1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. KİŞİSEL MARKANIZI YARATIN!
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KİŞİSEL MARKANIZI YARATIN!

A+A-

Hiç sizinle aynı mevkii de olup daha fazla kazana insanlara tanık oldunuz mu? Olduysanız, büyük bir ihtimalle torpilli olduğunu düşünmüşsünüzdür. Aslında işin iç yüzü hiçte öyle değil.

Markalaşmanın önemini hepimiz biliriz. Fakat marka sadece ürün veya hizmetlere has bir şey olmaktan çıktı. Artık insanlarda markalaşıyorlar. Üstelik aynı mevkide ki insanlara göre daha fazla ücret ve daha fazla yetkiyle. Bunun için neler yapmalısınız? İşte markalaşmak için yapılması gerekenler:

 - Öncelikle kendinizi uzun vadede marka olarak görerek başlayın işe ve bundan sonraki atacağınız her adımı kendinizi bir marka imiş gibi düşünerek atın. Bu şekilde yola koyulmak ileride pişman olacağınız hareketleri yapmanızı engelleyecektir.

 -  Kendinizi ağırdan satın. Çevrenizde diyaloga girdiğiniz her kişiye kendinizi farklı hissettirin. Bunun için sürekli olarak provalar yapın. Ne olursa olsun ipin ucunu kaçırmamak için ağırlığınızdan bir şey kaybetmemiş olmalısınız.

 - Atacağınız adımları kısa, orta ve uzun vadeli olarak planlayın. Aşağı-yukarı ne kadar sürede marka olabileceğinizi hesaplayın. Bu süreyi belirlerken zamanın esnek olarak planlanmasına dikkat edin.

 - Varlığınızı iş hayatında hissettirmenin yollarını arayın. Sözgelimi yeni bir işe başladığınızda, çevredekiler o iş yerine yeni birisinin geldiğini anlamalıdır. Bu değişim iş yerinin fiziksel değişimi olabileceği gibi kurallar, misyon veya vizyondaki değişmelerde olabilir. Sonuç olarak ne olursa olsun değişimi yaşayın ve yaşattırın.

 - Yapacağınız işlerle ilgili kararlar alırken efsane olma amacı güderek hareket edin. İleride marka olduğunuz zaman sizinde bir miladınız olacak unutmayın. Hayatınızı değiştirecek bu milat neden şimdi aldığınız kararlar olmasın?

 - Mutlaka altın bilezik sahibi olun. Yapacağınız her olumlu icraat size altın bilezik olarak geri dönecektir. Öyle bir an gelecektir ki, bu altın bilezikleri satmanız gereken durumlar olacaktır. O yüzden ne kadar çok altın bileziğiniz olursa ileride kullanma sayınız o kadar artacaktır.

 - Unutmayın siz bir markasınız….. Siz bir markasınız…… bunu sürekli kendinize hatırlatın. Gün gelecek ve sizin adınız marka olacak. Tıpkı Elvis Presley ‘in ki gibi. Belki de öldükten sonra 40-50 yıl sizin isminiz hala hafızalarda olacaktır.

Her ne olursa olsun hayatta farklı ve en ideali olmak istiyorsanız marka olmak zorundasınız. Maddi ve manevi olarak çok şey kazanabilirsiniz. Kim saygı duyulmak istemez ki? İş hayatı, yaklaşık olarak yarısını kaplıyor hayatımızın ve diğer yarısını da etkiliyor. Emekli olsanız bile üzerinize yapışıyor iş hayatındaki yeriniz. Bu sebeple hayatınızın yarısını mutlu ve başarılı olarak yaşamak istemez misiniz? Unutmayın, marka olmak kendi elinizde…..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT