1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Filiz'den 19 Mayıs mesajı
İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Filiz'den 19 Mayıs mesajı

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Filiz'den 19 Mayıs mesajı

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. İmam Hüseyin Filiz, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100’üncü yıldönümü sebebiyle yazılı bir kutlama mesajı yayımladı.

A+A-

Milletvekili Filiz, “19 Mayıs 1919 batılı devletlerce yok edilmek istenen Türk Milleti’nin adeta yeniden varoluş destanının yazılmaya başlandığı bir gündür” dedi.

Milletvekili Filiz, bundan 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’da, milli mücadele meşalesinin fitilini ateşlediğini kaydettiği mesajında şu ifadelere yer verdi: ” 19 Mayıs 1919, Türk Milleti’nin tarih sahnesinde var olma kararlılığının ve bu uğurda atılmış ilk adımın tarihidir. Bu gün aynı zamanda, Kuvva-i Milliye ruhunun yeşermeye başladığı, milli mücadeleyi milli bağımsızlığa dönüştüren iradenin zafere doğru çıktığı yolculuğun tarihidir. 19 Mayıs 1919, geri kalmışlık zincirinin kırıldığı, Türk Milleti’ni tam anlamıyla bağımsız ve hür kılan, bilimin ışığında çağdaşlaşma ve demokratikleşmeye sevk edecek olan sürecin başladığı gündür.”

Filiz mesajında, 19 Mayıs 1919 tarihinin Türk Milleti’nin tarihinde büyük bir geleceğin ve değişikliğin ilk adımı olması hasebiyle bayramlaşarak ölümsüzleştirildiğine vurgu yaptığı mesajının devamında şunları kaydetti:“19 Mayıs, akıllara karanlıklar içine gömülen Türk Milleti için güneşin ufuktan doğmaya başladığı bir gün olarak gelmeli ve böyle idrak edilmelidir. 19 Mayıs, yokluğa sürüklenen bir milletin sahip olduğu vatan sevgisi, inanç ve kararlılıkla yedi düvele karşı nasıl mücadele edilip, galip gelinebileceğinin örneğidir. 19 Mayıs, Türk Milleti’nin bağımsızlık ruhudur. 19 Mayıs, ‘Düşman cesedimi çiğnemeden Anteb’e giremez’ diyen ve tek başına düşmanın karşısına dikilerek vatan uğruna şahadet şerbeti içen Şahinbey’in, annesinin peçesine el uzatan düşmanın süngülerine göğsünü siper eden Şehitkamil’in, kahraman Karayılanların ruhudur. 19 Mayıs, kendine güvenen insanların ülkeleri için neler yapacaklarını gösteren önemli bir gündür. O nedenledir ki, 19 Mayıs Cumhuriyetimizin ilelebet yaşaması için canını esirgemeden mücadele edecek gençlere emanet edilen anlamlı bir bayramdır.”

Mesajının son bölümünde “Türk Milleti’nin kurtuluş meşalesini yakan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bizlere bu cennet vatanı bırakan tüm ecdadımızı rahmet, minnet ve dua ile anıyorum” diyen Milletvekili Filiz, Türk Milleti’nin vatan ve bayrak aşkıyla yoğrulmuş, özgürlüğüne düşkün bir millet olduğunun da altını çizdi. Filiz, mesajını İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal Marşı’ndaki şu dizeleriyle sonlandırdı:
”…Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım;
Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım….”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT