1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İtalyan F-35B savaş uçağı ilk kez ITS Cavour uçak gemisine indi
İtalyan F-35B savaş uçağı ilk kez ITS Cavour uçak gemisine indi

İtalyan F-35B savaş uçağı ilk kez ITS Cavour uçak gemisine indi

İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ait F-35B, İtalyan Donanması’nın sahip olduğu ITS Cavour uçak gemisine ilk kez iniş yaptı.

A+A-

İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35B savaş uçağı, İtalyan Donanması’nın uçak gemisi ITS Cavour’a ilk kez iniş yaptı. Hava Kuvvetleri uçağının Donanma’ya ait F-35B’lere katılması, iki kuvvet arasında uzun zamandır beklenen iş birliği faaliyetinin başladığına işaret verdi.

Defense News’in de aktardığı üzere iki uçak, ITS Cavour’dan havalanarak Akdeniz’de bulunan Kraliyet Donanması uçak gemisi Queen Elizabeth’e uçtu. Daha sonra İngiliz uçak gemisinde konuşlanmış ABD Donanması’na ait iki F-35B savaş uçağı da İtalyan ve İngiliz F-35B’leriyle birlikte tatbikat yapmadan önce Cavour’a uçtu.

İtalyan Donanması ve Hava Kuvvetleri uçaklarının yan yana uçması, kuvvetler arasındaki iş birliği açısından önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

İtalyan Donanması, teslim alacağı 15 adet F-35B savaş uçağının üçünü teslim almış durumda. Söz konusu uçaklardan üçüncüsü Temmuz 2021’de teslim edildi. Geri kalan uçakların ikisi ise şu anda ABD’de yapılan eğitim çalışmalarının ardından teslim edilecek.

İtalyan Hava Kuvvetleri’nin 60 adet F-35A teslim alacağı belirtiliyor. Hava Kuvvetleri aynı zamanda kısa pistlerden uçakların kalkışını gerektiren görevlerde kullanılmak üzere toplamda 15 adet F-35B teslim alacak.

ITS CAVOUR UÇAK GEMİSİNİN F-35B İLE TESTLERİ

28 Şubat 2021 sabahı itibarıyla Norfolk Donanma Üssünden ayrılan ITS Cavour uçak gemisi, İtalyan Donanması tarafından yapılan açıklamaya göre F-35B ile “operasyonlara hazır” hale gelmek üzere denemelere başlamıştı. Bir F-35B’nin ITS Cavour’un güvertesine ilk kez inişinin, beşinci nesil savaş uçağıyla entegrasyon aşamasında önemli bir kilometre taşını temsil ettiği ifade edilmişti. Atlantik Okyanusu’nda icra edilen denemeler yaklaşık 4 hafta devam etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT