1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. KİŞİLİĞİNİZ YAPTIĞINIZ İŞE UYGUN MU?
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KİŞİLİĞİNİZ YAPTIĞINIZ İŞE UYGUN MU?

A+A-

Ülkemizde bir çok insan yaptığı işi sevmiyor. Çünkü kişiliğiyle çelişen işleri yapıyor. Bunda sınav sistemimizin payı çok fazla. Kişiler sevdiği bölüme değil, puanı yettiği bölüme gitmek zorunda kalıyor. Peki yaptığımız veya yapacağımız iş, kişiliğimizle ne kadar uyumlu. John HOLLAND’ ın yaptığı araştırma umarım ki ilginizi çekecek. Araştırma da altı kişilik tipi ve uygun meslekler yer alıyor.

1-Gerçekçi Tip (Realistic) : Bu tip kişilik, saldırgan özellikler gösterir; fiziki güç, kuvvet ve koordinasyonu gerektiren işlerde başarılı olurlar. Bu kişiliğe uygun meslekler, Ormancılık, Çiftçilik, Marangozluk, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Bağcılık,

Bahçe Ziraatı, Fidan Yetiştiriciliği, Matbaacılık,Orman Mühendisliği vs… Eğer büyük bir inşaat işinin başında olmalıyım diyorsanız Gerçekçi bir kişiliğe sahipsiniz demektir.

2-Araştırıcı Tip (Investigative) : Duygudan ziyade, düşünmeyi, koordinasyonu ve anlayışı gerektiren işlere uygundur. Bu kişiliğe uygun meslekler, Biyoloji, Biyokimya, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Matematik, Muhabirlik.

3-Sosyal Tip (Social) : Entelektüel ve fiziki aktivitelerden ziyade bireyler arası ilişkilerde başarılıdır. Uygun meslekler, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,  Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Dış ilişkiler, Sosyal Hizmet, Psikoloji, Sosyoloji

4-Geleneksel Tip ( Conventional) : İnsanların faaliyetlerini düzenleyen, kurallar koyan, ihtiyaçlarını karşılayan ve organizasyon içindeki bireylerin güç ve statüleri ile ilgili olarak çalışan kişiliktir. Uygun meslekler, Finans, Muhasebe, Yönetim, Kamu Yönetimi.

5-Girişken Tip ( Enterprising) : Sözel yeteneği kuvvetli, başkalarını kolay etkileyen, güç ve statüyü bu yolla kolay edinen tip. Bu kişiliğe uygun tip, Hukuk, Küçük Ticari Şirket Yöneticiliği, Pazarlamacılık, Yönetici….

6-Artistik Tip (Artistic) : Kendini iyi ifade edebilen, artistik yaratıcılığı yüksek, duygusal tip. Uygun meslekler; Sanat, Müzik, Yazarlık, Güzel Sanatların diğer kolları….

Görüldüğü gibi herkesin yapısına uygun iş bulunmaktadır.Önemli olan, uygun işi üniversiteyi kazanmadan önce keşfetmek. Türkiye’de bu iş öğrencilerin başına kalıyor maalesef. Her okulda sosyoloji veya psikoloji öğretmeni, (rehberlik öğretmeni yokluğu nedeniyle) rehberlik öğretmeni olursa, daha çok kişilik-iş çatışması yaşanır.

KAYNAKLAR : OP.CIT, J.L. HOLLAND,

ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ, PROF. ENVER ÖZKALP & DOÇ.ÇİĞDEM KIREL        

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT