1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Kalkınma için Üretim Yeterli mi?
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kalkınma için Üretim Yeterli mi?

A+A-

Bugüne kadar söylenen bir klişe var: Ülkelerin kalkınmalarının yolu üretimden geçmektedir. Doğru bir tespit olmakla birlikte atlanılan bir nokta var. Üretimin çıktısı eğer göz ardı edilirse yaptığınız üretimin hiçbir faydası yok. Sadece düşük kar marjı ile belli bir seviyede satış. Üretimin çıktısı dediğimiz olgu ise markalaşmadır. Siz bir ürün ya da hizmet üretirken çıktısı konusunda yani markalaşmada çalışma yapmazsanız; yaptığınız faaliyet sadece fason üretim olur. Bunun sonucunda da, belki size yeterli gelecektir, düşük kar marjı ile kazanınızı kaynatırsınız. Halbuki bir ürün ya da hizmetin kar marjını arttıracak en önemli unsur marka bölümüdür. Daha ucuzunu alacakken daha fazla para verip aldığınız ürünleri düşünün. Nedenini sorguladığımızda ödediğiniz fazla kısım marka değeri için ödenen bedeldir.

Dünya konjonktürüne baktığımızda dünyanın en büyük ekonomilerinden olan A.B.D. ekonomisi üretim temelli ekonomiden hizmet sektörü ağırlıklı bir üretime geçerek, üretimi gelişmekte olan ülkelere yaptırmıştır. Kendisi de marka kısmında kalarak güzel bir ekonomik model kurulmuştur. Bizim gibi ekonomisi gelişmekte olan ülkeler de ise, gelişmiş ülkelerin ürünlerini üretiriz, marka etiketi olarak yabancı ülkelerinkini kullanırız. Ve ürettiğimiz ürünlere daha fazla para ödeyerek sahip oluruz. Üretimi fason olarak yap, yabancı ülkelerin markası etiketlenmek üzere sat, ürettiğin ürüne sattığından fazlasını ödeyerek sahip ol.

Markalaşma nasıl gerçekleştirilir? Markalaşmak demek sadece markanızın tescil edilmesi değildir. Markalaşmak uzun, profesyonel çaba gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte, markanızın alanında bu konuda kendisini ispatlamış uzmanlardan destek almanız kaçınılmazdır. Bu süreçte bu kadroya ödediğiniz paralar, gider değil, yatırımdır. Markalaşmayı destekleyecek markanızı “farklı” kılacak bir çabalar yumağıdır bunlar.

Neden bazı arabalara daha fazla para veriyorsunuz? Bunun için hedefler koyuyor, senelerce çalışıyorsunuz? Arabanın amacı bir yerden bir yere götürmek değil midir? Asgari ölçüde bu hizmeti vermesi yeterli değil midir?

Elbette ki değildir. Sizin konfor, güvenlik, itibar vaatlerinden bulunan markalara daha fazla para ödersiniz. Demek ki markalaşmanın en büyük adımı vaatte bulunmak. Üretiminizi bu vaatleri yerine getireceği şekilde yapmanız gerekiyor.

Elbette diğer adımlar burada yazılamayacak kadar uzun ve/veya karmaşık. Bu konuda tarafıma mail yollayanlara ilgili konuda doküman gönderirim.

Şimdi yazımızın başında belirttiğimiz yanlış tespiti düzeltelim. Ülkemizi kalkındırmanın bir numaralı yolu markalaşma yoluna gitmiş üretimdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT