1. YAZARLAR

  2. E. Albay Birol Yörük

  3. İstihbarat veri analizidir
E. Albay Birol Yörük

E. Albay Birol Yörük

İstihbaratçı - Emekli Albay
Yazarın Tüm Yazıları >

İstihbarat veri analizidir

A+A-

Ne yazık ki insanlar hâlâ istihbaratçıyı başını bir gazetenin arkasına gizleyerek sokaklarda birilerini takip eden pardösülü birisi ya da istihbaratı kulaklıklarla yapılan gizli bir dinleme sanıyorlar. Oysa istihbarat veri analizidir ve biliyor musunuz, iyi bir istihbaratçı için en iyi veriler açıkça ortada olanlardır.

İstihbaratçı öteki insanlardan farklı olarak herkesin gözü önünde olan olayları tarafsızlığı sayesinde daha iyi görür, onun avantajı sadece budur, ortada 007 James Bonde gibi birşey çok da yoktur özel operasyonlar hariç.

Şimdi eski bir istihbaratçı ve tarafsız bir gözlemci olarak bir kaç veriyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Çözüm süreci tartışmalarının hemen akabinde patlak veren Gezi Parkı olayları çok tartışıldı. Olayın Türkiye'yi ikiye bölen bir fay hattına dönüşmesi ise kaygı vericiydi.

Hatırlarsanız Taksim olayları patlak verdiğinde Selahattin Demirtaş ilk önce Gezi için bu bir darbe girişimi dedi fakat ardından kulağı çekilmiş bir çocuk gibi bu sözünden çark etti ve sonra bizler Abdullah Öcalan ile Atatürk fotoğraflarını büyük kitlelerin içinde yan yana görmeye başladık, sanki birileri Türkiye'ye şaka yapıyordu.

birol-albay-yazi-resim-1.jpg

Olaylar çok hızlı gelişiyordu, böyle durumlarda bir istihbaratçı filmi yavaşlatır, başa sarar, durdurur ve gözden kaçan şeyleri izler.

Taksim Gezi olaylarında kimi zaman bir tablo gibi ya da bir sinema filmi gibi kareler görüyorduk, ben sadece en meşhur iki sahneden bahsedeceğim, bunlardan biri Eugène Delacroix tarafından resmedilen Halka Önderlik Eden Özgürlük tablosu, La liberté guidant le peuple idi. Bu tabloyu elinde Türk bayrağıyla barikatları aşan bir kadın olarak gördük.

img_20190411_133752.jpg

Diğer meşhur kare ise Louise Pergaud'un aynı isimli romanından uyarlanan La Guerre des boutons, Yumurcaklar Savaşı filmindendi. Arka arkaya yumurcaklar gibi saklanmış vatandaşlar şeklinde bu filmden meşhur bir kare belirdi sokakta. Bu karenin fotoğrafçısı Sermet Yeşil Gezi olaylarının beşinci yıl dönümünde daha sonra şöyle diyecekti:

albay-resim.jpg

"Beş yıldır Taksim Gezi Parkında ağaçlar hala yerinde duruyorsa, bunda benim de payım var. Eğer sen bundan bu kadar rahatsızsan, ne mutlu bunda benim de payım var. #Gezi5Yasinda" Sermet Yeşil 

birol-albay-yazi-resim-3.jpg

Yazımın başında Türkiye'yi ikiye bölen bir fay hattı demiştim, unutmayın ki; Toplamayı matematik, çıkarmayı diyalektik, çarpmayı genetik, bölmeyi ise siyaset icat etti.

Hayat bir sahneyse, siyaset bunun en iyi oyuncusudur.

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/Albay_Birol

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT