1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kırmızı bültenle aranan PKK'lı terörist Sabri Dal yakalandı
Kırmızı bültenle aranan PKK'lı terörist Sabri Dal yakalandı

Kırmızı bültenle aranan PKK'lı terörist Sabri Dal yakalandı

Şırnak Valiliği, kırmızı bültenle aranan PKK'lı terörist Sabri Dal'ın yakalandığını açıkladı.

A+A-

Şırnak'ın Silopi ilçesinde İl Emniyet Müdürlüğü ve MİT Başkanlığınca, PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifresine yönelik çalışma gerçekleştirildi.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN TERÖRİST YAKALANDI

Düzenlenen ortak operasyon kapsamında, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan ve yurt dışına kaçmaya çalışan terör örgütü üyesi Sabri Dal'ın yakalandığı duyuruldu.

BİRÇOK EYLEMİN SORUMLUSU

Şırnak Valiliği, olaya ilişkin açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

"Hakkında 2013 yılında güvenlik korucusu Mehmet Sait Coşkun'un Cizre ilçemizde şehit edilmesi ve Şanlıurfa/Suruç eski Belediye Başkanı Salih Tekinalp ile oğlu Sait Tekinalp'in öldürülmesi olaylarının faillerinden olduğu şeklinde bilgiler bulunan adı geçen şahsın, Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesince 2014/108 karar numarası ile devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle 1 kişiyi öldürme suçundan, Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesince 2015/100 karar numarası ile silahlı terör örgütüne üye olma suçundan, Cizre Sulh Ceza Mahkemesince 2017/1353 karar numarası ile resmi belgede sahtecilik suçundan, Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesince 2015/176 karar numarası ile kasten öldürme suçundan aranması bulunduğu ve Interpol tarafından kırmızı bülten ile arandığı anlaşılmıştır. Terörle mücadele kapsamında operasyonlar kararlılıkla devam etmektedir."

SALDIRILARI İTİRAF ETTİ

Gözaltına alınan Sabri Dal'ın, ilk sorgusunda, Suruç eski belediye başkanı Salih Tekinalp ve oğlu Sait Tekinalp ile korucu Mehmet Sait Coşkun'un ölümüyle sonuçlanan eylemleri kabul ettiği öğrenildi.

Şırnak Emniyet Müdürlüğü'ndeki Dal, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT