1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karargahta yeni mesai… YAŞ’ın yapısı tekrar mı değişiyor?
Karargahta yeni mesai… YAŞ’ın yapısı tekrar mı değişiyor?

Karargahta yeni mesai… YAŞ’ın yapısı tekrar mı değişiyor?

Yüksek Askeri Şura’nın yapısı yeniden mi değişiyor? Çok tartışılacak konuda çarpıcı bilgilere ulaşıldı.

A+A-

Buna göre, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarına 'YAŞ yapısında değişiklik' önerisiyle ilgili görüş sordu. Soru kısaca şu: Yüksek Askeri Şura’ya Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlık etsin mi?

Veryansın Tv, Yüksek Askeri Şura’nın yapısının değiştirilmesiyle ilgili dikkat çeken bir bilgiye ulaştı. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarına, “YAŞ’a Cumhurbaşkanı yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlık etsin mi?” sorusunu yöneltti. Bakanlık, bu konuda ilgili kurumların görüşlerini almayı amaçladı.

Yaklaşık 1 ay önce gönderilen önerinin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından talep edildiği belirtilirken, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarından henüz bir yanıt gelmediği öğrenildi.

NE YANIT VERİLECEK?

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, hem Genelkurmay hem de kuvvet komutanlıkları bu konuda “olumsuz” görüş belirtmek istiyor. Ancak böyle bir yanıt verilmesi durumunda bunun bir sıkıntı doğuracağı da konuşuluyor. Bu nedenle, verilecek yanıtların “olumlu” olabileceği ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.

Yüksek Askeri Şura yapısı, 15 Temmuz 2018 günü çıkan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tamamen değiştirilmişti. Askerlerin azaltıldığı ve gücünün çok zayıflatıldığı Şura’da sivillerin karar almadaki gücü oldukça artırıldı.

YAŞ’A GÖRE BAŞKAN CUMHURBAŞKANI

Yeni oluşturulan yapıya göre, Cumhurbaşkanı gerekli gördüğü hallerde Yüksek Askeri Şura toplantılarına katılıp başkanlık ediyor. Cumhurbaşkanının katılmadığında durumlarda toplantıya görevlendireceği yardımcısı başkanlık yapıyor. MSB tarafından fikri sorulan konu ise, Cumhurbaşkanının görevinin yerini yardımcısının alıp almayacağı.

ASKER YAŞ’IN DEĞİŞMESİNİ İSTİYOR AMA…

Edinilen bilgilere göre, asker YAŞ’taki son değişiklikten memnun değil. Yapının değişmesi görüşündeler. Ancak değişim talebi şûranın temsiliyle ilgili değil, asker sayısının artılırması yönünde. Askerlerin, yapının mevcut durumunun sıkıntı oluşturduğunu düşündüğü öğrenildi.

Yeni yapıya göre 4 asker, 8 sivilden oluşan YAŞ’ın doğru kararlar veremeyeceğini düşünen askerlerden konuyla ilgili daha önce de benzer tepkiler gelmişti.

SONER POLAT UYARMIŞTI

Tepkilerden biri yakın bir zamanda kaybettiğimiz emekli Amiral Soner Polat’tan gelmişti. Polat, yeni yapıyı, “Tarih böyle bir çarpıklığı yazmamıştır” demiş, “Askerin olmadığı bir Yüksek Askeri Şura ile karşı karşıyayız” açıklaması yapmıştı.

Kararların salt çoğunlukla alınmasına kararına ilişkin Polat şöyle devam etmişti:

“Bu şu anlama geliyor, askerin dediği olmayacak. Milli Askeri Stratejik Konsept’in nihai kararın verilmesinde asker belirleyici değil. Askerler somut olarak bakarsa sadece görüş bildirecekler. Karar mercilerinde artık yoklar. Kişisel olarak değerlendirdiğimde ortada Yüksek Askeri Şura diye bir şey yok. Askerlerin en ufak ağırlığı ve fonksiyonları yok. Sivillerin göstereceği irade ile kararlar alınacak. Çoğunluk kimdeyse güç de ondadır. Askerlerin olmadığı askeri şura… Siz hiç doktorların olmadığı bir doktor şurası toplayabilir misiniz?” (Kaynak: VeryansınTv - Erdem Atay)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT