1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Kanaat Önderi Olmak
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kanaat Önderi Olmak

A+A-

Demokrasiyi diğer rejimlerden ayıran en önemli unsur olan “katılımcı yönetim”’ in en büyük destek enstrümanlarından birisidir sivil toplum örgütleri. Yasama, yürütme, yargıyı tamamlayan medyadan sonra gelen destek unsurudur. Bu unsur ancak doğru yönetilirse demokrasi, demokrasi olur. Sivil Toplum Örgütlerinin yönetiminde gönüllülük esası geçerli olduğu için maalesef yönetimi de diğer unsur yönetimlerine göre daha zordur.

Bu sorunun kök nedeni iki ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi kanaat önderinin yani STK başkanının vizyonsuzluğu, diğeri ise profesyonelleşememesi. Bu iki büyük sorun neticesinde tabelası olan, bol ziyaretler yapan fakat tüm bunlara karşın ÜRETMEYEN bir yapı karşımıza çıkar.

Sorun tespitinden sonra çözüm önerileri ne veya nelerdir?

Bir kere sivil toplumda en önemli unsur yönetimde sürekliliktir. Eğer STK başkanı geçmişten gelen bir vizyon yok ise ilk iş olarak kuruma ve üyelerine bir vizyon çizmelidir. Üyeler ve potansiyel üyeler hangi amaç uğruna mücadele edecek. Neden insanlar bu oluşuma üye olmalı? sorusuna cevaptır aslında vizyon. Örgütünüzü diğer örgütlerden ayıran özelliklerdir. Günümüz dünyasında vizyon belirlemek ise artık profesyonellerce yapılması gereken bir unsurdur ki; bu da yönetim zorluklarının nedenlerinden ikincisi profesyonelleşememe olarak karşımıza çıkmaktadır.

Profesyonelleşmek deyince STK dünyasında akıllara gelen bir sekreter alarak üyelere kısa mesaj ile toplantıları haberdar etmek, telefon çalınca cevap vermek ve gelen olduğunda karşılamak. Halbuki bu profesyonelleşmenin operasyon boyutunun küçük bir parçasıdır.

Gerçek manada profesyonelleşmek nedir?

Profesyonelleşmek, örgütün amacının ve hedeflerini belirleyerek bu hedefe ulaşmada yol haritası çıkartan profesyonellerin çalışması demektir. TDK’ ya göre ise profesyonel, bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapanlara verilen isimdir.

STK başkanları, işe geldiğinde (eğer geçmişten gelen bir vizyon yok ise) ilk olarak vizyon belirlemek olduğu yazmıştık. Bu adımdan önce de yapılması gereken bir şey çıktı karşımıza. İşi ehlilerine emanet etmek yani profesyonel kadro oluşturarak yola çıkmak.

STK’ nın amacına ulaşması için vizyon, vizyon için profesyonel yönetim, bir STK başkanının başarı şifresidir. İşte bu şifreyi doğru okuyabilen başkanlar, başarı basamaklarını hızla çıkar.

Eğer amacı gücünü koltuktan alıp sadece bir kartvizit sahibi olmak ise tüm bu süreçleri kulak ardı eder.

Başarı şifrelerini okuyabilen ile okuyamayan başkanlar arasındaki farkı tarih yazar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT