1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzinsiz düğünler salgını hortlatacak!
İzinsiz düğünler salgını hortlatacak!

İzinsiz düğünler salgını hortlatacak!

Gaziantep’teki düğün salonları sosyal mesafe, maske ve hijyen tedbirlerini alarak kepenk kaldırmaya hazırlanırken, işletmelere bir darbe de izinsiz düğünlerden geldi.

A+A-

Dünya genelinde ve Türkiye’de yayılan Covid-19 salgını nedeniyle hizmetlerine ara verilen düğün salonlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Temmuz itibari ile belirli tedbir ve şartlar dâhilinde açılacağı duyurulmuştu.

Gaziantep’teki düğün salonları sosyal mesafe, maske ve hijyen tedbirlerini alarak kepenk kaldırmaya hazırlanırken, işletmelere bir darbe de izinsiz düğünlerden geldi. Düğün salonları işletmecileri, evlilik hazırlığı yapanların bağ evi, bahçe, sokak, site içi ve düğün salonu ruhsatı olmayan açık alanlarda kuralsız ve izinsiz düğünlere yöneldiğini iddia etti.

Mart ayından bu yana Türkiye’nin en geniş gündemlerinden olan korona virüs salgını birçok sektörü olumsuz etkiledi. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla hizmetlerine ara veren düğün salonlarının 1 Temmuz’da açılacağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı.

Gaziantep’teki düğün salonu işletmecileri yaklaşık 4 aylık süre sonrasında yeniden kepenk kaldırmaya hazırlanırken karşılaştıkları salon iptalleri ile şoku yaşadı. Kesin rezervasyon aşamasına gelindiği zaman düğün sahiplerinin yaklaşık yüzde 90 ‘ı düğünler iptal etti. Evlilik hazırlığı yapanların salon iptal gerekçesi ise bu kadar da olmaz dedirtti. Düğün salonu işletmecileri, salonda katı tedbir kuralları ile düğün yapmak istemeyen düğün sahiplerinin bağ evi, bahçe, sokak, site içi ve düğün salonu ruhsatı olmayan açık alanlarda maske ve sosyal mesafe sınırlaması olmadan düğün yapacaklarını iddia etti. İşletme sahipleri, kent genelinde birçok yerde bu tür ekinliklere şahit olduklarını vurguladı.

İŞLETMECİLERDEN VALİ GÜL VE BAŞKAN ŞAHİN’E ÇAĞRI

Gaziantep Doğuş Gazetesi’nden Nevre Saraç’a açıklamalarda bulunan düğün salonu işletmecileri, düğün sahiplerinin duyarsız tavrı sebebiyle salgının yayılması endişesini yaşıyor. Düğün salonu sektörünün 4 aydır kapalı olması nedeniyle ekonomik yönden içinden çıkılmaz bir durumla karşı karşıya kalan işletmeciler, “Düğün salonları dolaylı olarak sayılamayacak kadar çok iş kolunu etkilediği açıktır. Tekrar iş başı yapılacağı sevinci ile sektör hareketlenirken düğün sahiplerinin kontrolsüz şekilde bağ evi, site içi, sokak arası ve düğün salonu ruhsatı olmayan mekânlar da düğün yapma isteği ile virüsün düğün ortamları ile yayılacağı endişesi oluşmuş sektörün tekrar sorumlu sayılarak kapanma endişesi ortaya çıkmıştır. Başarılı ve titiz çalışmaları ile halkımızın gönlünü kazanan Valimiz Davut Gül’ün ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in bu konunun takipçileri olmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdiler. (Kaynak: Gaziantep Doğuş Gazetesi – Nevre Saraç)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT