1. YAZARLAR

  2. Aleyna Homurlu

  3. İyi ki varız ayol !
Aleyna Homurlu

Aleyna Homurlu

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi ki varız ayol !

A+A-

İyi ki varız, sadece bugün değil,yarın değil, her gün varız iyi ki de varız.

Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun güzel yürekli kadınlar. 

Dünya Emekçi Kadınlar Gününün bir özel gün haline gelmesi aslında öyle çokta uzak bir geçmişe dayanmıyor. Bir hadiseden sonra kutlanacak bir gün olmuş olsa da, kadınların var olduğuna sadece bir gün dikkat çekiliyor olsa da iyi ki var Mart ayının 8’i. Şöyle kısaca bir nereden çıktığından bahsedecek olursak;

Tarih 8 mart 1857. Amerika Birleşik Devletinin New York şehrinde bir dokuma fabrikası, koşullar ağır, çalışma şartları hayal edilemeyecek kadar zor. Gün geçtikçe bu şartlar zorlaşıyor ve kadın işçiler dayanamayıp “Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret...” diyerek greve başlıyor.

Bu grevler yapılırken bir yangın çıkıyor ve işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can veriyor. Bu hadiseden sonra can veren emekçi kadınları anmak adına 1857’de başlayan o alevle, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl “Kadın Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Günümüzde Dünya Kadınlar Günü  biz kadınlar açısından biraz daha fazla anlam yüklenilerek kutlanılmaya başlandı.

Ekonomik şiddete,fiziksel şiddete,duygusal şiddete,baskıya,taciz ve tecavüze,hatta belki de sadece kadın olduğumuz için şiddete son vermeye, farkındalık yaratmaya ve sesimizi duyurmaya çalıştığımız bir gün haline geldi. 
Dünya genelinde kadın hakları alanında çabalarımızla dirayetimizle son yıllarda olumlu gelişmeler sağlansa bile kadınlar açısından bir çok sorun hala çözülebilmiş değildir. 


Türkiye'de ise bu durum henüz yeni nesil sayesinde belki de bir miktar kırılmıştır.

Halen çözülmesi gereken çok sorun olsa da bu azim dirayet ve sabırla kadınlar kendilerini topluma gösteriyor ve göstermeye devam edecektir. Kadınsız bir toplum düşünülemez. 

HEPİMİZİN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN. BİZ İSTERSEK HER ŞEYİ BAŞARABİLİRİZ KADINLAR UNUTMAYIN.

“Kadınlarını geri bırakan toplum, geride kalmaya mahkumdur.”

                                                                                            MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

776-001.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT