ile MYK üyesi Nazmi Gör, MYK üyesi Ali Ürküt, MYK üyesi Gülfer Kaya mevcut ve eski HDP yöneticilerinin bulunduğu öğrenildi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT